Yanlış bir trackpad nedeniyle bir MacBook Pro'da pikselli grafiklerin olması mümkün mü?


0

görüntü tanımını buraya girin

hatalı (AMD) grafik kartlarına sahip olan 2011 MacBook Pro'nun mantık kartı değiştirme programından faydalandı. Dizüstü bilgisayar, yeni (anladığım kadarıyla yenilenmiş) mantık panosuyla hizmetten geri geldi. Ancak bir kıyaslama testi (Unigine Valley) gerçekleştirilirken ekran grafikleri son derece piksellidir.

Servis merkezi hatalı bir RAM nedeniyle olduğunu belirtti. Böylece yeni aynı RAM aldım. Aynı sorun. AppleCare ve Apple Exec ilişkileri ile aylarca uğraştıktan sonra, önce en son işletim sistemlerini temiz bir şekilde kurmamı istediler. Bu bir kez yapıldıktan sonra, mühendislik ekibinden gelen geri dönüşler artık geçersiz izleme panelinden dolayı (onarımdan bu yanaki durumdan dolayı ve "garanti yerine koymak yerine bir USB veya bluetooth değiştirme kullanıyorum" nedeniyle) olabilir.

Ekran grafiklerinin geçersiz bir izleme dörtgeni nedeniyle piksellenmesi mümkün mü?

Korkarım ki, Apple tarafından anlamsız bir donanım onarımı için para ödüyorum.

İzleme paneli aslında bağlı değil - bunu mantık kartına bağlayan kablo gitti, bu yüzden servis dışı / bağlantısı kesildi. Stok işletim sistemi kullanıyorum ve iyi çalışıyor. Kıyaslama aracı diğer MacBook Pro'larda iyi çalışıyor. Tamirci, onarımdan önce hizmet dışı kalmıştır ve kıyaslama testindeki bu sorun onarımdan sonradır. Bu yüzden ilgisiz olduğuna inanıyorum.


1
Pikselleştirilmiş bir kıyaslama sonucundan başka, hangi sorunları yaşıyorsunuz?
Jaime Santa Cruz

Yok, gerçekten. Sorun şu ki, kıyaslama grafiklerini düzgün
işlemiyorsa

Yanıtlar:


1

Gürültüye ve diğer sorunlara neden olmak için bir bileşenin elektriksel olarak başka bir bileşene bağlı olması çok yaygındır. Bunun en olası neden olup olmadığı tartışılabilir, ancak Apple'ın servis merkezlerinin mühendisliğe doğrudan erişimi ve çok sayıda onarım verisi var. Bu nedenle, neyin muhtemel ve neyin olmadığını belirlemek için ilk benim otoritem olacaklar.

Gerçek onarım kılavuzlarınız ve gerçek servis kılavuzlarınızdaki ayrıntılı teşhisler olmadan, Apple'ı tahmin etmek zordur.

Apple, 90 günlük güzel bir (IMO) garanti ve herhangi bir onarım sağlar, bu yüzden sizi nasıl dolandırıcılık yapacaklarını görmek zor. Her bir etkileşimi AppleCare ile düzenler ve kataloglarsanız, onlarla veya 20 kez konuştunuz mu?

Ayrıca hangi bileşenlerin bir teknisyen tarafından incelendiğini ve incelenmediğini bilmek için tüm yazılı tahminleri ve onarım ayrıntılarını toplamanız gerekir.

Apple yönetici ilişkilerinin çözemediğini bildiğim tek zaman Bir müşteri sorunu, Apple'ın sorumluluklarını yerine getirmek için geriye doğru eğildiği ve onarım talebinde bulunan kişinin mantıksız olduğu durumdu. Sunulan küçük verilerle sizi kesinlikle suçlamayacağım, ama hala gerçekleri ve verileri toplamaktan hala emin değilseniz, onu biraz tarafsız olan ve size fikirlerini bildirmelerini istemediğinizden emin olun.

Ayrıca, son bir not - hisse senedi işletim sistemi veya bir elma ölçütü çalıştırmıyorsanız, her türlü gfx kart modunu ve grafik araçlarının tam olarak gördüğünüze neden olduğunu gördüm. Tahminime göre Apple, diğer parçaların iyi olacağını biliyor ve izleme panelinin test edilenlerin en muhtemel olduğunu tahmin ediyor.

Onlara bir depo onarımının bedelini sorardım ve parçaların değiştirilip değiştirilmemesi durumunda - kıyaslama işlemi başarısız olsa bile, ödemede Tamam olmak zorunda kalacaksınız. Mac'iniz normal işletim sistemi para cezası veriyorsa, durum kötüleşene kadar daha fazla onarım yapmayacağım.


Sorunu araştırmayı seçtiler, bu yüzden şimdi 90 günümüz geçti. İzleme paneli aslında bağlı değil - bunu mantık kartına bağlayan kablo gitti, bu yüzden servis dışı / bağlantısı kesildi. Stok işletim sistemi kullanıyorum ve iyi çalışıyor. Kıyaslama aracı diğer MacBook Pro'larda iyi çalışıyor. İzleme panelini tamir etmeyi çok isterim çünkü yeni RAM gibi masraflarımı karşılayabilecek çözümleri deniyorlardı. Tamirci, onarımdan önce hizmet dışı kalmıştır ve kıyaslama testindeki bu sorun onarımdan sonradır. Yani ilgisiz olduğuna inanıyorum, değil mi?
Yogesch

Bu arada, müşterinin parçaları değiştirirse ödeme yapması için ödeme yapması ne kadar mantıklı olabilir - kıyaslama çalışamasa bile ? Apple’dan satın almanın asıl amacı müşterinin deneysel onarımlar için para ödemesi gerekmiyor mu? Bunu deneyelim (pahasına), oh işe yaramadı, öyleyse deneyelim (yine, pahasına). Bu, Apple'ın onarım masraflarını müşterinin pahasına çalıştırmaya devam etmesi için ters bir teşvik oluşturmaz mı? Bilginize, onarım aslında oldukça karlı bir faaliyettir.
Yogesch
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.