Galaxy S 2 yeniden boyutlandırma / sistem bölümü


21

Galaxy S 2 'nin /systembölümünün boyutunu 503.4 MB’dan ...

Bunu yapmak istememin (ana) nedeni GApps 20140606, küçük (500 MB'ın altındaki) /system bölümleri olan cihazlarla uyumlu olmayan yüklemek istediğimden kaynaklanıyor .

Galaxy S 2'nin dahili belleği 16GB'tır, ancak çoğunlukla SD kartımı kullanıyorum, bu yüzden bu /systembölümde ne kadarının kullanılması gerektiği umurumda değil .

Ben gibi, bunu başarmak için farklı yöntemler açıklayan sayfaları bir sürü buldum TechoTV dan bu bir ve XDA dan bu bir , ama bunların hepsi telefon özgü ve diğer modellerde ya da değil uyumlu olacağını bilgi vermedim veya belirli bir boyutta yeniden boyutlandırırlar.

Ayrıca Android SE'den gelen bir soru var , ancak yazar benim için sadece bunun mümkün olduğunu söylemekle sınırlı kaldığından , cevabı benim için yeterli değildi .

Birkaç bilgi daha eklemek için, telefon köklüdür ve Android 4.4.4 olan CyanogenMod 11 (20140806-NIGHTLY) ile birlikte verilir.

Sağlanan bilgilerin Linux altında çalışması ilginç olurdu. Windows'a erişebiliyorum ancak kullanmak zorunda kalmıyorum.

GParted gibi (ancak Android için) bölümleri yeniden boyutlandırmanın basit bir yolu yok mu?


1
Sadece eklemek için başarıyla yeniden boyutlandırmayı başardım. Nasıl yapılacağını ayrıntılı olarak açıklayan bir cevap yazacağım. Bu karmaşık değil.
Bruno Finger,

1
Bu cevabı yazma şansın oldu mu? Ayrıca S2'mi yeniden bölümlendirmekle de ilgileniyorum. Teşekkürler
Mikeage

@Mikeage Bunun için üzgünüm, sanırım topluluğa sahibim bu cevabı şimdi bu yorumu yaptım ... Şu anda yazıyorum, kısa bir süre sonra tekrar kontrol edin :)
Bruno Finger

1
@Mikeage cevabı kontrol edin ve iyi şanslar;)
Bruno Finger

Yanıtlar:


21

İlk olarak ve en önemlisi, kredi:

Bunu XDA-Developers'da bu harika öğreticiyi aşağıdaki kullanıcı tarafından yaptım metalgearhathaway: http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/mod-partition-internal-memory-app-t2538947

Kullandığım PITkullanıcının yaptığı (Ben onlar, endişe istemedikleri şeyleri açıklayacağım) dosyalarını ElGamalda XDA dan, bulunduğu buraya (comment numarasını 509) .

Ve CrackDaddyXDA'dan da kullanıcılardan biraz yardım .

İkincisi, ihtiyacınız olan şey:

 • Windows çalıştıran bir makine. Windows 7 Ultimate 64-bit kullandım;
 • Odin 3.07. Takarken dikkatli olun, isteğe bağlı AdWares dolu. JOdin3 adında bir Linux ve Mac sürümü de var, ama denemedim;
 • Galaxy S II için Flashable ClockWorkMod 6 (içinde .tardosya bulunan bir dosyadır zImage);
 • PIT istenen bölüm tablosu yapılandırmasına sahip dosya;
 • Galaxy S2 için Samsung sürücüleri. Genellikle Samsung Kies'i yükleyebilirsiniz ancak yalnızca sürücüleri olan bir yükleyici de vardır;
 • Orijinal stokunuz köksüz Samsung Jellybean bellenimi. Sammobile.com adresinde bulabilirsiniz ;
 • Seçtiğiniz herhangi bir ROM. Cyanogenmod 11'in son gece yapımını şiddetle tavsiye ederim;
 • İsteğe bağlı olarak: GApp 20140606 veya daha yenisi.

