Kişisel Ansiklopedi uygulaması


2

Kendi kendime yazmaya başlamadan önce bunu sormam gerektiğini düşünüyorum.

Bir konu hakkındaki bilgilerin bir deposu olarak kullanabileceğim bir uygulama arıyorum. İşte istediğim özelliklerin türü:

 • Öğrendiğim / keşfettiğim / teorilediğim şeyler hakkında yazabildiğim bireysel "makaleler"
 • Bu makaleleri anahtar kelimelerle etiketleyebilirsiniz (bu sorudaki etiketler gibi)
 • Bu makaleleri ilgili şeyler klasörlerinde gruplandırabilir.
 • Akıllı klasörler özellikle iyi olurdu.
 • Bu makaleleri basit bir biçimde yazabilir. Markdown harika olurdu.
 • Eşya / Spotlight entegrasyonunu bulmak için makaleler arasında arama yapabilir.
 • Yerel bir Mac uygulaması olmalı. Bir web uygulaması değil. Bir arkadaşı iOS uygulamasına sahip olmak büyük bir avantaj olurdu.
 • Makale sürümü güzel olurdu.
 • İlgili makaleleri otomatik olarak tespit etmek (basit bir algoritma bile) iyi olurdu.

Temel olarak, Markdown'da yazabileceğim çevrimdışı, kişisel bir Wikipedia istiyorum. Aradığımı yapan bir uygulama (veya uygulama) hakkında bir bilginiz var mı?

Yanıtlar:2

Voodoopad veya yojimbo iyi başlardı. @Ccgus fir'a sahaya sor


Yojimbo umut verici görünüyor! Görünüşe göre, sadece tek bir bilgi deposu varmış gibi görünüyor?
Dave DeLong

1

Trunk Notes işe yarayabilir, ancak Mac OS yerine bir iOS uygulaması olduğu için diğer taraftan sorun ortaya çıkıyor. Ancak senkronizasyon için dropbox kullanır, böylece dosyaları herhangi bir makinede düzenleyebilirsiniz. Onunla çalışmak için bir Mac tercümanı / işleyici güzel olurdu.

Düzenleme: Birisi onunla çalışmak için bir masaüstü uygulaması yapmaya çalışıyor gibi görünüyor: http://code.google.com/p/trunkdesk/ . Henüz denemediğim için ne kadar iyi çalıştığını bilmiyorum.


1

Anladığım kadarıyla, temel ölçütlerinizden birinin “masaüstü” olduğunu, bu nedenle aşağıdakilerin yalnızca benim kişisel deneyimim olduğunu düşünüyorum:

Geçmişte (yıllar önce) ben de bu sorunla karşılaştım. Denenmiş VooDooPad (bu gerçekten güzel bir kişisel wiki) ve diğer birçok masaüstü uygulaması. VooDooPad uzun süredir kullanıldı ve hala "bilgi tabanımın" bir parçası hala içinde.

Ama şimdi açık kaynaklı bir wiki kullanıyorum http://www.foswiki.org . Özellikleri hakkında konuşmak istemiyor olsa da, artıları ve eksileri - söylemeliyim ki: foswiki'ye taşındım çünkü kişisel bilgi birikimimi karım, oğlum ve arkadaşlarımla paylaşmak zorunda kaldım ... (uzaktan erişim). E-posta ve senkronizasyon çözüm değil bu bir acıdır.

Şimdi, bazı masaüstü uygulamalarıyla başlayacağınızdan eminiz, çünkü şimdi bu sizin en iyi fikriniz. Geçmişte benim gibi.

Ancak benim tahminim şudur: er ya da geç, uzaktan erişim, güvenlik vb. İle başkalarıyla bilgi paylaşmaya ihtiyaç duyacaksınız. Ve işleri yeni bir şeye dönüştürmek her zaman kolay bir iş değildir.

Şimdi en iyi tavsiyem:

 • bir ay bekle - Aslan geliyor
 • Lion'a yükseltin (otomatik versiyon kontrolü elde edersiniz).
 • 50USD için Lion Server satın al
 • tam-metin, sürüm oluşturma, paylaşım vb. ile yerleşik Lion-Server-wiki'yi kullanmaya başlayın.
 • Lion'u kurmadan önce satın alma kararı almayın. (1 ay) :)

1

Bir sürü araştırmadan sonra, gitmeye karar verdim Evernote . İstediğim tüm özelliklere sahip olmak ücretli abonelik gerektirecek, ancak buna değer olacağını düşünüyorum. Ayrıca görüntülerde bazı metin algılama özellikleri ve birçok farklı dosya formatıyla entegrasyona sahiptir.

Markdown entegrasyonuna sahip değil (bulduğum), ancak varsayılan yazı tipini monospace olarak değiştirmeyi yeterince kolay buldum ve gerçekten biçimlendirmeye ihtiyacım olursa, zengin metni de destekliyor.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.