Dalvik önbelleği nedir?


27

Özel ROM'ları kurarken, çoğu Dalvik önbelleğini temizlemenizi öneririz. Dalvik önbelleği tam olarak nedir?

Yanıtlar:


27

Dalvik önbelleği kaydedilmiş .dex dosyalarından oluşan bir kümedir. Bir .dex dosyası temelde Android uygulamalarının çalıştığı Dalvik Sanal Makinesi için oluşturulmuş bir uygulamanın derlenmiş bytecode versiyonudur. Java Sanal Makinesi'ne benzer ve .class dosyalarını kaydetmiş olması gerekir.


Bir almaya sildi Dalvik önbellek ile taze yüklü ROM için böylece normal midir uzun ilk kez önyükleme süre? çünkü ParanoidAndroid tatlı zamanını alıyor; Beş dakika ve sayıyor.
Badp

1
@ badp Yep, ilk botlarım genellikle çeşitli ROM'larda bu kadar uzundu. Bir şeylerin yanlış olduğunu varsaymadan önce bunu çok fazla vermem.
Matthew

4

Bulunan çok anlayışlı bilgi dalvik-cachede stackoverflow tanınmış kaynaklardan (Dalvik sanal makine platformunda çalışan Google'ın çalışanları) gelen.

Aşağıda (umarım) basit kelimelerle Android Kullanıcı perspektifinden daha fazlası yer almaktadır.

Android cihazımda dalvik-cache nerede bulunur?

Tipik bir Android cihazda, adında bir dizin var dalvik-cache. Android Linux tabanlı olduğundan, linux çekirdeğinin bir dosya sistemi yapısını kullanır. Bu nedenle, bu dizin /dataklasörde bulunur. Yani Android cihazda bu Dalvik önbelleğine erişmenin yolu/data/dalvik-cache

Dalvik önbelleğinin amacı nedir?

Bir kullanıcı Android'e yeni uygulama yüklediğinde, Android bu uygulamanın dexdosyasında ( uygulamanın tüm dalvik bytecode'ını içeren dosya) bazı değişiklikler ve iyileştirmeler yapar . Daha sonra, sonuçta elde edilen odex(optimize edilmiş dex) dosyayı /data/dalvik-cachedizinde önbelleğe alır , böylece bir uygulamayı her yüklediğinde optimizasyon işlemini gerçekleştirmek zorunda kalmaz.

Dalvik Önbelleğini temizlersem ne olur?

Bir uygulamanın bir sonraki yükleme süresini artırmak yerine, yeniden oluşturulduğundan, hiçbir etkisi yoktur. Bu nedenle bir uygulamanın Dalvik Önbelleği'ni yeniden oluşturması gerektiğinden yüklenmesi daha fazla zaman alacaktır. Dolayısıyla, dalvik-cacheözel ROM'ları kurarken temizlemede sorun yok , çünkü sistem yine de yeni bir bölümle onu yeniden kuracak.

Ek bir notta, Android 4.4'ten (KitKat) başlayarak , Google , Dalvik Sanal makinesinin yerini alacak ART adlı yeni bir Android Çalışma Zamanı Modülü çıkardı . Kaynak

Aynı bytecode ve .dexdosyaları kullanan ART , dex dosyasını yerel kodda derler. Bu derlenmiş kod şu anda depolanan şeydir.dalvik-cache

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.