Mavericks'in Etkinlik İzleyicisi'nde “Zombi” nedir?


2

Nginx yüklü; MacPorts aracılığıyla derlendi ve açılışta başlatılacak şekilde yapılandırıldı. Mavericks'i yükledikten sonra Activity Monitor Disk sekmesine gittiğimde, nginx işlemi / süreçleri bir tür "Zombie" veya bazen "64 bit Zombie" ile listelenir. Ne anlama geliyor?

Mac'imde zombiler var!Öyleyse disk kullanımıyla ilgili hiçbir anlamı yok mu? Öyleyse bu sütun neden burada ve CPU ve Bellek sekmeleri altında değil?
Garrett Albright

Bunlar sadece iki süreç altında Diskmı listeleniyor ? Oldu nginxbaşka bir yerde listelenmiş ve olarak etiketlenmiş zombie?
CHM

Sebep ne olursa olsun, Disk sekmesi, CPU altında daha mantıklı olacağını düşünmeme rağmen, bunun gibi bir "Kind" sütunu olan tek yerdir. Aslında, o sütun 10.8 de değil miydi? Skype'ı yükseltme işleminden önce de 32 bit olarak gördüğümü hatırlıyor gibiyim.
Garrett Albright

Üzgünüm, bu konuda size yardımcı olamam. 10.6.8'den 10.9'a gittim.
CHM

Yanıtlar:


1

Wikipedia'ya göre , bir zombi süreci, yürütmeyi tamamlayan, ancak yine de süreç tablosunda bir girişi olan bir süreçtir. Başka bir deyişle, bir zombi işlemi yürütülmeyi bitirdi, ancak henüz temizlenmedi.

Bir işlem tamamlandığında, iade kodunun ana işleme geri döndürülmesi gerekir. Normalde, bu hemen olur, yani zombi işlemini göremezsiniz. Ancak, bazen, ana süreç işbirliği yapmaz ve zombi süreç tablosunda süresiz olarak kalır.

Bir zombi sürecinden kurtulmak istiyorsan üç seçeneğin var :

  1. Bekleyin. Umarım kendi kendine temizlenir.
  2. Zombinin ailesine bir SIGCHLD gönder. Doğru davranıyorsa, zombi işleminin dönüş kodunu alır ve sistem zombi işlemini gerçekleştirebilir.
  3. Ana süreci öldür. Bir süreci öldürdüğünüzde, çocukları sizin için her şeyi temizleyecek olan init tarafından evlat edinilir.

1
Peki neden bunlar "Disk" sekmesi altında görünüyor?
Garrett Albright

1
Aslında. Bunun için garip bir yer gibi görünüyor. CPU / Bellek sekmelerinde "Tür" sütununu gösterebilirsiniz, ancak yalnızca "Disk" sekmesinde varsayılan olarak gösterilir. Yukarıda bahsettiğiniz gibi, CPU ve Bellek sekmeleri onlar için daha uygun yerler olacaktır.
bennettp123

1
@ GarrettAlbright, içerisinde bulunduğunuz sekmeye bağlı olarak işlemlerin keyfi olarak saklanmasını tercih eder miydiniz?
Alexander,
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.