Yüklemeden önce bir uygulamanın gerçek izinlerini bilmenin bir yolu var mı?


26

Google Play Store'daki mevcut "basitleştirilmiş" izinlerin hayranı değilim ve yüklemeden önce uygulamanın tam izinlerini kontrol etmenin bir yolunu istiyorum. Bu, kurulumu yapan bir araç olmak zorunda değildir, yüklemeden önce uygulamadaki tam izinleri bulmama yardımcı olan bir siteye veya uygulamaya ihtiyacım var. Böyle bir araç var mı?

Yanıtlar:


22

Bunun için harici bir araca ihtiyacınız yok. Google Play Store'un yeni "basitleştirilmiş" izinler iletişim kutusundaki sürümlerinde, uygulamanın mağaza sayfasından (üstte simgeli ekran, açıklama, ekran görüntüleri, vb.) Tüm izinlerin listesini bulabilirsiniz. Sayfanın altına doğru kaydırın. "Ek Bilgiler" altında "Ayrıntıları görüntüle" bağlantısını içeren "İzinler" ifadesini göreceksiniz. Bireysel izinlerin listesini içeren bir iletişim kutusu görmek için bu bağlantıyı tıklayın.

Bununla birlikte, harici bir araç istiyorsanız, AppBrain Play Store'a alternatif bir web sitesidir ve izinleri her uygulama için ayrı ayrı listeler. Buradan, uygulamayı gerçek Play Store'dan yüklemek için tıklayabilirsiniz. Tüm uygulamalar AppBrain'de görünmüyor, ancak birçoğu özellikle popüler uygulamaları görüyor.

Bu sitenin iyi bir arkadaşı olan Izzy tarafından sunulan bir kaynak var. Web sitesi izinlere göre aranabilen küratörlüğünde bir uygulama listesi sunuyor . Ayrıca her iznin daha ayrıntılı bir tanımını verir ve ilginç kombinasyonları vurgular. Uygulamalar, siteye manuel bir işlemle eklendiğinden, Google Play Store'daki çok sayıda uygulamaya kıyasla çok küçük bir listedir, ancak farklı kategorilerde çok sayıda önerilen ve popüler uygulamadan oluşur.


1
AppBrain'de tüm uygulamalar görünmüyorGörünmelerini sağlayabilirsiniz ( cevabımı görün ;)
Izzy

Cevabınızdaki son öneriniz, şimdiye kadarki en iyisidir. Zamanın% 99'u hiç kimsenin iznin kendisiyle ilgili bir uçuş yapmaması - bu endişeyle ilgili olan izniyle yapmayı düşündüğü şey! Örnek: iletişim izinleri gerektiren bir uygulama yüklüyorsunuz, ancak nedenini asla bilemiyorsunuz ve bu nedenle varsaydığınızın, uygulamanın içindeki bir kişiyle bilgi paylaşması için iletişim bilgilerine erişmesi gerektiği, ancak bunun yerine tüm kişilerinizi izniniz olmadan sunucularına yüklediği anlamına geliyor. ! Omg ben sadece fikrim yoktu boşver. Son zamanlarda her zamankinden daha fazla küfür ediyor
gibiyim

14

In Onun cevabını Dan zaten işaret gerçek yaşam konularına göre Uygulama listemdeki sıra bazı ekstralar sunuyor. Şu anda, yalnızca Google Play'de mevcut olanların küçük bir alt kümesini kapsar , ancak (bazı numaralar için: ~ 10.000 uygulama = Google Play’in ~% 1’i , Aptoide’nin (küratörlüğünde) ana deposundaki kabaca% 5’i F-Droid'de mevcut olan uygulamaların üçte biri - bazı çakışmalarla).

Orada kapsanmayan uygulamalar için bahsetmek için bir kaynak daha Google Play Store için farklı bir ön uç olan Appbrain . Bu yüzden oradaki tüm uygulamaları bulmalısın ve onlar da "endişelerini" (Dan'in "ilginç kombinasyonlar" olarak tanımladığı şey) - potansiyel tehlike konusunda uyarılmaları gereken çok faydalı bir şey gösteriyorlar . Listesinde bir uygulama eksikse, bu sayfaya paket adını (veya tam Google Play URL'sini) kopyalayıp yapıştırarak kolayca görünmesini sağlayabilirsiniz . O zaman birkaç dakika sürebilir, ancak sonunda uygun olacaktır (genellikle 10.30 dakika içinde).


Güncelleştirme:

Galen son zamanlarda da kendi uygulaması "StripSearch" tanıttı . Biraz kullandım (ve onunla yoğun bir tartışma yaşadım - kısmen "beta tester" oynuyordum;) Bu uygulama yalnızca bir uygulamayı yüklemeden önce size izinleri göstermez - hatta uygulama aramalarınızı izinlere göre filtrelemenize izin verir, örneğin İstenmeyenleri dışlamak (gizlilik kaygıları) veya özellikle başkalarına ihtiyaç duymak (örneğin bir el feneri uygulamasına ihtiyaç duyulduğunda gerçek flaş ışığını kullanmak, örneğin ekranı veya diğer araçları kullananlar hariç). Oldukça iyi çalışır, kesinlikle denemeye değer. StripSearch'ü Google Play'de bulabilirsiniz .


2

Bu (daha iyi diğer cevaplar verdikleri öğütlerin ardından kapalı) izinleri görüntülemek için kullanılmaz iken, ben onaylamaz mecburum hissediyorum XPrivacy , izinleri kısıtlamak için bir Xposed modülü. Eğer kapsamlı izinler konusunda endişeliyseniz, bunu kullanın. Onun da tamamen açık kaynağı!


1

Bence XPrivacy ve PlayPermissionsExposed'ın bir karışımı işe yarayacak. Bunlar popüler Xposed çerçevesinin bir parçası . GB aygıtları için, liudongmiao'nun Xposed Installer GB'sini XDA geliştiricileri forumunda kullanabilirsiniz.

Talimatları okumak için emin olun. Yapmazsan ben sorumlu değilim.

Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, yorum yapmaktan çekinmeyin.

Not: Kurtarma işleminde manuel olarak yanıp sönmeye karar vermediğiniz sürece, XPosed çerçevesinin kök ihtiyacı vardır. Bunu yapmaya istekli değilseniz diğer cevaplara bakın.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.