Bunların çoğunu aşağıdaki paket dosyasında hazırladım: https://drive.google.com/open?id=0BxccpydIocBpd21FOE5MaGJiMkU&authuser=0

Eksik olan, GApps, CyanogenMod ve bir hisse senedi Samsung JellyBean ROM'u (ülkeye ve nakliyeciye bağlı olduğundan ve burada sağlamak için yasal olmayabilir).

Üçüncüsü, varsayılan uyarı:

Cihazınızla ilgili yanlış giden herhangi bir şeyden sorumlu değilim, ne bahsedilen kullanıcılar ne de burada Stack Overflow veya XDA-Developers'daki herhangi biri. Bu prosedür, henüz değilse, telefonunuzun kökünü açar ve daha önce yapılmadıysa garantinizi geçersiz kılar. Eğer bir şeyler ters giderse, panik yapmayın, büyük olasılıkla hisse senedi ROM'unu yeniden aktararak ve yeniden başlayarak düzeltilebilir.

Son olarak, nasıl yapılır:

Bu sadece Samsung Galaxy S II'nin 16GB Uluslararası sürümü (GT-I9100) ile çalışacak

Öncelikle, CyanogenMod 11 .zipdosyasını (veya istediğiniz ROM'unu) ve isteğe bağlı olarak GApps .zipdosyasını harici SD kartınıza kopyalayın ;

Dahili depolama alanınızdaki her şeyi yedekleyin, bilgisayarınıza ya da başka bir yere kopyalayın. Tamamen silinecek. Harici SD Kartınız için endişelenmeyin, dokunulmayacak.

Güncel ROM'unuzu NAnd yedekleyin, sonra bölümden sonra geri yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, ClockWorkMod kurtarma uygulamasının kurulu olması ve sonra telefonunuzu kurtarma moduna ( Volume UP + Home + Power) getirin backups and restore, sonra seçin backup to /storage/sdcard1;

Yedekleme tamamlandığında, telefonunuzu İndirme moduna ( Volume DOWN + Home + Power) getirin ve telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Windows'un sürücüleri yüklemesine izin verin. Başarısız olursa, Samsung Kies'i veya yalnızca kullanıma sunduğum pakette sağlanan sürücüleri yüklemeyi deneyin ve tekrar deneyin.

Odin3'ü Yönetici olarak açın ve telefonu bağlayın. Telefonunuzu algılaması ve etiketin altında ID:COMve ayrıca içinde göstermesi gerekir Message. Olmadıysa, bilgisayarınızı, telefonunuzu yeniden başlatmayı, sürücüleri yeniden yüklemeyi, USB kablonuzu vb. Kontrol etmeyi deneyin ve tekrar deneyin.

Şimdi bir PITdosya seçmeniz gerekecek . PITanlamına gelir Partition Information Tableve bir Samsung sadece bir şeydir. Bohça dosyasında, ben hazır ElGamal'ın PITdosyası ( I91001GB_6GB.pitayrıca boyutlandırır) /system, 1 GB bölüm /data6GB ve dinlenme dahili depolamaya gider. Farklı ebatlar istiyorsanız, XDA-Developers'ın başlığını birçok farklı versiyonunu sunarken kontrol edin. Daha I9100_2GB-STOCK.pitsonra olduğu gibi geri dönmek istiyorsanız , varsayılan yapılandırma ( ) için bir PIT dosyası da ekledim .

Eğer seçtikten sonra PITdosyayı Odin gidip şu onay kutularını işaretleyin: Re-Partition, Auto Rebootve F. Reset Time. Yılında Re-Partition section, tıklayın PITdüğme ve seçtiğiniz seçin PITdosyayı. In Files (Download)bölümünde, tıklayın APdüğmesi ve Samsung'un hisse JellyBean ROM'u seçin. Her şeyi iki kez kontrol edin ve tıklayın Start. Bu biraz zaman alabilir, bir kahve alın.

