Yeni bir Mac silmenin artıları ve eksileri?


17

PC dünyasından gelince, en çok sipariş edilen üreticilerin (örneğin, Dell, HP, Acer, vb.) Hepsi, reklam içeren araç çubukları gibi casus yazılım / bloatware olarak düşündüğüm sinir bozucu küçük eklentilere sahiptir. Bu tür PC dizüstü bilgisayarlarını satın alırken, her zaman sabit disklerini yeniden biçimlendirir ve daha sonra sadece Windows (ve sürücüler) yüklerim , böylece herhangi bir şişkinlik olmadan boş bir sayfa elde ederim.

Apple'ın böyle bir casus yazılım / bloatware içerdiğine inanmıyorum. Bununla birlikte, doğrudan Apple'dan yeni bir makine satın alırken, mevcut sürücüyü silmenin ve yeni bir OS X kurulumu gerçekleştirmenin avantajları veya dezavantajları var mı?


4
Apple'dan veya güvendiğiniz bir satıcıdan yeni bir ürün satın aldığınızı varsayarsak, yeniden yüklemenize gerek yoktur. Kullanılmış veya gerçekten güvenmediğiniz bir satıcıdan satın alırsanız, güvenliği tehlikeye girmiş bir makine kullanmaktan kaçınmak için yeniden yüklemeniz gerekir.

6
Linux'tan geliyorsanız bir avantajı, diskinizi büyük / küçük harfe duyarlı bir dosya sistemiyle biçimlendirme fırsatı olmasıdır.
jub0bs

1
@Jubobs Dönüştürmek için yerinde bir yol yok mu? Bir dosya sistemi düzeyinde sadece meta veriler içinde bir bayrak olduğunu varsayabilirim.
Monica'yı eski durumuna getirin - May--

@hexafraction Bildiğim kadarıyla hayır. Büyük / küçük harf duyarlılığını değiştirmek istiyorsanız diski biçimlendirmeniz gerekir.
jub0bs

I don't believe Apple includes such spywareAçıkçası Microsoft'tan daha iyi bir gizleme işi yapıyorlar ...
Levi

Yanıtlar:


15

Birkaç dezavantajı vardır:

  • OS X'in nasıl yeniden yükleneceğini açıklayan çoğu internet yayını, Recovery HD'de depolanan donanıma özgü tanılama önyükleme görüntüsünü özlüyor (El Capitan 10.11'den başlayarak değişti).
  • İlk olarak fabrika işletim sistemini önyüklemez ve bu kefaretleri bir Apple Kimliği ile talep ederseniz iLife uygulamalarını kaybedersiniz.

Gerektiğinde genel bir internet kurtarma önyükleme görüntüsü kullanmayı düşünmezseniz, kurtarma önyüklemesi bir anlaşma kırıcı değildir. Veya 'Recovery HD'de aşağıdaki klasörü bulabilir ve yeniden yükleyebilirsiniz:
/com.apple.recovery.boot/.diagnostics

Yani, başlangıçta 'D' düğmesini basılı tutarken ne olacağına dair çağrı.

GarageBand, bir DEP programı altında donanımı satın aldığınız veya bunları kullanmayı umursadığınız veya umursamadığınız veya umursamadığınız için iMovie, Fotoğraflar (veya Mac bununla birlikte gönderildiyse iPhotos) kaybetmek için GarageBand önemli değil gerektiğinde satın almak için daha sonra para harcamak.


1
Yerel tanılama, yeni bir OS X kurulumuyla yeniden yüklenmiyor mu?
cfx

2
Evet, cevabımı aktarmaya çalıştım.
Redarm

23

OS X'i doğrudan Apple'dan yeni bir Mac'e silmenin ve yeniden yüklemenin bir avantajı yoktur. Aynı sürücünün içeriğiyle sonuçlanacaksınız. Apple tarafından görüntülenen bir Mac ile kendi kendine görüntülenen bir Mac arasındaki farkı düşünemiyorum.


3
Buna katılmıyorum. Bir nuke ve serme için iki büyük dezavantaj vardır. 1) Potansiyel olarak iLife uygulamalarınızı kaybedersiniz 2) potansiyel olarak donanıma özgü kurtarma önyükleme yazılımını kaybedersiniz
bmike

2

Hayır, Apple'ın herhangi bir bloatware'i yok. Ama yine de iki avantaj görüyorum:

  • GarageBand gibi iLife uygulamalarını veya iWork uygulamaları yerine Office'i kullanmayacaksanız biraz alan boşaltın (128 GB SSD'niz varsa değerli). Birkaç gigabayt tüketebilirler. Ve daha sonra Mac App Store'u ilk çalıştırdığınızda bunları yükleyebileceksiniz, ücretsiz indirmeye uygun olup olmadığınızı görmek için seri numaranızı kontrol edecektir.
  • Fusion Drive'ı iki sürücüye ayırmayı düşünün - sistem, uygulamalar ve ana klasör için hızlı SSD ve videolar gibi daha fazla yer kaplayan medya için büyük HD. Tabii ki kullanıma hazır FD iyi çalışıyor ancak bizim gibi meraklılarımız verilerimizde neler olduğunu daha fazla kontrol etmek isteyebilirler.

Apple Diagnostics, seçenek D ile İnternet'ten yüklenebilir. Yüklenen disk görüntülerini listeler .

Yalnızca bir uyarı - Adobe gibi bazı uygulamalar büyük / küçük harfe duyarlı biçimle çalışmaz.


-5

Diski silmek, Apple'ın tam disk şifreleme yöntemi olan FileVault 2'yi uygulamak için gerekli yazılımı devre dışı bırakabilir.


1
Önce işletim sistemini
silmeden

Griffin'in FileVault 2 için gerekli olan Core Storage düşüncesini düşünüyorum. HD'yi silmek Core Storage birimini geri alabilir.
user24601

1
@ user24601 Ancak yükleyici bunu tekrar düzeltir (hepsi doğal olarak makineye bağlıdır). Şimdi bir füzyon sürücüsünü kırmak farklı bir balık su ısıtıcısı.
Redarm

OS X, çekirdek olmayan bir depolama sürücüsünü anında çekirdek depolama alanına dönüştürebilir veya daha sonra anahtarı gerçekleştirmek için gerekirse yeniden başlatma isteyebilir. Sanırım düzinelerce veya daha fazla makine yapıyorsanız bu zaman içinde bir dezavantaj.
bmike
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.