İMac'in sabit diskinin ölmekte olup olmadığını nasıl anlarım?


2

Birkaç gün önce, üç yaşındaki iMac'im kilitlendi. Yeniden başlattığımda, yalnızca yanıp sönen bir soru işaretine sahip bir klasör simgesi görüntülendi. Birkaç yeniden başlatma girişiminden sonra, başlattı. Dosya sisteminin bozuk olduğunu ve onarılması gerektiğini söyleyen Disk Yardımcı Programını çalıştırdım.

Snow Leopard DVD'mle açtım, Disk İzlencesi ile bir onarım yaptım ve şimdi her şey yolunda görünüyor.

Sorularım: Sürücüm için endişelenmeli miyim? Devam edip hemen değiştirmeli miyim yoksa daha fazla sorun olup olmadığını görmek için mi beklemeliyim?

(FWIW, daha önce yeni bir sürücü satın aldım ve bir noktada değiştirmeyi planlıyorum. En kısa zamanda yapmamı mı, yoksa daha iyi bir şey yapmamı bekleyene kadar bekleyip bekleyemeyeceğini merak ediyorum.) hafta sonu.)


IIRC bazı iMac'lerde sabit sürücüyü değiştirdikten sonra sorun var

2009 ortalarında iMac modelleri ve daha sonra sürücülerde sıcaklık sensörleri ve / veya ürün yazılımı bulunur. Tam olmayan bir sürücüye koymak, iMac üfleyicilerinin sıcaklık sensörü bulunduğundan daha hızlı çalışmasına neden olabilir. Bu, üç yaşındaki bir iMac'de sorun olmamalı.
bmike

Yanıtlar:


1

Sorularınıza kısa cevaplar:

  1. Sürüşle ilgili bazı endişeler iyidir, bir sorun olabileceğini fark etmek ve ne olabileceği konusunda proaktif olarak düşünmek, başlamak için iyi bir yer. Zaten yapmazsanız, sürücünün tamamının yedeğini alır / klonunu veya en azından sizin için önemli olan tüm dosyaları yedeklerim. Yarın HD kötü giderse ve ondan hiçbir şey düzelmediyse, "Keşke bir kopyası olsaydı ..."

  2. Bir yedeğiniz varsa ve performansta bir bozulma görmüyorsanız, ölene dek sürücüyü kullanın derim. Yeni sürücü daha büyük ve daha hızlı değilse. O zaman, bir taşla iki kuş öldürüyorsun. Potansiyel olarak kötü bir sürücüden kurtulma ve yükseltme.

Bazı arka plan:

Soru işaretli klasör, iMac'i başlattıktan sonra bir işletim sistemi bulamadığı anlamına gelir. Bu, sabit sürücü arızalandığı, arızalı olduğu veya bir başlangıç ​​diski (HD veya başka) bulamadığı için olabilir. Bu, fiziksel donanım veya yazılım sorunları ile ilişkilendirilebilir.

Makine donmadan önce herhangi bir yeni sistem güncellemesi yaptınız mı? Bazen bir güncellemeden sonra, örnek 10.6.7> 10.6.8 bir miktar bozulma meydana gelebilir. Aksi halde,% 100 hala bir tür işletim sistemi / yazılım sorununu dışlamaz.

Geçenlerde harici bir HD, netboot veya optik diskten başlattınız mı? Bazen işletim sistemi önyükleme yaptığı son diski bulamıyor ve ekranda soru işareti yanıp sönen klasörü hızlı bir şekilde göreceksiniz, ancak ardından makine bir işletim sistemi görüyor ve önyükleme yapıyor. Sistem Tercihleri ​​& gt; Başlangıç ​​Diski'ne bakar ve önyüklemek istediğiniz sürücüyü seçtiğinizden emin olun. HD'nizi yeniden adlandırmadıkça büyük olasılıkla, Macintosh HD. Yeniden başlat düğmesine basın ve şimdi başlamak için bu sürücüyü kullanacağınızdan emin olduğunuz kesin.

Disk İzlencesi genellikle oldukça iyi ve hataları görüp bunları düzeltiyor. Bu, şimdi düzeltilen basit bir dizin sorunu olabilir ve bir daha olmayacak veya başarısız bir sürücünün ilk aşamaları olabilir. Sürücünün donanım arızası olup olmadığını veya hatalı blokları olup olmadığını görmek için birçok yazılım diski kontrol aracından birini satın alabilirsiniz. Disk Savaşçısı mükemmel ve çok Genius'u Sürün . Bu programları çok fazla kullanmayı düşünmüyorsanız, satın almanız $ mantıklı olmayabilir ve sadece satın aldığınız yedek HD'yi kullanın.


0

Sürücünün SMART durumunu kontrol ederdim. Erken bir uyarı işareti olabilir.

Ya da daha iyisi, koşmayı deneyebilirsin Seagate Deniz Araçları Mac'inizdeki DOS için CD üzerinden. Her iMac ile uyumlu, ancak Mac'inizle çalışıyorsa, sürücüde ayrıntılı tanılama yapabilirsiniz.


0

Bilmenin tek gerçek yolu, sürücüyü mac'tan izole etmektir. Silme kurulumuna ihtiyaç duyan bir sürücüye girip, değiştirmeyeceğim. Belki üçüncü silme / kurulumumda bir ev makinesi için yapardım.

Bir iş makinesi farklıdır, çünkü arıza süresi genellikle arıza teşhisi başarısız olursa sürücüyü değiştirmek ve bir takas zamanı geldiğinde profesyonel olarak bilmek bir teknisyene ödeme yapmaktan daha maliyetlidir.

SMART başarısızlığı gibi zor sorunlar olmadıkça, DriveGenius Birçok bloğun başarısızlıklarını veya ham hızların çok yavaş bir şekilde yavaşladığını bildirirken, bir kamburluktan ziyade kanıtlara dayalı bir takas yapmak için erken olabilir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.