Her şey bittikten sonra, telefonunuz Samsung JellyBean ROM hisse senedine yeniden başlayacak. Şimdi iki şey olabilir veya normal olarak çalışacaktır ve eğer öyleyse kullanabilir ve her şeyin istediğiniz gibi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Veya, biçimlendirilmemiş dahili depolama alanınızdan başka bir şey olmayan "şifreli birime" erişmek için bir parola isteyebilir. Her iki yönde de, telefonunuzu fişten çekin (hala fişi takılı) ve tekrar İndirme moduna getirin.

Ayarları sıfırlamak için Odin3'ün kapatılması ve yeniden açılması ilginçtir. Telefonunuzu tekrar takın ve Odin3'ün algılamasını bekleyin. Bu kez, izni sadece kontrol Auto Rebootve F. Reset Timeve emin olun Re-Partitionedilir DEĞİL kontrol etti. Düğmesine APtıklayın ve ClockWorkMod Recovery .tardosyasını seçin , ardından düğmesine tıklayın Start. Bu daha hızlı, ancak uykulu hissediyorsanız, başka bir kahve için gidin;)

Tamamlandığında, telefonunuzda ClockWorkMod Recovery 6 kurulu olmalıdır, bu nedenle devam edin ve Kurtarma moduna yeniden başlayın. Git mounts and storage, seç format /storage/sdcard0ve biçimlendir exfat(herhangi bir nedenden sonra dahili depolama alanında sorun yaşarsan, buraya geri dön ve işe yarayana kadar başka bir format seç, ancak exfathile yapması gerekir).

Tamamlandığında, hala Kurtarma modunda Wipe data/factory reset, Wipe cacheve Wipe Dalvik cache. Önceki ROM'lardan hiçbir şeyin kalmadığından emin olalım.

Şimdi, install zip-> choose zip from /storage/sdcard1ve CyanogenMod 11 .zipdosyasını (veya istediğiniz ROM'un) seçin ve yanıp söner. İsteğe bağlı olarak daha sonra GApp'ları da yanıp Telefonunuzu yeniden başlatın ve her şeyin doğru olup olmadığını kontrol edin.

Her şeyi doğru ise, yine Kurtarma moduna telefonunuzu yeniden yeni do wipe data/factory reset, wipe cacheve wipe Dalvik cache, ve sonra başından yedeklenen ROM kurtarmak. Telefonunuzu yeniden başlatın.

Her şey yolunda giderse tekrar kontrol edin. Yeniden düzgün çalışması için birkaç uygulamanın yeniden kurulması gerekebilir (Spotify ve Waze örneklerdir), ancak bu yalnızca önemli bir konudur.

İnşallah herşey yolunda gidiyordur.


Ya farklı bir telefonda yapmam gerekirse? Herhangi bir genel araç veya yöntem var mı?
skan

Maalesef öyle görünmüyor. Ayrıca çok zor aradım ama bulamadım. Henüz yapılmadığı için mi, yoksa her telefonun veya üreticinin kendi bölümlendirme mimarisine sahip olup olmadığını söyleyemem. Mükemmel bir yol GParted kadar kolay bir araç olabilir ama yakında Android için bunu görmeyi beklemiyorum.
Bruno Finger

Firmware görüntü dosyasını telefonda yakmadan önce değiştirmeye ne dersiniz?
skan

10

Detaylı bir çözüm ve gerekli dosyalar için @Bruno için Kudos. Bir çok hızlı bir yöntem adımları arasında ROM herhangi bir ROM / GAPPS veya yeniden başlatma yükleme gerektirmeyen, aşağıda listelenmiştir. Dahili telefon depolama alanınızdaki tüm uygulamaları + verileri + fotoğrafları + vb. Tutmak için yeterli boş alana sahip bir harici SD kartına ihtiyacınız vardır .

Harici SD kartınızda zaten CWM ve NAND yedeği varsa (ancak harici SD'nizde NAND yedeğinin olduğundan emin olun, yoksa tüm verileri kaybedersiniz), 1-5. Adımları atlayabilirsiniz .

NOT: İşler yolunda gitmediği takdirde, verilerinizi dahili SD kartınızdan da yedeklemelisiniz, örneğin / storage / sdcard0 (NAND yedekleme bunu desteklemez).

