İPhone 5 iç mekan irtifasını nasıl alır?


11

Bildiğim kadarıyla, GPS veya barometre ile irtifa almanın sadece iki yolu var. GPS kapalı odada kullanılamaz ve iPhone5'in barometresi yoktur. Ancak iPhone 5, barometre olmadan nispeten doğru bir yükseklik verebilir. Nasıl mümkün olabilir?


Hangi uygulamada bu rakımı alıyorsunuz?
Matthieu Riegler

@MatthieuRiegler Altimeter
demonguy

Belki yakındaki (bilinen) yerleri kullanıyor ve enterpolasyon yapıyor?
MrWhite

Ama en az 3 farklı uygulamayı test ettim, hepsi aynı
irtifayı

Yanıtlar:


9

İPhone'un yükseklik elde etmenin iki yolu var, ancak barometre bunlardan biri değil. Deniz seviyesindeki mevcut atmosfer basıncını bilmiyorsanız, mutlak değil, sadece göreli rakımlar için bir barometre kullanabilirsiniz. Ancak GPS'nin yanı sıra Apple, çok sayıda wifi ağının konumlarının (muhtemelen yükseklik dahil) bir veritabanını korur, böylece wifi etkinleştirilirse veritabanından yüksekliği belirleyebilir. Telefonunuzda wifi'yi kapatmayı deneyin ve yine de rakımınızı alıp alamayacağını görün.


1
Haklısın! WiFi'yi kapatıp yeniden başlattıktan sonra irtifa alamıyorum! Peki neden Apple WiFi erişim noktasının yüksekliğini nasıl elde ediyor?
demonguy

1
@ w3d GPS ve barometre değil, GPS ve wifi veritabanı. Daha net yapmak için düzenleyeceğim.
Mike Scott

2
@MikeScott Bu mantıklı değil, 1. katta bir irtifa alıyorum ve 13. kata gidiyorum (tam olarak aynı x ve y konumunda), ayrıca doğru
irtifayı

1
@MikeScott Wifi noktası için doğru bir konuma ve ağ gücünün doğru bir hesaplamasına sahipseniz, AP'nin ne kadar yüksek veya altında olduğunuzu hesaplamanın mümkün olduğunu düşünüyorum. Yine de emin değilim.
Nzall

3
Herhangi bir zamanda görüşte iki, tercihen üç bilinen yükseklik noktanız varsa bunu yapabilirsiniz… GPS'in yaptığı budur, bilinen çeşitli noktalara dayalı üçgenleme.
Tetsujin

0

Telefonlarımızdaki tüm GPS sensörleri, GPS'in 3B koordinat vermek üzere tasarlandığından, tam konumunuzu belirleyebileceği gibi yüksekliği belirleyebilir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.