Arkadaşıma bir "hackintosh" çalıştırmanın yasalara aykırı olduğunu nasıl açıklayabilirim? [kapalı]


11

Hiç Mac sahibi olmayan bir arkadaşım var. Windows çalıştıran bilgisayarında VMWare'i yükleyerek ve çevrimiçi bir yerden taşınabilir bir VMWare sanal makine biriminde Mac OS X Yosemite'nin korsan, saldırıya uğramış bir kopyasını indirerek yeni bir "hackintosh" geliştirdi.

Yaptığı şeyin yasadışı olduğunu söylediğimde şaşırdığını ve inanmadığını iddia ediyor. Çalıyor. Korsanlık yapıyor.

Bana Mac OS X’te “ Niresh ” adında bazı “ saldırıuyarısı kurduğunu söyledi. Bana bunun meşru olduğunu varsaydığını, çünkü büyük bir bilgisayar meraklıları topluluğu tarafından desteklendiği anlaşılıyor. Aslında bana "Yasadışı olsaydı İnternette olmazdı" dedi.

Şimdi "hackintosh" un tam olarak gerçek bir Mac gibi davranmasını sağlamak için daha fazla hack yapma konusunda bana yardım ediyor. UUID , MLB (Ana Mantık Kurulu seri numarası) ve ROM değerlerini gerçek Macintosh'umdan çıktısı almak için Macintosh'umda bir Terminal betiği çalıştırmamı istedi , böylece bu tanımlayıcı numaraları "hackintosh" birimine klonlayabilecekti.

Diyor ki, "Mümkün değil. Apple'a çok para ödedim. Ailem için dört iPhone ve bir de iPad aldım. Peki, bir Hackintosh kullanmanın nesi yanlış?"

O bir araştırma bilimcisi ve ben de yaptığı şeyin neden yasadışı olduğunu açıklayan yetkili bir yayınlanmış kaynağa dikkat edebileceğine inanıyorum.

Yaptığı şeyin yasadışı olduğunu kanıtlamak için kullanabileceğim bir bilgiyi bulmama yardım edebilecek biri var mı?

Güncelleştirme

Arkadaşım @ cmason'un Apple OS X Lisans Anlaşması hakkındaki bilgilerini gönderdim ve arkadaşımı yaptığı şeyin yasal ya da etik olmadığı konusunda ikna ettiğime inanıyorum.

Ayrıca, Mac OS X'in tamamen ve tamamen saldırıya uğradığı, kırıldığı ve Apple'ın yerleşik güvenliğini devre dışı bıraktığı bir sürümünü yüklediği için, bu, indirdiği şeylerin büyük olasılıkla olacağı anlamına geldiği konusunda uyardım. Yüklü herhangi bir kök kitleri, sıçanlar, kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler ile önceden bulaşmış ve şimdi bazı suç girişimlerinin botnet bir parçası olabilir. Bu da onun dikkatini çekmeye yardımcı oldu.


6
OSX EULA'yı okumasını sağladın mı?
Matthieu Riegler

14
“Yasadışı” olup olmadığı, arkadaşınızın yaşadığı yargı yasalarına bağlıdır, ancak kesinlikle lisans sözleşmesinde kullanım koşullarına aykırıdır. Bunun mahkemede geçerli olacak bağlayıcı bir sözleşme olup olmadığı ayrı bir sorudur.
Daniel

2
Daniel adlı kullanıcının yorumu ile +1. Yasadışı olup olmadığına karar vermek ya da arkadaşını ikna etmeye çalışmak için değil. Bunun yerine, arkadaşınıza yaptığı işe katılımın sizin için kabul edilemez olduğunu nasıl söyleyeceğinizi sormalısınız, yasal bir riskin bir kombinasyonu (muhtemelen çok düşük), pratik bir kullanılabilirlik riski (paylaşarak kendi sisteminizin algılanan gerçekliğini sağlama). onun uuids, vb.) ve ahlaki itiraz. Bu tür şeyler hakkında "ahlak" vaaz eden bir "arkadaş" olması can sıkıcı bir durum olduğundan ikincisini oynamayı denerdim.
R. ..