 1. Özü dosyaları pc @Bruno yere tarafından sağlanan.
 2. İndirme modunda telefonu yeniden başlatın (vol + ev + güç) daha sonra USB üzerinden PC'ye bağlayın.
 3. Odin 3.09'u başlatın. Un , Otomatik yeniden başlat onay koymak CWM-KitKatCompatible-i9100.tarAP bölümünde dosyayı, sonraBaşlatma ve Odin diyor kadar bekleyin "RES OK !!" Mesaj günlüğünde. Bu, birkaç saniye içinde oldukça hızlı olmalıdır.
 4. Şimdi, kurtarma modundayken telefonu yeniden başlatın (vol + ev + güç)
 5. Git yedekler / depolama / sdcard1> yedekleme ve geri yükleme , bu sadece harici SD karta karşılık gelen yedekleme seçeneği seçti; notu 1 değil, 0 (sizin CWM söyleyebiliriz yerine / depolama / sdcard1 "dış sd" - Önemli , aksi takdirde tüm verileri kaybedeceksiniz). Yedeklemenin bitmesini bekleyin, bu biraz zaman alacaktır.
 6. Telefonu indirme moduna yeniden başlat (vol + + home + güç)
 7. Odin 3.09, Un kontrol edin Auto-Reboot, kontrol edin Re-Partition , dosyayı I91001GB_6GB.pitPIT bölümüne yerleştirin, dosyayı CWM-KitKatCompatible-i9100.tarAP bölümüne yerleştirin, sonra tıklayın Startve Odin "RES OK !!" yazana kadar bekleyin. Mesaj günlüğünde. Bu işlem biraz zaman alacaktır.
 8. Telefonu kurtarma moduna yeniden başlat (vol + ev + güç)
 9. Git bağlar ve depolama> Biçim / sistem , daha sonra Biçim / önbellek , daha sonra Biçim / veri
 10. Verileri silmek / fabrika ayarlarına sıfırlamak için geri dönün
 11. Geri dön yedekleme ve geri yükleme> / depolama / sdcard1 dan geri ve NAND yedekleme önceden yapılmış geri
 12. Bitti. Telefonu normal şekilde yeniden başlatın.

Prosedür gece Cyanogenmod 11 (KitKat 4.4) ve anlık görüntüyle test edilmiştir. Herhangi bir ROM ile çalışmalı. Herhangi bir özel veya stok ROM veya Gapps kurmanıza ve hatta adımlar arasında ROM'a önyüklemeye gerek yok.

YASAL UYARI: Telefonunuz lambada şarkı söylemeye veya dans etmeye başlarsa (oh, bu şarkıdan nasıl nefret ediyorum!), Sizi çağırırsa, patlatırsa, verilerinizi kaybederse vb. Sorumlu tutulamaz.


Şu ana kadar okuduğum net cevaplar bu! Stok ROM’u yeniden yüklemekten kaçınmanın bir yolu olduğunu biliyordum. Çok teşekkürler! Diğer tüm cevaplar ya kötü yazılmış, önemli şeyler eksik ya da gereksiz şeyler yapıyor +1!
Sebastian,

Tekrar hisse senedi kurmak zorunda kalmaktan daha çok hoşuma gitti. Bunu deneyeceğim.
Milan Maharjan

Öğretici için teşekkürler, ancak 11. adımın sonunda 'Hata montajı ...' aldım ve telefon öldü :-( (bu arada, 7. adım çok hızlıydı)
ItayB

/Storage/sdcard0..android_secure takılırken hata oluştu! Biçimlendirme atlanıyor ... /storage/sdcard0/.android_secure'ı bağlayamıyorum!
ItayB

Ben montaj hatasız It bitiş yeniden başlatmada ama yine siyah ekran (! Geri yükleme tamamlandı var) .. biçimi / depolama / sdcard0 çalıştı ve tekrar adım 11 gerçekleştirmek ettik ..
ItayB

