Android'de / system / bin / mediaserver nedir ve neden CPU'yu sabitliyor?


9

Köklü 2.2 Froyo'yu çalıştıran Motorola Droid cihazımın bazen yavaş hareket ettiğini fark ettim. Terminal emülatörünü çalıştırdım ve koştum topve CPU'mun /system/bin/mediaserveryaklaşık% 90'ını kullandığını fark ettim .

Bu program ne yapıyor? Onu öldürmek güvenli mi? İleride telefonumu yavaşlatmasını nasıl önleyebilirim?

Bazı hızlı Google çalışanları aynı sorunu yaşayan diğer kişileri ortaya çıkardı, ancak gerçekten herhangi bir cevap vermedi.

Yanıtlar:


3

Medya sunucusu cihazdaki görüntüleri, videoları ve müzik dosyalarını endekslemekten sorumludur. Daha sonra, belirli medya türlerinin filtrelenmiş listeleri için medya galerisi veya müzik çalar gibi programlar tarafından sorgulanır.

Bence öldürüldükten sonra oldukça hızlı bir şekilde yeniden başlatılacak. Sd kartında bir şekilde birçok yazma seçeneği olduğunu ve medya sunucusunun yığın depolama alanınızı sürekli olarak yeniden dizine ekleyeceğini varsayıyorum. Ama bunun için bir çözüm bilmiyorum.


1
Tamam teşekkürler. Uygulamalarımın bir kısmını dahili bellekten ve SD karta taşıdıktan sonra bu davranışı fark ettim, bu yüzden tüm bu yazıların neden mediaserverbiraz çıldırdığını açıkladı .

"Görüntüleri, videoları ve müziği dizine eklemek" ile kastedilen nedir? Görüntü tanıma veya ne yapmaya çalışıyor?
Dims

0

Janusz'un açıkladığı gibi, bu program dahili ve çıkarılabilir depolama birimindeki medya dosyalarını tarar ve dizine ekler. Bazen çok fazla CPU kullanan medya tarayıcısı, bir veya daha fazla bozuk dosyayı taramaya çalışmasının bir sonucu olabilir. Bu genellikle SD kartınızın arızalanmaya başladığının bir belirtisidir. SD kartınızın dosya sistemini uygun bir bilgisayardaki hatalara karşı taramayı deneyin (örn fsck. GNU / Linux sisteminde veya Windows'ta Scandisk'te). Herhangi bir hata algılanır ve giderilirse, SD kartı telefonunuza geri takın ve sorunun giderilip giderilmediğine bakın.


0

En basit çözüm, bellek kartında gereksiz görüntü dosyalarının nerede olduğunu belirleyebiliyorsanız, sadece bir .nomedia dosyası yerleştirin. Bu, medya dosyalarını endekslemek için bu perticular klasörün taranmasını önler (Not: Ayrıca galeride görünmez).

Benim durumumda, çok fazla resim olan Whatsapp resim klasörüne bunu yaptım, ancak galerimde görünmesini istemiyorum. Bu yüzden benim için işe yarayacağını düşündüm.

Aynı şekilde bu tür içerikleri bulup istenmeyen şeyleri temizlemeye çalışın, bozuk medya dosyalarını da arayın ve kaldırın.

Bu kirli bir hack, kalıcı bir düzeltme değil.


1
Başlık hala cevaplanmamış: " Android'de / system / bin / mediaserver nedir ve neden CPU'ya
sabitleme yapıyor

0

Benim özel durumumda mediaserversüreç, tarayıcı ve diğer programlar tarafından önbelleğe alınan geçici / gereksiz dosyaları taramakla dönüyordu. En az günlük bir önemsiz dosya temizleme programı çalıştırmaya başladığım sürece artık bu sorunum yok.


0

Android'de / system / bin / mediaserver nedir?

zaten biliyor olabilirsiniz ikili dosya olduğunu android tarafından telefonun depolamak için medya depolamak için dosyaları (resimler, sesler ve videolar) android genellikle önyükleme ve medya depolama değişiklikleri üzerinde çalıştırmak (mtp üzerinden pc yeni dosya gönderme gibi, SD kart veya usb OTG depolama aygıtlarını çıkarma ve takma, yeni medya dosyalarını indirme vb.)

CPU'yu neden sabitliyor?

Şimdi bu birkaç nedenden dolayı olabilir, bazılarını listeleyeceğim

  1. SD kart, medya Depolama, USB aygıtları bozuk dosya sistemi: bazı durumlarda depolama, mediaservertaramak için daha fazla kaynak kullanılmasına neden olur ve bazı durumlarda işlem, işleyemediği bir g / Ç hatası ile sıkışır.
  2. Bazı üçüncü taraf uygulamaları mediaserver, android sistemini açıkça veya pasif olarak yeniden taramaya zorlamak gibi birçok şekilde kötüye kullanabilir , uygulama geliştiricinin bunu yaptığı zamandır, bu durumda yalnızca o uygulamanın kaldırılması veya geliştiriciyle iletişim kurulması sorunu çözebilir, ancak uygulama medya sunucusunu pasif bir şekilde çalıştırdığında, bir uygulama önemsiz veya önbellek medya dosyalarını (resimler, sesler, video) yazdığında, medya tarayıcısı tarafından hariç tutulmayan dizinlerde android sistemi daha sık yeniden taramaya zorlar. bu uygulamanın önemsiz dosyaları koyduğu klasörü bulmak ve .nomediabu klasörün içinde adında boş bir dosya oluşturarak medya tarayıcıdan hariç tutmak için aslında bu yöntemi herhangi bir klasörü medya tarayıcımın taranmasını engellemek için kullanabilirsiniz.

mesele şu ki, bu mediaserverikili kendi içinde değildir, çünkü bu ikili herhangi bir üçüncü taraf uygulaması tarafından kullanılabilir, bu da kimin kullanımını kötüye kullandığını belirlemeyi zorlaştırır.

Umarım bu sorunuzu cevaplar

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.