Windows yerel olarak Xserve donanımında çalıştırılsın mı?


1

Eski bir emekli Xserve 2008 modeli verildi. Bu model resmi olarak Mac OS X’i Lion Server’ın ötesinde çalıştıramaz. OS X sürümlerinin daha sonra başlatılması için gereken püf noktaları denedim ve çalışırken, OS X Server'ın en son sürümleri bu donanımı desteklemiyor - örneğin, uzaktan yönetim özelliklerinin çoğu (güç / fan / CPU hızı) / disk health / etc) çalışmaz, Apple bu desteklenmeyen donanımı dikkate alır.

Windows 2012 Server R2'yi bu donanımda yerel olarak çalıştırmak istiyorum. Bir VM'ye kurulumun bir seçenek olacağını biliyorum, ancak Lion üzerinde çalışacak kadar eski Fusion sürümleri için lisanslı değilim ve Virtualbox benim için karma bir çanta oldu. Ayrıca burada muhtemelen biraz performans kaybedecektim ... Ve bu sorun hala Apple'ın güvenlik güncellemeleri yayınlamayacağı bir işletim sistemi altında çalışıyorum.

Şimdi, Windows’u burada yerel olarak çalıştırmanın Apple’ın tarafında sunucu yönetimini sağlamayacağını biliyorum, ancak donanımın Windows altında tespit edilebilir olması koşuluyla esasen aynı şeyi yapabilecek birçok Windows aracı var.

Xserves'in çoğu Mac'in Boot Camp desteği için kullandığı BIOS öykünme katmanına sahip olmadığını biliyorum, ancak Windows 2012'yi başlatmak için EFI Booting'i kullanmanın mümkün olup olmadığını merak ediyordum.

Aşağıdakileri yapmak için şimdiye kadar denedim:

  1. EFI ile ön yükleme yapan bir kurtarma dağıtımından bir LiveUSB Linux cihazı oluşturun. Bu çalışıyor. Linux'a boot edebiliyorum. Eski grafik donanım titiz görünüyor, ancak çalışıyor gibi görünüyor. Bu, Apple olmayan bir işletim sistemini başlatmak için burada yeterli EFI olduğunu gösteriyor.

  2. Kurulum için bir Windows 2012 R2 önyükleme DVD'si oluşturun. Bu tamamen başarısız oluyor - basılı tutma seçeneği DVD'yi önyükleme seçeneklerinde göstermiyor.

  3. NTFS dosya sistemini kullanarak bir Windows 2012 R2 önyükleme USB aygıtı oluşturun. Bu işe yaramıyor - sanırım Apple’ın EFI’si NTFS’i okuyamıyor (çoğu yazmıyor). Sorun, 2012 R2 kurulumunun .WIM dosyasının 4 GB'den büyük olması ve WIM dosyalarını (SWM) bölmenin yolları olsa da, Microsoft açıkça bunlardan birini kuramayacağınızı belirtir.

  4. FAT32'de standart bir Windows 8 x64 önyükleme USB aygıtı oluşturmayı deneyin. Bu teorik olarak çalışmalıdır çünkü Windows 8 kurulum resmi sadece 3GB boyutundadır. Bu does önyükleme seçeneklerinin görünmesi, ancak, seçildiğinde, siyah bir ekran oluşur ve başka hiçbir hareket meydana gelir.

Görünüşe göre ya bir şeyleri özlüyorum ya da bir şekilde bu EFI uygulaması özellikle Windows'u başlatmayı reddediyor.

İnternetteki yayınların çoğu, bu seçeneği göz önüne alarak bile afişe meydan okuyor (" Neden bunu yapmak istiyorsun? Tanrı aşkına bir PC sunucusu al!"). Yeni sistemler için bir noktaya sahip olmalarına rağmen, bu kutu çift dörtlü Xeon'ları ve 16GB RAM ve SAS sürücüleri ile hala çok kullanışlı - ve Apple ekran kartı desteği nedeniyle yalnızca desteğini bıraktı.

