Fotoğraflar ve iPhoto için Çoğaltılmış Fotoğraf kütüphanesi


14

Bu konuya yeni rastladım, fotoğraflar, sadece onu kullanmak yerine iPhoto veritabanının bir kopyasını yarattı.

Şimdi burada iki 50+ GB kütüphaneyle takılıyorum ve HDD'mde yer kaplıyor. İPhoto’nun Photos veritabanını kullandığını düşünüyorum, bu yüzden iPhoto veritabanını silmek güvenli olur mu?

Hala iPhoto’yu kullanacağım (çünkü Fotoğraflar’dan daha kolay).

görüntü tanımını buraya girin

Yanıtlar:


10

Şimdilik kullanmaya devam edeceğiniz uygulama bu ise, iPhoto Kütüphanesine sadık kalın.

Sonunda Fotoğraflar'a geçtiğinizde içe aktarma işlemini tekrar yapın.

İPhoto’dan açmaya çalışırsanız, Fotoğraflar Kitaplığı gri renktedir. İPhoto Kitaplığı'nda yaptığınız hiçbir değişiklik Fotoğraflar Kitaplığı'na yansıtılmayacaktır, bu da iPhoto artık çalışmadığı zamana kadar yavaş yavaş senkronize edilmeyeceğiniz anlamına gelir (OS X 10.11, kim bilir?) Ve tekrar giriş yapmanız gerekir o zamanda.

Fotoğraf Kitaplığı Depolama Alanı
Fotoğraf Kitaplığı aslında diskteki gerçek verilere yapılan sert bağlantılardan oluşan bir koleksiyondur ve bu nedenle Finder'ın bildirdiği alan miktarı gibi bir şey almamaktadır.

Ars Technica'nın sert bağlantıları hakkında daha fazlası :

Sabit bağlantı, diskteki bazı verilerin referansıdır. Bir dosyayı bir ad ile bazı verilerin işaretçisi olarak bir arada düşünün. Bir dosyayı silmek gerçekten o duonun isim kısmını silmek demektir. Belirli bir veri diskine işaret eden başka isim olmadığında, bu disk alanı tekrar kullanılabilir. "

Bu, verilere yönelik işaretçilerden biri hala var olduğu sürece verilerin hala kullanımda olduğu anlamına gelir. Yalnızca her ikisini de silerek veriler gerçekten silinir.

Ref: Apple KB - Fotoğraflar, iPhoto veya Aperture kütüphanelerinizle görüntüleri paylaşarak disk alanından tasarruf sağlar


Evet, belki de en iyi seçenek budur. Fotoğraflar gerçekten düşmanca bir kullanıcı gibi hissediyorum. Olayları işleme şekli, iPhoto’nun yaptığı kadar iyi değil.
thibmaek

Ben de onun hayranı olduğumu söyleyemem, şu anda - belki alıştım ...
Tetsujin

Büyük bilgi güncelleme geliyor - bahis bu birkaç kişiyi yakalar !!
Tetsujin

Daha fazla bilgi geliyor - ilk düşündüğümüz kadar kötü değil;)
Tetsujin

1
Fotoğrafları yükledikten sonra, iPhoto’ya aktardığınız fotoğrafları / videoları silmek istediğinizde, onları her iki uygulamadan da silmek veya iPhoto kitaplığını silmek gerektiğini söylemek önemlidir. Aksi halde, bir uygulamada sildiğiniz eski fotoğraflara / videolara diğerinden hala başvuruda bulunulur ve disk alanı kazanmazsınız.
jim

7

@Tetsujin’in belirttiği gibi, 50GB alan kaplayan iki kütüphaneniz yok: iPhoto’nun kütüphanesini Fotoğraflar’a aktardığınızda fotoğraflarınıza sert bağlantılar denen bir şey yaratır . Gönderen Altı Renkli Jason Snell (vurgu benim):

Mac kullanıcıları muhtemelen “sembolik linkler” olarak da bilinen yumuşak linkler kavramına daha aşinadırlar. Mac kullanıcıları, uzun süredir Mac takma ad konseptinden yumuşak bir link fikrini tanırlar. Her iki durumda da, aslında dosya sisteminde başka bir yerde bu dosyanın gerçek sürümüne başvuruda bulunan bir dosya veya klasör / dizin gibi görünen bir şey var.

