Bir sürücüyü tekrar tekrar okumak zararlı mı?


3

Garip bir ses çıkaran harici bir sabit diskim var ve durmasını istedim. HD içeriğinin Finder'da gezinilmesinin geçici olarak durmasını sağlayacağını öğrendim. Koşan ls /Volumes/ExtraStorageve sorunu çözen bir kabuk geeklet kurdum .

Sorum uzun bir süredir kullanırsam bunun sabit diske zarar verip vermeyeceğidir.


Senaryoyu ne sıklıkla çalıştırıyorsun? Bir "uzun süre" ne kadardır - uzun yıllar? İdeal olarak, sonucu lsişletim sistemi tarafından önbelleğe alınır, bu nedenle her okuma ile fiziksel bir eyleme neden olmamanız mümkün olabilir.
Graham Miln

@GrahamMiln Büyük olasılıkla uzun yıllar değil, sabit disk o zamandan önce muhtemelen başarısız olacak. Komut 6 dakikada bir çalıştırılır.
nloveladyallen

Yanıtlar:


1

Bu muhtemelen sürücü ile ilgili bir sorundan ziyade bir sabit sürücü güç yönetimi ve uyku sorunudur. Birkaç dakika kullanılmadığında sürücü uykuya geçer ve güvenlik için kafaları park ederken büyük olasılıkla gürültü çıkarır. Komut dosyanız daha kısa aralıklarla erişiyorsa, uyumasını engeller. Sorunun bu olup olmadığını, ses çıkardıktan sonra (ve uykuya geçtikten sonra) sürücüdeki bir şeye erişmenin ne kadar süreceğini gözlemleyerek onaylayabilirsiniz. Normalden daha yavaş görünüyorsa, uykudan uyanmaktan kaynaklanıyor.

Öncelikle, OS X'in sürücünün uykuda olup olmadığını ve / veya sürücünün ürün yazılımının suçlu olup olmadığını onaylamanız gerekir:

  • Komut dosyanızı devre dışı bırakın.
  • Gidin Sistem Tercihleri> Enerji Tasarrufu ve görmek mümkün olduğunda uyku sabit disk (ler) koyun etkindir. Öyleyse, devre dışı bırakın ve sürücünün davranışını izleyin.
  • OS X yapılandırması yardımcı olmazsa, sürücünün markasını ve modelini kontrol edin ve üreticinin destek sitesinden uykuyu nasıl devre dışı bırakabileceğinizi görün.

Bir yandan, uyku davranışını devre dışı bırakmak, tüketilen güç miktarını artırabilir (önemsiz gibi görünse bile). Öte yandan, sürücüyü sürekli bağlı kalırken sık sık kullanıyorsanız, çalışmasını sağlamak ve bir uyku / uyanma döngüsünün gecikmesinden kaçınmak iyi bir fikir olabilir.


0

Komut dosyanız garip sesi düzeltirse ve iyi yedekleriniz varsa, çözümünüzün daha kötü sorunlara neden olması olası değildir.

Sürücünün yine de garip bir ses çıkarması bir sorun olduğunu gösteriyor. Yedeklerinizin güncel ve bakımlı olduğundan emin olun.

Sabit disk sürücüleri sürekli dönmeye devam eder ve kullanımda kalır. Sizin lskomut sürücüde çok büyük yük yerleştirerek değil her altı dakikada bir çalışacak. OS X veya diskin kendisi tekrarlanan okumayı önbelleğe alacak ve böylece lsher seferinde fiziksel aktiviteyi tetiklemeyebilir.

Zarar veya güvenilirliğe gelince, Backblaze'nin makaleleri güven verici. Ne Sabit Disk Almalıyım? Tüketici disklerinin agresif şekilde kullanılsa bile şaşırtıcı derecede güvenilir olduğunu ima ediyor.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.