Yosemite'e yükselen mkdir, şimdi “izin reddedildi” diyor


1

OS 10.7.3'ten 10.10.3'e yükselttim. Şimdi sahip olduğum ve tam izne sahip olduğum klasörlerdeki mkdir'i çalıştırdığımda "izin verilmedi" alıyorum.

Örneğin: "/ library / webserver / documents" adlı bir klasöre sahibim. Bir alt klasör oluşturmaya çalışıyorum ve izin verilmedi. Klasöre sahip olan kullanıcı olarak giriş yaptığımı doğruladım. Üzerindeki izinler 755.

Birkaç gün önce, hala 10.7.3'teyken, bu sorunu yaşamadım.

Çözüm nedir? Her klasör yapmak istediğimde basitçe "sudo [command]" yazmayı istemiyorum. Sadece daha önce çalıştığı gibi terminali kullanmak istiyorum.

Yanıtlar:


1

Dizine sahip olduğumu söyledim. Dizinin sembolik bağlantısına sahip olduğumu yeni öğrendim. 'Root' kullanıcısı dizine sahipti. Dizini hazırladım ve şimdi çalışıyor.

Tahminim ya yükseltme dizinin sahibini değiştirdi ya da sembolik bağlarla ilgili izinler mantığını değiştirdi.


1

/ Library ve tüm alt dizinler root'a aittir.

İşletim sistemi yükseltme izinlerini yükseltilmiş düşünüyorum.

Web sunucusunun daha önce görebileceği bir dizin ~ / Sites olarak kullanılır, ancak Mountain Lion bu ayarı daha karmaşık olduğundan, sistem tercihlerinde bir seçeneğe tıklamakla kalmaz, örneğin bu makaleye bakın (NB makul görünüyor ama ben bulamadım denedim)


0

Görüyorum ki dizinin sahibi değildin. Sahibini kontrol etmek için başka bir ipucu:

namei -l /path/to/directory

NOT: port installMac'te yerel olmadığı için isim vermelisiniz

Ayrıca, bazı dizinde hatalı izinler varsa, disk izinlerini onarın. Bir şeyin kök olması gerekiyorsa ve her zaman sudo yazmak istemiyorsanız,. size bir kök konsol sağlayacak olan başlangıçta sudo suveya sudo - i* basabilirsiniz . Exit yazarak bu çıkın.

* = SU ve -i arasındaki farkı isterseniz, bakın bu . Özetle, -i yükseltilmiş ayrıcalıklara sahip bir kullanıcıdır ve su giriş yapılmayan bir kabuktur ( root@root~#)


namei Yosemite'de değil - bu nereden geldi?
Mark

Ah. Ask ubuntu'dan geldi. Mac'in de aynı olduğunu sanıyordum. MacPorts'un burada bazı linux programları var: trac.macports.org/browser/trunk/dports/devel/util-linux/… . Ben bilgisayar başında değildi, bu yüzden tahmin
TheBro21
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.