ADB'nin tümü neyi yedekliyor ve bir kısmını nasıl geri yüklerim?


42

Yakında bootloader kilidini açacağım ve Nexus 5 cihazımı root olarak kullanacağım ancak tüm verileri silmek istemedim, bu yüzden köklendirme yapıldıktan sonra geri yüklemek için ADB yedekleme işlevini kullanmayı düşündüm.

adb backup [-f <file>] [-apk|-noapk] [-shared|-noshared] [-all] [-system|nosystem] [<packages...>]

Böylece, paylaşılan, tümü ile apk ile tam bir yedekleme yaptım.

Her şeyden önce, bu komut neyi yedekler? Sanırım her şey. Sistemi, yani çekirdeği ve ana öğeleri içeren ana ROM dosyaları gibi Android dosyalarını içeriyor mu? Bu yedeği geri yükledikten sonra ROM geri yüklenecek mi?

Ayrıca, aygıtı kazıttıktan sonra (ki hala yapmadım), yalnızca uygulamaları, uygulama verilerini ve paylaşılan depolamayı yedekten geri yükleyebilir miyim? Yoksa apk'ü paylaşılan veri yedeklemesiyle mi yedeklemeliyim?

Root / root olmayan bir üçüncü taraf uygulamasıyla mümkün mü? (Belki Titanyum Yedekleme?)

Daha fazla bilgiye ihtiyacım var.


Yanıtlar:


32

ADB yedeğinin ne yaptığı için, tag-wiki görmek isteyebilirsiniz . Temel olarak, kullanılan komut satırı anahtarlarına bağlı olarak, uygulamaları ( ) ve verilerini yedekler . Seçeneklerinin tam listesi için bkz bu ..apk

Sorunuzun ikinci bölümüne gelince, görmek isteyebilirsiniz. İçine bakmak ve bir adb yedeğini oluşturulmuş dosyayı değiştirmek için bir yol var mı? Evet, parçalarını çıkarmak mümkün ve evet, Titanium Yedekleme bunu yapabilen uygulamalardan biri. Bağlantılı soruda diğer yollar açıklanmaktadır.

Ayrıca bir göz atmaya değer:


4
Bazı apkların adb üzerinden yedekleme yapmayacağını belirtmekte fayda var. (amaç insanların uygulamaları çalmaktan uzak tutmaktır.)
Ricky Beam

1
@ RickyBeam haklı. Devs ALLOW_BACKUPbayrağı "Hayır" olarak ayarlayabilir ; Birkaç uygulama ile karşılaştım. Bunların arasında bazı açık kaynaklı uygulamalar olduğu için “hırsızlığa karşı korumanın” bunların arkasında olup olmadığını bilmiyoruz.
Izzy

@RickyBeam PS: Bu uygulamaları da yedeklemek istiyorsanız, Xposed Framework yüklü köklü bir cihaza yedekleme Tüm Uygulamalar bu "kilitleme" işlevini devre dışı bırakır :)
Izzy

2
Ahh. Başka bir kısıtlama: SMS / MMS'i kapsamıyor gibi görünüyor (bakınız: root olmayan bir cihazda SMS / MMS'i ADB üzerinden yedekleme / geri yükleme? ).
Izzy

1
adb yedekleme sqlite veritabanlarını nasıl korur?
tisaconundrum
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.