MacBook Pro'm neden zaten takas belleği kullanıyor?


21

8 GB belleğe sahip 2013 MacBook Pro 13 "ürünüm var. Son zamanlarda MacBook Pro'mda yeterli boş bellek olduğunda takas belleği kullanılıyor. Bu normal mi ve bu konuda bir şeyler yapabilir miyim? Ayrıca sadece safari olduğunda ve diyelim Xcode açık RAM% 99 kullanır.Bu normal bir davranış mı?

resim açıklamasını buraya girin


@ Mark Bunu açık tutacağım - diğer soru takas olarak bir semptom olarak odaklanmıyor. Bağlantılı soruya uymayabilecek bazı ekstra cevapları garanti edecek kadar farklı olduğunu düşünüyorum.
bmike

Yanıtlar:


18

Bu normal bir davranıştır. Yukarıdaki ekran görüntünüzde bellek sorunu yaşamıyorsunuz. Şüphe duyduğum şey, OS X'in burada takas belleği kullanmak yerine takas belleği etkinleştirmek için bir çeşit yer tutucu oluşturmasıdır. Etkinlik Monitörü penceresini yeni bir şekilde yeniden başlatma ve açmadıkça, takas belleği bölümünde hiç sıfır görmedim ve o zaman bile, nadiren sıfır görüyorum.

Mavericks ve Yosemite ile işletim sisteminin belleği kullanma şekli biraz değişti. Esasen, işletim sistemi tüm belleği alır ve ardından gerektiği gibi yönetir. Bu nedenle, Etkinlik İzleyicisi'ndeki bellek raporuna bakmanın geleneksel yolu gerçekten geçerli değil. Bu nedenle Mavericks, hafızanın neden olduğu bir sınırlama olduğunda size bir fikir vermek için 'Hafıza Basıncı' göstergesini ekledi. Ekran görüntünüzde yeşil bellek baskınız var. Daha fazla bilgi için bu cevaba bakınız .

Ars Technica, Mavericks incelemesinde bu 'bellek sıkıştırması'nın güzel bir açıklamasına sahiptir:

http://arstechnica.com/apple/2013/10/os-x-10-9/17/


İyi dedi. 256 KB takas, bir yuvarlama hatasıdır ve takas dosyasının var olduğundan ve açık olduğundan emin olmak için bir yer tutucu bile olabilir. Sistemin daha sonra dosya tanıtıcıları veya kaynakları tükenirse, bu dosyayı oluşturup açmanız kenar durumlarından daha fazla kararlılık ve kurtarma sağlayabilir.
bmike

2

Ekran görüntünüzden anlayabildiğim şeye göre (dilinizi bilmiyorum), sadece 256 KB takas alanı kullanıyorsunuz, bu hiçbir şey değil. Hafıza baskınız artmadıkça endişelenmeyeceğim


Şu anda gerçekten 256KB ama bazen boş hafıza varsa 120mb veya daha fazla kullanır.
Bas

Bunun normal olduğunu söyleyebilirim, Mac'im neredeyse 6 gündür çalışıyor ve 16GB RAM takılı ve% 24 bellek basıncı (yeşil) ile ~ 200MB takas kullanıyorum
Brethil

@Bas Takas büyümesi bulduğunuzda soruyu takip edin. Aralık için vm_stat 60bile çalışabilir ve hatta 300sayfalamanın nasıl göründüğünü görebilir ve sayfalama durumunu gösteren ikinci bir etkinlik monitörü eklentisi yükleyebilirsiniz.
bmike

1

Takas dosyasının neden oluşturulduğunu anlama şansına sahip olmak için takas dosyası oluşturulduğu için belleği ve takas kullanımını izlemeniz gerekir. Metinde ve ekran görüntüsünde açıkladığınız şeye dayanarak, ilgili hiçbir şey görmüyorum.

Boş RAM'iniz olduğunu varsayarak neden takas oluşturulduğuna gelince . İşletim sistemi tahmine dayalı önlemlere dayalı olarak değişebilir. Örneğin, birkaç büyük görüntü dosyası olan Photoshop'u önceki bir oturumdan otomatik olarak yeniden açmış olabilirsiniz. İşletim sistemi aniden RAM'de büyük bir yeni talep olduğunu görebiliyordu ve kullanılmayan bazı RAM içeriğini beklenen bir ihtiyaca göre değiştirmek için taşıdı.