Sabit bağlantılar böyle değildir. Sert bir bağlantı düşünmenin en iyi yolu, bir dosyanın içeriğinin birden fazla yerde var gibi görünmesidir. Bir dosyanın iki sabit bağlantısı varsa ve birini silerseniz, dosya silinmez; çünkü hala başka bir konumdan bağlantılıdır.

Bu, iPhoto’nun Fotoğraflar’a aktardığı şeydir: Fotoğraflar kitaplığındaki iPhoto kitaplığınızın içeriğine sert bağlantılar oluşturur. İPhoto kitaplığınızı silerseniz, Fotoğraflar kitaplığından zor bağlanmış olan dosyalar hala Fotoğraf kitaplığında bulunur ve silinmez. Finder'ın bir-dosya-bir-dosya yaklaşımı için kullanılan Mac kullanıcıları için, biraz kafa karıştırıcı.

İPhoto’nun kütüphanesi, Fotoğraflar’a aktardığınızda donuyor olduğundan (yani, başka değişiklikler de senkronize edilmiyorsa), güvenle silebilirsiniz: daha önce ne daha fazla ne de az yeriniz olmaz.

EDIT: Bu cevabı da kontrol edebilirsiniz: https://apple.stackexchange.com/a/180313/10159


Marko'yu gönderirken tekrar cevabımı değiştiriyordum. Sabit bağlantı olayını çözmeden önce beni kafadan kaşıma zamanı aldı. Tekrar rahatça nefes alabiliyoruz;)
Tetsujin

3

İPhoto kitaplıklarımı zaten sildim ve her şey yolunda görünüyor. Daha önce de belirtildiği gibi, bunu yapan disk alanı kazancı yok ama her şeyi temiz tutmayı seviyorum. Fotoğraflar ile hala çok rahat değil ama geliştirmek için potansiyeli vardır.


1

Bunu test etmenin en kolay yolu, kitaplık dosyalarından birini harici bir sürücüye yedeklemek, sonra da ana sürücüden silmek. Ardından, disk kullanımınızın düşüp düşmediğine bakın. Benim durumumda Photos'u seviyorum ve iPhoto ile işim bitti. Ancak, sert bağlantılar kullanılıyorsa, eski iPhoto kütüphanesi silindiğinde yeni Fotoğraflar kütüphanesinin kopacağından endişeliyim. 2 30GB kütüphanem vardı.

Bu yüzden denedim. Eski iPhoto kütüphanesini silmek beni 30GB tasarruf etmedi. Beni 4GB civarında kurtardı. Bu nedenle, ölçmek için Omni DiskSweeper kullanıyor olsanız bile bildirilen disk alanı doğru değil. Ama kötü bir şey olmadı. Tüm fotoğraflarım yeni Fotoğraflar yazılımında bozulmamış.


-3

Benim için iki kez disk alanı kullandı (içe aktarmadan önce 12GB boş ve hemen sonra 2'den az, ayrıca Disk Envanteri X bunu doğruladı). İPhoto kütüphanesini silmek boş alanı döndürdü.


1
Üçüncü taraf disk tarayıcıları yanlış olabilir. Macintosh HD'nizdeki bilgi panelini kontrol edin ve orada fazladan yer kaplayıp boşalmayacağını görün.
thibmaek

-4

kesinlikle alanı ikiye katlar. Bilgim olsun bunu gösteriyor. Apple'ı aradım ve “bilgi almayı gözardı et” dediler. Eh, sabit diskimde daha az yer olduğunu görmezden gelemem !!!! Bu çok sinir bozucu.


2
Yanılıyorsunuz ve bence yukarıdaki cevaplara bile bakmadınız. Apple haklıdır, dosya bilgisini gösterdiğinden Get Get Info'yu yok sayabilirsiniz, ancak aslında hdd'de doldurmaz.
thibmaek

-4

Bana da çift boşluklu gözüküyor. İki alan olmadığından veya hangi kitaplığın gerçek kitapla ya da bağlantılı kitap olduğundan emin olmadan önce bir şeyi silmeye dikkat ederim.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.