İPhone 6, 1980'lerden kalma bir Cray süper bilgisayarından daha mı güçlü?


11

Bugün görüşmede geçen bir arkadaş:

İPhone 6'nın cebinizde taşıdığını biliyorsunuz. 80'lerin Cray süper bilgisayarlarından daha fazla bilgi işlem gücüne sahiptir.

Kulağa tuhaf geliyordu, ama emin değildim.

Sorum şu: iPhone 6 bir Cray süper bilgisayarından daha mı güçlü?


Ne açısından daha güçlü, GFLOPS?
nohillside

2
Belirli bir metriği belirtmeyecektim - en uygun olanı seçmekten çekinmeyin.
hawkeye

Yanıtlar:


18

Gerçekten 1980'lerin hangi ucunu seçeceğimize bağlı. 1985 dolaylarında bir Cray 2 iyi bir orta hat seçimi olacaktır.

Cray-2'nin CPU hızı yaklaşık 250MHz idi, bugün 4 çekirdek diyoruz. 256Megs bellek ama 8 yerine adres başına 64 bit veya bugün 2 GB RAM diyoruz. Ham güç açısından bir iPad ile karşılaştırıldı. CPU kıyaslaması kullanıyorsanız.

Bununla birlikte, süper bilgisayarlar genellikle paralel görevler veya daha çok şaşırtıcı miktarda girdi-çıktı için optimize edilmiştir. Aynı görevleri yerine getiremedikleri için "telefonum Y yılından itibaren X süper bilgisayarının yerini alabilir" demek gerçekten pratik değil. Biz bir çift daha nesilleri geri atlamak Eğer biz olabilir bir iPhone bir sinyal güçlendirici bunu bağladım varsayarak tüm Apollo programını çalıştırmak olabileceğini söylemek (ve bunu doğru şekilde tutun).

İPhone, Cray'ı güç tüketiminde düşürür: 200 kW, 480 V 3 fazlı güç, 2000 amperden fazla dahili güçle sonuçlanır. Bir arabanın büyüklüğünde harici bir ısı eşanjörü ile basınçlı sıvı soğutma.

Ama özel bilgi işlem merkezinde oturan harika görünüyor.


4
Aptalca bir Cray tutarak ve baş parmaklarınızla yazarak aptal görünüyorsunuz;)
Tetsujin

6
Bugünün iPhone pil ömrü, bu 480V 3 fazlı güç kaynağının hiç de kötü bir fikir olmadığını
düşündürüyor

4
Görünüşe göre Apple yeni Macintosh'u tasarlamak için bir Cray satın aldı. Aynı zamanda Seymour Cray, yeni Cray'ı tasarlamasına yardımcı olmak için yeni bir Macintosh satın aldı.
Laconic Droid

1
Hafızanın "256 Megs" değeri 256 mibi kelimede 4 gibibit (8 bit bayt) mıydı? Yoksa 32 mibi kelimede 256 mibibit bellek miydi? (64-bit adreslenebilir bellek birimi için 'kelime' kullanarak.) Her iki durumda da ham RAM'de iPhone 6 tam onunla orada olmalıdır (256 MiB ise önde).
Jonathan Leffler

3
2GB bellek olduğunu söyleyebiliriz. Her biri 64 bit olan 256M bellek konumları, 8 ile çarpın. 1980'lerin ortalarında bu kesinlikle şaşırtıcı bir miktardı - ev bilgisayarlarında 128kB vardı. iPhone 6'nın 1GB'ı var, bu yüzden hala önde.
paul
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.