SuperSU'yu Play Store'u kullanarak bir dosyadan yükleyen özel bir kurtarma ile yükleme arasındaki fark nedir?


13

Bazı köklendirme rehberlerinin köklenmenin şunları içerdiğini gördüklerini görüyorum :

  1. SuperSU'yu telefon tarafından erişilebilecek bir zip dosyası olarak indirin (örn. Sdcard).
  2. Telefonun önyükleyicisinin kilidini açın.
  3. "Özel" kurtarma moduna önyükleme. Örneğin TWRP veya CWM. Fastboot kullanarak geçici olarak önyükleme yapıyor veya özel kurtarma telefonuna yanıp sönüyor ve ardından önyükleniyor.
  4. İndirilen SuperSU zip dosyasını yüklemek için özel kurtarma modunu kullanın.
  5. Telefonu normal modda yeniden başlatın ve root erişimi A) kullanılabilir ve B) SuperSU programı tarafından yönetilmelidir.

Ancak SuperSU'nun da Play Store'da olduğunu görüyorum . Play Store'dan yükleme, root erişimi vaat etmez. (Aslında zaten sahip olduğunuzu varsayar.)

Yani, sorularım:

  • Bu kurulum yöntemleri arasında pratikte farklı olan nedir?
  • Eylem veya kısıtlamalardaki teknik farklılıklar nelerdir?
  • Özel kurtarma yükleme yöntemi nasıl root erişimi sağlayabilir / Play Store yöntemi bunu sağlayamaz?

Yanıtlar:


23

Kök erişimi (tipik olarak), birbiriyle uyumlu olarak çalışan birkaç bileşen gerektirir. İhtiyacınız olanın biraz basitleştirilmiş bir görünümü:

  • Yerel bir suikili. Bu komut satırından veya uygulamalardan çağrılabilir. Kullanıcıları değiştirme işlemini gerçekleştiren ve işlem kök izni veren şey budur.
  • Hangi diğer uygulamaların ve işlemlerin sukök ayrıcalıkları kazanmak için çağrılmasına izin verildiğini düzenleyen bir "ağ geçidi denetleyicisi" uygulaması .

SuperSU uygulamasınısu ikili dosya için bir tür grafik ön uç olarak düşünün .

Android'de dizin / dosya izinlerinin yapılandırılma şekli nedeniyle, çalışabilmesi için bölümünüzdeki suikili dosyaya sahip olmanız gerekir /system. Başka bir yere koymak yeterli olmayacaktır, çünkü işlemlerin kullanıcıları değiştirmesine izin vermek için gereken izinlere sahip olmayacaktır.

Normal uygulamalar (root olmadan) yazamaz /system, bu nedenle SuperSU uygulamasının kendisi suolması gereken yere yüklenemez . SuperSU'yu Play Store'dan başka bir adım atmadan yüklerseniz kök olmamanızın nedeni budur . Tek sahip olduğunuz ön uç, ancak gerekli olan temel parçalar değil. Kök için ihtiyacınız olanın sadece yarısına sahipsiniz ve diğer yarısını sadece SuperSU uygulamasından almanın hiçbir yolu yok.

Bu nedenle, sudosyayı uygun yere almanın en yaygın yolu , kurtarma sisteminin cihaz depolama alanına tam erişime sahip olması ve dosyaları istediği yere yükleyebilmesi nedeniyle kurtarma işleminden yüklemektir. Bu yapıldıktan sonra, SuperSU ve subirbirinizle konuşabilir ve diğer süreçlere kök erişimi sağlayabilir.

Kurtarma yükleme dosyası, uygun olduğu için SuperSU'yu da yükler ve yerleştirmek, /systemfabrika ayarlarına sıfırlama ile silinmesini önler. Ancak, isterseniz, yalnızca sukurtarma işleminden yükleyebilir ve daha sonra Play Store'dan SuperSU alabilirsiniz. Sadece iyi çalışır. Benzer şekilde, SuperSU'yu daha sonra Play Store'dan güncelleyebilirsiniz ve çalışmaya devam eder (çünkü suo noktada zaten mevcuttur).


Soru: Su sisteminde / sisteminiz olsa bile, siz veya uygulamalarınız SuperSU olmadan da root erişimine sahip misiniz? SuperSU'yu grafik kullanıcı arabirimi ve "ağ geçidi denetleyicisi" olarak yeniden ifade etmek isteyebilirsiniz.
geffchang

2
Bence bu nasıl suikili inşa edildi bağlıdır . Towelroot ek bir uygulama gerektirmeyen bir uygulama kullanıyor (her şeyi onaylıyor), ancak SuperSU'nun uygulama yokluğunda bu şekilde çalışıp çalışmadığından emin değilim.
eldarerathis

"Dizin / dosya izinlerinin Android'de yapılandırılma şekli nedeniyle, çalışabilmesi için bölümünüzdeki suikili dosyaya sahip olmanız gerekir /system." Lütfen /systembölümün bu özel yapılandırması hakkında açıklayan bir bağlantı sağlar mısınız? Açık /systemolan ikili dosyalar için izin verilmeyen ikili dosyalar ne yapabilir /data?
Oren Milman
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.