Bir klasöre kopyalanan öğelerin izinlerine saygı göstermesini nasıl sağlayabilirim?


2

OSX 10.6 MacBook'umda, 10.5 MacBook'undan erişen karımla bir resim klasörü paylaştım.

Onun için bir hesap oluşturdum ve ona klasördeki okuma / yazma izinlerini verdim (Bilgi Al) aracılığıyla. Bununla birlikte, Image Capture yeni görüntüleri klasöre döktüğünde, kendisi tarafından okunamaz veya yazılamaz. Onlara erişebilmesi için 'Eklenmiş Öğelere Uygula' seçeneğini tıklamalıyım.

Bu klasörde oluşturulan veya kopyalanan herhangi bir dosyanın otomatik olarak okunabilir ve yazılabilir olmasını istiyorum. Bunu ayarlamanın bir yolu var mı?

Teşekkürler!


Onun hesabı normal bir hesap mı, yoksa sadece paylaşılan bir hesap mı? Ayrıca, makineden bir klasör veya söz konusu dosyalar hakkında bir bilgi aldığınızda, sahip olduğu erişim düzeyi hakkında ne diyor (“yalnızca okuyabilir”, vb.)?
Harv

Yanıtlar:


2

Miras alınması için bir seçenek var ve erişim kontrolü girişi (Bilgi Al'da yarattığınız şey) var, ancak Bilgi Edinme özelliği size etkinleştirme seçeneği sunmuyor. Ayrıca, orada eklediği / düzenlediği öğelere tam erişiminiz olduğundan emin olmak isteyeceksiniz ve bunu yapmanın en kolay yolu, ikiniz için bir grup oluşturmak ve tüm grup üyelerine erişime izin vermek.

  1. Bir grup oluşturun (Sistem Tercihleri ​​- & gt; Hesaplar bölmesinde) ve hem kendinizi hem de eşinizi üye yapmak için kutuları işaretleyin.

  2. Terminal yardımcı programını açın ve şu komutu çalıştırın:

    chmod +a "group:admin allow list,add_file,search,add_subdirectory,delete_child,readattr,writeattr,readextattr,writeextattr,readsecurity,file_inherit,directory_inherit" /path/to/the/folder
    

    (/ path / to / / / klasörünü, erişim izni vermek istediğiniz klasöre unix tarzı yolla değiştirme. Eğer ne olduğundan emin değilseniz, satırın kalan kısmına, önce / arasındaki boşluğu yapıştırın. / to / the / klasörünü bulun ve ardından klasörü Finder'dan Terminal penceresine sürükleyip bırakın ve sizin için yola yapıştırın.)

  3. Yeni oluşturduğunuz erişim denetimi girişi, bu klasörde oluşturulan yeni dosyalara ve alt klasörlere uygulanır, ancak zaten orada bulunan dosya ve alt klasörlere uygulanmaz. Bu nedenle, klasördeki Bilgileri Alın ve mevcut öğelere uygulamak için İçine eklenen öğelere uygula seçeneğini kullanın.


Mükemmel cevap! Bunun için çok teşekkürler. '* Attr' olayı hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Bu Spotlight meta verileri mi?
boehj

@boehj: Teşekkürler. Tam olarak hangi okuma / yazma kontrolünün tam olduğundan emin değilim, ancak okuma / writeextattr, dosyaya rasgele adlandırılmış özniteliklerin eklenmesine izin veren yeni bir özelliği kontrol eder (örneğin, Safari ile indirilen bir dosyada "com.apple.quarantine" ve " com.apple.metadata: kMDItemWhereFroms "xattrs, güvenilmeyen bir kaynaktan geldiğini ve bu kaynağın ne olduğunu gösterir." Bunlar özellikle bilgisinin çoğunu dosyanın içeriğine bakmaktan (ve aynı zamanda isim gibi bazı dosya meta verilerinden ve zamanı değiştirmekten) alan Spotlight ile ilgili değildir.
Gordon Davisson

Vay, teşekkürler! Chmod + a hakkında devamını oku İşte eklemediğiniz bir kaç özellik var gibi gözüküyor: delete, yazma güvenliği, chown, append, execute. Bunlardan herhangi birini en mükemmel komutunuza dahil etmenin faydalı olup olmayacağını biliyor musunuz?
Dean Moses

@Dean Musa: Bunlara ihtiyaç olacağını düşünmüyorum: Üst klasör delete_child (olması gereken) varsa, silme örtük olarak verilir, writesecurity & amp; chown, yalnızca birbirlerinin dosyalarında yer alan mülkleri / mülkiyeti değiştirebilmeniz ve ekleme & amp; execute, tek tek dosyalara uygulanabilir, klasörlere değil (ve bunu bir klasöre ayarladığımızdan beri)
Gordon Davisson

sen bomba
Dean Moses

0

OS X'i bilmiyorum ama bu, Unix'in varsayılan izinleri belirlemenize izin vermemesiyle ilgili bir problem. Ve OS X, Unix'e dayandığından, benzer problemleri var. Birkaç geçici çözüm var, ancak hepsi çok fazla zaman alıyor. Aramayı dene inherit permissions linux bazı çözümler görmek için.

Sorun, Unix'in yeni dosyalar / klasörler oluşturulduğunda umask (dosyalar ve klasörler için varsayılan izinler) kullanmasıdır. Olası bir çalışma hakkında bir makale burada: http://bashscript.blogspot.com/2010/03/creating-user-group-and-shared.html

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.