Bu S.M.A.R.T. Macbook Air SSD için normal veriler


2

Birkaç yıl boyunca Mid 2013 13 "Macbook Air kullandım ancak daha çok Windows çalışanı olduğum için kullanmıyorum. Ancak, sahip olduğumdan bu yana beni biraz rahatsız eden şeylerden biri de: Beklenmeyen Güç Kaybı Sayısı SSD'deki özellik sürekli olarak artmakta ve saatte birkaç bin artmaktadır. Dizüstü bilgisayarın prize takılı olup olmadığı fark etmez.

Devre dışı bıraktım Mümkün olduğunda uykuya dalmak için sabit diskleri yerleştirin. ve sorunu biraz azaltabileceğini düşünüyorum ama% 100 emin değilim.

Şu anda OS X 10.9 Mavericks kullanıyorum. SSD olarak listelenir Apple SSD SD0128F bir SanDisk modeli olarak bilinir. İşte SSD sağlık adlı bir uygulamadan veriler:

SMART data

Disk Yardımcı Programı onaltılık olarak görüntülenmesine rağmen benzer değerlere sahip.

Ham değerlerin mutlaka güvenilecek bir şey olmadığının farkında olmama rağmen, bu özellik için artan değerlerin bir çeşit sorunu gösterebileceğini ve veri kaybı riskini gösterebileceğini anladım. Kuşkusuz ki bu, ham değerin normalde çok düşük tutulduğu ve makinelerin düzgün bir şekilde kapatılmadığı ya da sürücü sorunuyla ilişkili olduğu Windows makinelerinde olduğu gibi görünüyor.

Bir Macbook Air ve benzeri Sandisk ile birini umuyordum SD0XXXF SSD türü, verilerini benimkiyle karşılaştırmak için kontrol edebilir. Dizüstü bilgisayar iki yıl garantisinin sonuna geliyor, bu yüzden bir sorun olursa yakında düzeltilmesini istiyorum.

Yanıtlar:


0

Temelde 2013 Macbook Air SSD'nizin SMART verileri Apple SSD SD0128F (Fusion sürücüsünün içinde) ile karşılaştırıldığında normaldir.

Muhtemelen bazı nitelik isimleri (yani Beklenmeyen Güç Kaybı Sayısı ve Program Başarısızlık Sayısı Chi p) SMART uygulamanız tarafından sağlananlar yanlıştır: Burada iki farklı SMART yardımcı programını kullanarak, ID # 174 öznitelik adına sahip Host_Reads_MiB ve # 175 numaralı öznitelik adına sahiptir. Host_Writes_MiB Her iki uygulamada da, SSD'nin kullanım ömrü boyunca okunan / yazılan Mebibitler (~ 1.05 MB) anlamına gelir.

Senin durumunda bu ~ 773 GB okur ve ~ 367 GB yazılmıştır. SSD'nin çalışma saatleri üzerindeki 3 kimliği (ID 9) göz önüne alındığında, bu 71.6 MB / sn okuma ve sürekli olarak 33.9 MB / sn yazma ile sonuçlanır - bu biraz yüksek görünüyor.

Buradaki değerler 15.6 TB okuma ve 21,7 TB yazılı olan 14,894,386 ve 20,658,326'dır. Saatte 698 açılışla bu, 6.2 MB / sn okuma ve sürekli 8.6 MB / sn yazma ile sonuçlanır.


Bunu, iki değeri not ederek (ID174 / 175), tam bir yeniden başlatma gerçekleştirip yeni değerleri eski değerlerle karşılaştırarak test edebilirsiniz:

Benim durumumda (Mavericks 10.9.5) SSD'deki ∆ host_reads_MiB 1820 MB ve ∆ host_writes_MiB 291 MB. HDD’de, ∆ Total_LBA_READ 475 MB ve ∆ Total_LBA_Written 22 MB'dir. Birlikte alındığında ~ 2,3 GB okunur ve Mac yeniden başlatılırken okunan değerler 313 MB görünür.


Power on Hours Madende tamamen yanlış görünüyor, laptop muhtemelen benim tarafımdan 30-40 saat kullanılmış. Sürücü AC gücüyle bile güç tasarrufu sağlamak için her zaman beklemeye alınıyor gibi görünüyor. Put hard disks to sleep when possible ayar devre dışı bırakıldı. Hangi SMART yardımcı programını BTW kullanıyorsunuz?
James

@ James SMARTReporter ve SMART Yardımcı Programı. Mac'imdeki çalışma saatleri üzerindeki saat değeri geçerli görünüyor. Fusion Drive'ın HDD kısmı ~ 7600 saat (317 gün) gösterir.
klanomath

@James BTW Bu bağlamda "Saatleri Aç", Mac'in "Saatleri Aç", "SSD'nin" Saatleri Aç "anlamına gelmez!
klanomath

Haklısınız, 174 ve 175 özniteliğinin görünen adlarının yanlış olduğu ve kimliklerin aslında benzersiz olmadığı için görünüyor. Bu aynı zamanda sağlık değerlerinin neden hala açık olduğunu da açıklar. 100 yüksek ham değerlere rağmen. Yine de Apple'ın en azından Disk Yardımcı Programında doğru bir şekilde çaba göstermek için çaba sarf etmesini beklerdim, çünkü resmi olarak pek çok SSD'yi desteklemiyorlardı.
James

Bazı uygulamalarda, bir donanım sorunu olduğu için beni endişelendiren şeylerden biri olan Mac'i aldıktan sonra kısa sürede doğru şekilde kurulmayan bazı problemler yaşadım. Ancak, kötü bir internet bağlantısına düşmüş olabileceğini ve umarım sorunun çözüldüğünü düşünüyorum.
James
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.