4
Bunu "yasadışı" kısmı kaldırmak için düzenlemeye teşvik ediyorum. Bir şeyin "yasadışı" olması için belirli bir mekana ve belirli gerçeklere ihtiyacı vardır. Buğday'ın arkadaşından beri araştırma yapan bir üniversite profesörü, EULA'nın yasallığı konusunda ABD'deki içtihat hukukunun belirlendiğine dair açıkça anlaşılmıyor. Ayrıca, fikirlerin sorgulandığı ve bireysel insanlar için değil, medeni anlaşmazlıktan memnunum.
bmike

3
Bu soruyu konu dışı olarak kapatmak için oy kullanıyorum, çünkü bu, birisini nasıl ikna edeceğinizle ilgili ve aslında Apple donanımı veya yazılımıyla karşılaştığınız sorunlar hakkında değil gibi görünüyor. Soru, Apple donanımı veya yazılımı ile yapabileceklerinizle ilgili değil, başkasını bu konuda en iyi nasıl ikna edeceğinizle ilgilidir.
Daniel

Yanıtlar:


10

Apple OSX Lisans Sözleşmesi'ne ne dersiniz:

http://images.apple.com/legal/sla/docs/OSX10103.pdf

özellikle, Bölüm 2, bölüm I:

I. Diğer Kullanım Kısıtlamaları. Bu Lisansta verilen hibeler, Apple Yazılımını Apple markalı olmayan herhangi bir bilgisayarda kullanmamayı, çalıştırmamayı, çalıştırmamayı, çalıştırmamayı veya başkalarının yapmamasını kabul etmiyorsunuz . Bu Lisansın hükümleri tarafından başka türlü izin verilmediği veya Apple tarafından başka şekilde lisans verilmediği durumlar haricinde: (i) bir seferde yalnızca bir Yazılım Apple Yazılımını kullanabilir ve (ii) Apple Yazılımını bir ağ üzerinden kullanılabilir duruma getiremeyebilirsiniz. aynı anda birden fazla bilgisayar tarafından çalıştırılır veya kullanılır. Apple Yazılımını kiralayamaz, ödünç veremez, satamaz, yeniden dağıtamaz veya alt lisansını veremezsiniz.

Önceden Lisans, yazılıma nasıl bir lisans alabileceğinizi söyler: Temel olarak: Mac satın almak, OSX'i App Store'dan satın almak veya toplu lisans almak. Her durumda, bunların hiçbiri Apple Hardware dışında herhangi bir şeyde OSX kullanıyor. Bir VM'de ancak yalnızca Apple Donanımı'nda barındırılan bir VM'de çalıştırabilirsiniz.


16
Yasal olarak bir kopya edindiyseniz, değersiz bir kağıda (veya tıklama yoluyla) hiçbir şey bir emülatör veya başka bir donanımda dahil olmak üzere istediğiniz şekilde okumanızı / kullanmanızı engelleyemez. Tabii ki IANAL ve eğer yanlışlıkla Apple donanımında (sahip olmadığınız) onu edinmenin bir yolu olarak kullanmayı düşündüğünüzü iddia ettiyseniz, yasal olarak bu belgeyi almamış olabilirsiniz, ancak bu cevap en iyisidir.
R. ..


4
@MobyDisk: Muhtemelen Apple'ın yazılımının kopyalarını satmakla meşguldüler, sadece kendi donanımlarında yasal olarak elde ettikleri bir kopyasını kullanmakla değillerdi.
R. ..

31

Apple'ın bir hackintosh yaratmanın DMCA'yı ihlal ettiğini iddia etmesi ve EULA'larının ihlal edilebilir bir sözleşme olduğunu iddia etmesi de böyle bir şey yapmıyor. Psystar davasından kendi lehlerine kararlar var, ancak bu kararların son kullanıcılar için mi yoksa sadece hackintosh'ları satan Psystar gibi şirketlere mi uygulanacağı açık değil.

Bir bireyin dava açma şansı esas olarak sıfırdır, çünkü Apple, ahlaki olarak reddedilen, tekelci, tüketici karşıtı taktiklerini halka gereğinden fazla göstermesini istemiyor.

Apple'ın EULA'sının uygulanabilir olduğuna karar verilmiş olsa bile, Apple'a ait olmayan donanımlarda kullanımı yasaklayan maddenin 1914’teki Clayton’ın anti-tröst hareketine aykırı olduğu konusunda açıkça bir anlaşma olduğu kanısındayım. böylece dışarı atılırdı.