4

Benim durumumda Linux kullandığımdan beri platformlar arası bir çözüme ihtiyacım vardı. İşte benim için çalıştı ne:

 1. Her şeyi yedekle. Bu, dahili SD kart da dahil olmak üzere telefonda her şeyi silecektir.

 2. İndir:

  • Flaş etmek istediğiniz bir PIT dosyası. Kullandığım bu bir 1 GB ve / veri 2 GB GB 6'ya kadar olan 512 MB'den yeniden boyutlandıran / sistem
  • Herhangi bir uyumlu kurtarma. Ben kullanılan bu bir
  • (İsteğe bağlı) Kurmak istediğiniz ROM. CyanogenMod 13'ü her gece kurdum
 3. İndir ve yükle Heimdall

 4. İndirme moduna önyükleme

  1. USB kablosunu çıkarın
  2. Kapat
  3. Sesi azaltma, ana sayfa ve güç düğmelerini basılı tutun (uyarı ekranını gördükten sonra bırakabilirsiniz)
  4. Uyarı ekranını geçmeden devam etmek için ses açma düğmesine basın
 5. USB kablosunu telefonunuza ve PC'nize bağlayın.

 6. (İsteğe bağlı) Mevcut PIT’i yedekle

  sudo heimdall download-pit --output i9100-stock.pit --no-reboot
  
 7. Yeni PIT'i ve kurtarmayı sıfırla

  sudo heimdall flash --repartition --pit I91001GB_6GB.pit --KERNEL cwmr6047.img --no-reboot
  
 8. Kurtarma için önyükleme

  1. USB kablosunu çıkarın
  2. Kapat
  3. Sesi açma, ana sayfa ve güç düğmelerini basılı tutun (I9100 ekranını gördüğünüzde bırakabilirsiniz)
 9. / System, / data, / cache ve dahili SD kart (sdcard0) dahil tüm bölümleri biçimlendirin

  • Dahili SD kartı formatlarken, hangi dosya sistemini kullanacağınızı sorarsa, vfat veya exfat seçin. Ext4'ü seçerseniz sorun yaşarsınız. (Kaynaklar: [1] [2] )
  • Diğer tüm bölümler için istendiğinde ext4'ü seçin
 10. ROM'u yükleyin veya yedeğinizi geri yükleyin


Bunun için bir yorum yapılması gerektiğini düşündüğüm bir düzenleme önerildi: "cm13 için ext4 veya diğer linux dosya sistemlerini seçmelisiniz. Aksi takdirde dahili depolama alanınız çalışmaz."
Matthew

Ben ext4 olarak / system, / data, / cache, etc. biçimlendirdim. Ancak dahili depolamayı ext4 olarak biçimlendirdiğimde tutarlı bir şekilde bozuldu. Bu benim için CM 12.1 ve CM 13’te oldu. Vfat ve tekrar exfat olarak yeniden biçimlendirdim ve sorunlarım ortadan kalktı. Aynı şeyi söyleyen birkaç kaynak daha buldum: (1) (2)
bmaupin

@Patrick Cevabımı netleştirip kaynakları ekledim. Bunu işaret ettiğin için teşekkürler!
bmaupin

1

İşte muhtemelen daha da iyi bir yol var: https://github.com/Lanchon/REPIT

Bir fermuarın yanıp sönmesi kadar kolaydır ve verileri korur. TWRP kurtarma ve sabır gerektirir. Benim için ilk kez CM13'ü olan bir S2'de (i9100) çalıştı.


Bazı nedenlerden dolayı işe görünmüyor. TWRP kullanarak bu fermuarlardan birini parlattı. Kurtarma, tekrar tmp'den çalıştırmam gerektiğinden şikayet etti. Tekrar çalıştırdım, birkaç saniye sonra kurtarma yeniden başladı. OpenGApp'ler hala yanıp sönemiyor.
Hugo Zink

Orada neler olduğundan emin değil @ HugoZink - muhtemelen bazı ekran görüntülerini / günlüklerini kaydetmeli ve sorunu REPIT'in github'ında rapor etmelisin.
eug
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.