Mac OS X yönetici hesabı hala sudo gerektiriyor


2

terminalini kullanarak Ruby, Vagrant ve Grunt'u yüklemeye çalışırken yüklemelerimde sudo kullanmam gerekiyor. Ben dizüstü bilgisayarın tek sahibiyim ve bir yönetici hesabım var. Sudo kullanmadan yazılım yükleyemem gerekir mi?


Lütfen sorunuzu takip eden soruları içerecek şekilde değiştirmeyin. Açıklama için cevapların altındaki yorumları kullanın ya da yeni bir soru sorun (referans için bu bağlantıya buraya tıklayarak).
yokuş yukarı

Yanıtlar:


7

Hesap yönetici olmasına rağmen, root kullanıcısı olmak için sudo kullanmanız gerekir. Yönetici, hangi dosyaların okunabileceği veya yazılabileceği konusunda hala kısıtlamalar içeriyor.

Örneğin, / Sistem / Kütüphane / Kullanıcı Şablonu / klasörü Sistem: Okuma / Yazma olarak ayarlanmış ve bir yönetici olsanız bile, bu klasörü izinleri değiştirmeden veya sudo kullanmadan açamazsınız. kök kullanıcı.


1
Yönetici olmayan hesapların sudo çalıştıramayacağını - yalnızca yönetici grubundaki kullanıcıları - see / etc / sudoers dosyasını
Mark

@Mark hmm, sudoers dosyasında listelenen ve etkinleştirilen özel grupların tüm kullanıcıları / üyeleri yönetici olmayanlar bile sudo çalıştırabilir.
klanomath

1
varsayılan olarak yalnızca kullanıcı kökü ve grup yöneticisi olan @klanomath - Varsayılan dosya, örnekleri gösteren satırları yorumladı
Mark

@grgarside Evet, ancak iş makinemde Vagrant ve Ruby mücevherlerini sudo kullanmadan nasıl çalıştırabilirim ve kurabilirim ama kişisel makinemde sudo kullanmam gerekir. BT departmanımın Ruby Gems ve Xcode'ımı barındıran dizinlerimi yazılabilir yapmak için yapacağı bir şey var mı?
Irish Stand Down,

Bazen yükleyiciler, bilgisayarın tüm kullanıcıları mı yoksa yalnızca geçerli kullanıcı mı yüklemek istediğinizi sorar. Bu desteklendiğinde, mevcut kullanıcının bir şifre girmesi gerekmez, çünkü tüm dosyalar ana dizinin altına kurulur. Vagrant'ı yönetici olmayan bir kullanıcı olarak kurduğunuzda (iş yerinde), doğrudan bu seçeneğe geçilebilir. Uygulamaların ve / veya kitaplıkların iş makinenizde gerçekte nerede yüklü olduğunu kontrol edebilir misiniz?
Kent

2

Bu, tasarım gereğidir. Kullanıcıların çoğu, GUI yazılımı kurmak ve sistem ayarlarını yapmak istemektedir, ancak komut satırı yazılımı kurmak istememektedir. Aynı kullanıcılar, kötü amaçlı yazılımların sürece girmekte daha zorlanacakları zamanları tercih eder ve genellikle kendilerinden korunmaları gerekir ("Kütüphane"? Bir kitap klasörüne ihtiyacınız yok ...). Yani yönetici kullanıcı kök değil.

Unix katmanına aşina olan kullanıcılar sudo hakkında bilgi sahibidir ve ayrıca gerektiğinde sudolara nasıl özel komutlar ekleneceğini de bilmelidir. sudo bashKök kabuğu alma yöntemi de var .


-1

Hayır, sudo kullanmanız gerekir çünkü root kullanıcısı değilsiniz (iyi bir şey, çünkü yanlışlıkla bilgisayarı mahvetmek istemezsiniz), sudo bir anda "root" olmanızı sağlar. Yönetici değilseniz, kullanmasına izin verilen ayrıcalıklı kullanıcılardan biri değilsinizdir sudove bu nedenle gerektiren hiçbir şeyi yükleyemezsiniz sudo.


Bu diğer cevaplarda nasıl iyileşir?
Mark,

@Mark, bir sudo kullanıcısı olarak sudo kullanma nedenini ve diğer cevaplardan biraz daha fazla normal bir kullanıcı olarak kullanamayacağının altını çizdi.
Caleb Kleveter

Yönetici olmayan kullanıcılara sudo verilmesi, sudoers dosyasının hızlı bir şekilde değiştirilmesini gerektirir, bu yüzden bu kısıtlamanın gerçekten bahsetmeye değer olduğunu düşünmüyorum
nohillside

@ patrix, bunu nasıl yapıyorsunuz?
Caleb Kleveter

1
Eğer apple.stackexchange.com/questions/206688/... yetecek analizler vermez sen, üst :-) üzerine "Soru Sorun" bağlantısını kullanın başlamak için
nohillside
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.