3
Amin! Diğer cevapların OP'nin endişelerini doğruladığına şaşırdım.
jetlej,

2
Endişeleri tamamen irrasyonel değil, Psystar'ın kararları orada. Ama endişelenmiyorum. Aslında Amazon'a gidip oynamak için Snow Leopard'ın bir kopyasını almak için ilham aldım. Hiçbir sözleşme imzalamadım, Apple ile hiçbir şekilde anlaşma yapmadım - Amazon'a kredi kartımı verdim. Bir Intel NUC kutusunda çalıştıracağım. Belki bunu yaparken bir Youtube videosu bile gönderirim. Gel ve beni al Apple!
Lee Daniel Crocker

1
Yazılım lisansları gerçekten bu şekilde çalışmaz, iyi baskıyı okumak isteyebilirsiniz. Sadece shrinkwrap'i açmak seni anlaşmaya bağlar.
TombMedia

2
@TombMedia USA, bunun doğru olduğu dünyadaki tek yargı alanı olabilir ve yalnızca sınırlı sayıda ürün (yazılım) için ve nispeten yakın zamanda olabilir. Genel olarak, genel telif hakkı ve sözleşme hukuku, herhangi bir sözleşmenin "shrinkwrap'i açarak" herhangi bir sözleşmenin örtülü bir şekilde kabul edileceği anlamına gelmez, en azından evimde, shrinkwrap anlaşmalarının ve EULA'ların tamamen anlamsız olduğu anlamına gelir; ve yasal olarak elde edilen bir yazılım kopyasını kullanmak (başkalarına yeniden dağıtmanın aksine) bir lisansın kabul edilmesini gerektirmez, bu nedenle bir lisansı kabul etmeden kullanmak telif hakkını ihlal etmez.
Peteris,

1
Evet bu doğru. Ancak kamu politikasını ihlal eden sözleşmeleriniz olamaz. Örneğin, yasadışı uyuşturucuların satışına ilişkin bir sözleşme veya yalnızca Gilette ustura makinenize Gilette ustura bıçaklarını koyabileceğinizi söyleyen bir "bağlama" düzenlemesi. Bunlar 1914'ten beri yasa dışı.
Lee Daniel Crocker

17

Google , aşağıdaki "yasadışı" tanımını verir:

kanuna aykırı veya yasak, özellikle ceza kanunu

Ancak, arkadaşın sadece kararlı gibi görünüyor telif hakkı ihlali ve muhtemelen sözleşmenin ihlali eğer iman son kullanıcı lisans anlaşmaları uygulanabilir sözleşmeler olduğunu ve o işletim sistemini kullanarak Apple ile bir sözleşme oluştuğunu.

Avukat değilim, ancak çoğu ülkede sözleşmenin ihlal edilmesi ve küçük çaplı ticari olmayan telif hakkı ihlallerinin suçlardan ziyade sivil hatalar olduğunu düşünüyorum , bu nedenle "yasadışı" arkadaşınızın bir hackintosh kullanmasını açıklamak için doğru bir kelime değildir. .


10

"Yasadışı olsaydı İnternet üzerinden olmazdı".

LOL! Sanırım interneti pek kullanmadı. Her neyse, devam etmek ...

Korsan yazılım kesinlikle yasa dışıdır, ancak tartışma amacıyla arkadaşınızın şu anda başka bir bilgisayarda kullanılmayan OS X için yasal bir lisansa sahip olduğunu varsayıyoruz.

Diğer cevaplarda da belirtildiği gibi, bir hackintosh yapmak kesinlikle Apple'ın EULA'sına aykırı.

Şirketler, kullanıcıların EULA'larına uymalarını bekliyor mu?

Şirketlerin insanların EULA'yı okuyup takip etmelerini umduğunu , ancak bunu yapmayacaklarının farkında olduklarını söyleyebilirim .

Anekdot deneyimlerinden (bir kez çalışmak için bir EULA'ya katkıda bulunduktan sonra), EULA'lar kullanıcının tam olarak anlaşılmasıyla yazılır:

  1. Onları okumaz ve
  2. Kesinlikle onları takip etmeyeceğim.

Yazılıyorlar, çünkü kötü bir şey olması durumunda şirkete bir miktar koruma sağlıyorlar. Bununla birlikte, kullanıcının gerçekten bilmesini istediğiniz bir şey varsa, iyi şirketler, yazılımlarında açılan bir pencere veya koyu, parlak renkli baskıda olan kullanım kılavuzunda olduğu gibi, kullanıcının bakacağı bir yere görünmesi gerektiğini biliyorlar.

Apple bunu yapıp yapmadığını bilmiyorum, ama onların şirket personeli bu tür bir şeyi yapan insanları onaylamadıklarını açıkça açıkça ortaya koyuyor.

EULA'lar yasal olarak bağlayıcı mı?

Feragatname: Ben avukat değilim.

Yasal olarak bağlayıcı EULA'ların ne kadar olduğuna bakıldığında, biraz bozuk para atıyor. ABD’yi burada ele alacağım, çünkü Apple bir Amerikan şirketi, ancak bunların hepsi ABD’li olmayan vatandaşlar için geçerli olmayabilir.