Bir sonraki adım, iki şeyi denemek olacaktır: Windows'u Windows'u yükleyen ve Windows'u açıp açmayacağını görmek için Xserve'ye iten bir sürücü elde etmek için EFI uyumlu bir sistem kullanarak bir SATA sürücüye yüklemek; ve ayrıca, EFI GRUB yükleyiciyi Windows yükleme flaş sürücüsüne takmak ve Windows yükleyicinin çalışmasına eşlik edip edemeyeceğini görmek için. Ama tüm bunları geçmeden önce ... bu mümkün mü? Yoksa Apple, yerel EFI kullanarak bunun mümkün olmasını engellemek için bir şey mi yaptı?

Boot Camp desteğinin eksikliğinden dolayı sürücü sorunlarının olabileceğinin farkındayım, ancak okuduğum kadarıyla, Xserve bir 1U raf muhafazasında az ya da çok bir Mac Pro olduğundan, Mac Pro'da çalışan Boot Camp dağıtımındaki sürücüler, elle kurulabilecek gerekli sürücülerin çoğunu sağlar.


Düzenleme: Ekran kartıyla ilgili gibi görünüyor. Ham donanıma yaptığım bir Linux kurulumu da siyah ekranla sonuçlandı. Bir süre uğraştıktan sonra, Linux kurulumu ekran kartını daha "yerel" bir video moduna çevirmeye çalışırken bir sorun olduğunu düşündüm. Tüm videolarını devre dışı bırakarak ve temel olarak EFI video sürücüsünün kontrolünü sağlamasına izin vererek Linux'un çalışmasını sağladım.

Neye sebep olabileceğinden tam olarak emin değilim, ama belki de (aslında olmadığında) ekli ekranların olduğunu veya makinenin tamamen standart olmayan bir video kullandığını düşünerek makineyle bir ilgisi var. modları ...

Bu yüzden benim tahminim, Windows yükleyicisinin aslında önyükleme yapabileceği, ancak ekranı göremediği için göremiyorum.

Bir sonraki adım, işletim sistemini yukarıda açıkladığım gibi bir SATA Diske yüklemeyi denemek olacaktır, ancak ağ kartı sürücülerini yüklemek için herhangi bir video çıkışım olmadığı için bu hala bir çözüm olmayacaktı ...!

Kesinlikle Linux + VMware veya hatta ESX sunucusu kurabilirim, ancak işletim sistemi düzeyinde mevcut olan donanım donanım optimizasyonlarından bazılarını - ağ kartı, SAS disk çalışırken takma vb. Bu yüzden hala Windows Server'ı makinede yerel olarak çalıştırmak istiyorum.

Yanıtlar:


1

Burada sadece bir düşünce, ancak Linux'u başlatabiliyorsanız, neden ESX 5.5'i (temel formda kullanmak ücretsiz) ve sonra sadece bir VM, Windows Sunucunuzu yüklemeyin?

ESX'in ek yükü çok düşüktür ve Server 2008r2'den ihtiyacınız olan malzemenin çoğunu almalısınız.

Geriye kalan tek soru, "ESX 5.5 bir XServe'e yüklenecek mi?"


Esx 5.5'in çalışabileceğini onaylayabilirim. Depolama denetleyicisini henüz çalıştıramadım.
tron_jones

ESXi'ye fazla aşina değilim, ancak hala çalışırken değiştirilebilir bir yeteneğiniz var mı? Tüm sistemi veya VM'yi düşürmeden sürücüleri çıkarma yeteneğini korumak iyi olurdu. Windows’un yerel önyüklemesinin bir yolu iyi olurdu. Sonunda Windows'un çalışmasını sağlayamazsam, sadece Linux ile çalışabilirim, ancak Linux için hala Windows araçları ile uzaktan yönetilemediğinden uygulamam için daha kolay olacağını düşündüm. ) ve Samba kesinlikle büyük bir yardım olsa da, hala Windows ile aynı düzeyde değil.
fdmillion

@tron_jones SAS denetleyicisi, lspci aracılığıyla şu şekilde tanımlanır: "0e: 02.0 SCSI depolama denetleyicisi: LSI Logic / Symbios Logic SAS1064 PCI-X Fusion-MPT SAS (rev 03)" Fusion MPT denetleyicilerinin biraz daha yaygın olduğunu düşünüyorum?
fdmillion
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.