Android hangi dosya sistemini kök dizine ekliyor?


23

Android'in SD kartlar için FAT32 kullandığını ve bunları FUSE aracılığıyla monte ettiğini biliyorum. Fakat hangi FS ekte / ? Bir çeşit ext? ZFS?

Yanıtlar:


30

Tekil olarak tanımlanmış bir "Android" dosya sistemi yoktur, bu nedenle cihazlar arasında farklılık gösterebilir. Çekirdeğin sürücü yükleyebileceği herhangi bir FS, temelde adil bir oyundur.

Genelde, ext4'ün modern cihazlarda en yaygın dosya sistemi olduğunu kesinlikle göreceksiniz. Daha eski cihazlar, eski ext * sürümlerini veya diğer dosya sistemlerini tamamen kullanabilir. Her şey Linux üzerine kurulduğundan, ext4 sağlam bir çekirdek desteği ve iyi bir sicili olan oldukça mantıklı bir seçim. Ars Technica'nın ext4'e geçiş konulu makalesinde bu kararın neden verildiğini biraz okuyabilirsiniz .

Bazı cihazlar Samsung'un Flash Dostu Dosya Sistemini (f2fs) de kullanmıştır . Özellikle, Motorola'nın birçok cihazı ve Nexus 9, f2fs kullanıyor. F2fs'in amacı, birincil depolama ortamı için NAND yongaları kullanan cihazlarda performansı en üst düzeye çıkarmak amacıyla, özellikle flash tabanlı depolama ortamlarının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanmış bir dosya sistemi oluşturmaktı.

Bu, bunların yukarıda belirtildiği gibi Android'in üzerinde çalışabileceği tek dosya sistemi olduğu anlamına gelmez. Çekirdek kaynağı ve bilgi birikimi göz önüne alındığında, başka bir dosya sistemine ait sürücüleri bir çekirdek görüntüsüne dahil etmek kesinlikle mümkün olacaktır. Android x86 , örneğin NTFS ve FAT32 dosya sistemlerinde yüklemeyi destekler .


1
Eski Samsung Android telefonlar (i9000 gibi Android 2.1'li erken telefonlar), RFS adı verilen ve UNIX tarzı izinler destekli temelde FAT olan bir şey kullandı.
SztupY

RFS, onu kullanan bir cihaza sahip birçok kullanıcı arasında bir isme sahipti ... Gerçekten Freaking Yavaş .
Ryan Conrad

Ancak Amazon Fire HD 7 gibi son cihazlarda, bir SD kart ext4 olarak biçimlendirilemiyor. Huawei Ascend P7,
SDFS'nin

@ david.perez Bu soru SD kartlar ile ilgili değil /.
eldarerathis

1
@Abdul Sırala. Linux'un desteklediği dosya sistemlerinin birçoğu (belki tümü) çekirdek modülleri olarak uygulanır, bu da çalışma zamanında bir derleme veya yükleme / boşaltma işleminden çıkarılabileceği anlamına gelir. Teknik olarak hala çekirdeğin kaynak kodunun bir parçası, ancak her derlemenin zorunlu bir parçası değiller, bu yüzden destek aygıtlar arasında biraz farklılık gösterebilir; ROM'un çekirdeğine, aslında inşa edilmiş ve erişilebilir bir dosya sistemi için ilgili modüle sahip olmasına bağlıdır.
eldarerathis

4

YAFFS (Yine Başka Flash Dosya Sistemi) genellikle Android sürümleri için varsayılan dosya sistemi olarak 2.3'e kadar kullanıldı: http://www.yaffs.net/google-android

ext4, çok iş parçacıklı destek nedeniyle o zamandan beri kullanılıyor: https://ext4.wiki.kernel.org/index.php/Main_Page


7
YAFFS yalnızca 2.3 sürümüne kadar kullanıldı, ext4 çoklu okuma desteği nedeniyle kullanıldı.
Ocak'ta 15:15

7
Ars Technica, kararını biraz açıklayan Android mühendisleriyle ilgili bazı tartışmalar içeren, ilgilenen herkes için yatmadan ext4'e geçiş ile ilgili bir makale yayınladı .
eldarerathis

0

Tüm bölümleri biçimlendirmeyi denedim, f2fso zaman özel bir ROM'u parlattığımda, bulabildiğim, / ile biçimlendirildi ext4fs, ROM dosyasıyla gelen toplu iş dosyasını kontrol ettiğimde suçlu olduğunu, aslında f2fsbölümü yeniden biçimlendirdiğini gördüm ext4fs.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.