Bazı mahkeme davaları, EULA'ları yasal olarak bağlayıcı sözleşmeler olarak onaylamıştır (ProCD, Inc. v. Zeidenberg, sıkça bahsedilmekte olan en büyük karardır). EULA'ların yasal olarak bağlayıcı olmadığına karar veren mahkeme davaları da vardır: (Step-Saver Data Systems, Inc. - Wyse Technology)

O zaman bir hackintosh yapmak yasal mı?

Muhtemelen bu soruyu cevaplamak için en uygun durum EULA olayı değil, Apple ve Psystar'dır. Apple , sadece Apple'ın EULA'sını ihlal ettiğini iddia ederek (yukarıda gösterildiği gibi bir gri bölge olan), Hacker'ın şirket Psystar şirketini başarıyla kapatmayıp , aynı zamanda Apple olmayan bilgisayarlara OS X yükleyerek de Apple'ın telif haklarını ihlal ettiğini iddia etti . Telif hakkı yasası Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçek bir ormandır, ancak bu davanın hackintosh'ların telif hakkı ihlali olduğuna emsal teşkil ettiğini düşünüyorum.

Apple'ın onları satmadığı veya Apple'ın işine zarar vermediği için arkadaşınıza düşmesi pek olası değildir, ancak açıkça yasadışı değilse muhtemelen büyük olasılıkla şüpheli. Apple muhtemelen Hackintosh Zone ya da Niresh'ten sonra ya da bir noktada kullandığı OS X’in çatlak yazılımının arkasındaki kişi tarafından gelecek.

Bir hackintosh inşa etmek etik midir?

Nesnel cevap, arkadaşınızın kendisi için karar vermek zorunda kalacağı bir şey. Bu soruya girecek pek çok şey var, temelde aşağı kayıyor:

  1. Apple'ın EULA'larında bu gibi kısıtlamalar olması etik mi? (Şahsen öyle düşünmüyorum , ama dediğim gibi, bu çağrıyı yapmak için arkadaşınıza kalmış.)
  2. Arkadaşın bir hackintosh oluşturarak birini incitiyor mu? (Apple'ı potansiyel bir mac satışından koruyor, ancak yine de bir tane alır mı?)
  3. Arkadaşın neden bir hackintosh inşa etmesi gerektiğini düşünüyor? (Buna cevap gerçekten özneldir.)

Hackintosh kullanmak güvenli midir?

Büyük olasılıkla hayır. OS X’in son zamanlarda birkaç ciddi güvenlik sorunu vardı ( örnek 1 , örnek 2 ) ve eminim ki işletim sistemlerinin kırık sürümleri için düzeltme ekleri planlamıyorlar.


4

Olmaz. Apple'a çok para ödedim. Ailem için dört iPhone ve bir de iPad aldım. Öyleyse, bir Hackintosh kullanmanın nesi yanlış?

Arkadaşınızın ya zaten farkında olduğu ya da yaptığı şeyin telif hakkı yasasını ihlal ettiği umrunda değil gibi görünüyor.

Bu insanların ahlakının olduğunu sanıyordum

Yasadışı ve etik olmayan bir şey iki farklı şeydir. Yukarıdaki rasyonelleşmesine dayanarak, arkadaşınızın sizi yaptığı şeyin etik olduğuna inandığı için sizi ikna etmeye çalışıyor gibi görünüyor, çünkü zaten Apple'ı yeterince telafi ettiğini hissettiğini düşünüyordu.

Telif hakkı yasasını bir bütün olarak etik olmayan ve dolayısıyla herhangi bir telif hakkı korsanlığı biçimini tamamen etik olarak gören bazı insanlar var.

Fakat sorun şu ki, arkadaşınız gerçekten yaptığı şeyin gerçekten yasadışı olduğunu bilmiyorsa, Canon'un cevabını görün.


Psystar da aynı tartışmayı kullandı - kaybettiler.
Tetsujin

1
Psystar, sadece kişisel kullanım için değil, ürünü de satıyordu . Bu yasa uyarınca büyük bir fark var. Tüketicilerin ticari işletmelerin sahip olmadığı pek çok hakkı vardır.
Lee Daniel Crocker

-1

Öncelikle kimin umrunda olursa olsun, ne olduğu, hes gerçekten mutlulukla yasadışı bir infüzyon olduğunun farkında değil, bu onun problemi senin değil. İkincisi, meselenin gerçeği, önemi olmaması çünkü elmanın bunun için bireylerin peşinden gitmesine yetmeyeceğidir. Son olarak, eğer Apple OS'den daha özgür ve daha iyi bir şey isterse, birçok farklı açık kaynaklı linux dağıtımından birini seçebileceği bir rahatsızlığı göstermesini ister.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.