Ya da yedekleme programınız kısaca arka planda koştu ve çok sayıda dosya sağlama toplamı ve karşılaştırması yaptı ve diğer içerikleri değiştirmeye zorlayan büyük RAM tabanlı veri yapıları oluşturdu. Sonra yedekleme programı RAM'ini serbest bıraktı ve tekrar uykuya daldı.

Mac OS X (ve en modern işletim sistemi: Windows, Linux, vb.) Sistemin mümkün olduğunca hızlı çalışmasını sağlamak için Önbellek, Takas, bellek sıkıştırma ve diğer teknikleri otomatik olarak kullanma konusunda çok zekidir. Etkinlik Monitörünün Bellek Basıncının Sarı veya Kırmızı bölgede olduğunu bildirdiğini görmedikçe bu konuda endişe etmem.

Şu anda 16GB RAM'e sahip bir 2010 13 "MacBook Pro'm var. RAM kullanımlarında ağır olan birçok iş yapıyorum. (Web Geliştirme, veri madenciliği, aynı anda birçok ağır uygulama çalıştırıyor.) 16GB ile bile bazen bazen Sarı baskı alanına baskı yapıyorum ama bunun nadiren bir sorun olduğunu söylemeliyim çünkü Mac OS X kaynakları gerektiği gibi tahsis etme konusunda çok iyi.

İşim için 16GB RAM'e ihtiyacım olsa da, böyle bir yükseltmenin negatifsiz olmadığını bilmelisiniz. Ekstra RAM, hem aktif kullanımda hem de uykuda pil ömrünü önemli ölçüde azaltır.


0

Mac'iniz Unix (sertifikalı Tek Unix Spesifikasyonu 2003) üzerinde çalışır ve bu işletim sistemi 40 yıldan uzun bir süredir kullanılmaktadır. Temel bileşenler (bellek yönetimi gibi) bu alanda uzman olan kişiler tarafından yazılır, güncellenir, hata ayıklanır ve parlatılır. Elindeki ABD Hazinesi'nden daha fazla para ile Apple, mutlak en iyi şekilde işe almaya gücü yetebilir.

Bu nedenle, teorik bilgisayar bilimlerinde en az bir doktora sahip değilseniz ve tezinizi çekirdek düzeyinde işlem ve bellek yönetimi üzerine yazmazsanız, bellek yönetimi hakkında endişelenmeyi bırakın. Masaüstümde 24Gb var ve hala takas kullanıyor. Bu beni hiç ilgilendirmiyor.


3
Haklısın, ama bu sorumu cevaplamıyor. İşletim sistemini yapan insanlara ne yaptıklarını bilmediklerini söylemiyorum. Benim sorum, bunun normal bir davranış olup olmadığı ve bunu neden yaptığını merak ediyorum. Hala kullanılabilir bellek varsa SWAP kullanmak benim için bir anlam ifade etmiyor ..
Bas

Demek istediğim, kaputun altında olan her şeyin normal olması. Diskiniz kesinlikle şaşırtıcı miktarda takas nedeniyle dolu olmadığı sürece, bunun nedenini dikkate almalısınız çünkü bellek yöneticisi buna ihtiyaç duyduğuna karar verdi.
paul

1
Bu neredeyse tamamen yanlış. macOS içinde orijinal Unix kodu yoktur, bazı * BSD ve Mach parçaları kullanmıştır ve POSIX sertifikalı olabilir. VM Sayfa yönetimi neredeyse tamamen Apples kodudur ve son sürümlerde vm_compression eklemek gibi değiştirerek birçok istikrarsızlık eklediler. Ayrıca teorik bilgisayar bilimi de bu çok pratik konularla ilgilenmez. Son zamanlarda OS gelişimini emiyorlar.
sleeplessnerd

Saçma cevap. Eminim ki tüm ürünü inşa eden uzmanları var, ancak hatalar oluyor ve işleri çok yanlış yapıyorlar.
chrismacp
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.