İOS ve OS X, bir Wi-Fi ağının kişisel bir etkin nokta olduğunu nasıl algılar?


31

Bir Kişisel Hotspot ağı mevcut olduğunda, iOS ve OS X'teki kullanılabilir ağlar listesinde olağan kilit simgesi yerine bir zincir bağlantı simgesi görüntüler.

OS X'te Wi-Fi ağ seçimi açılır menüsü

Sorum şu: OS X bu ağları nasıl ayırt ediyor? 802.11'de sıcak noktaların SSID'lerini farklı şekilde nasıl yayınladıkları belirtilmiş mi?


5
Sana + '

2
Wireshark / promiscuous sniffer'ı parçalama fırsatı gibi geliyor.
korteks

Cevabımı sildim çünkü görünüşe göre bir iPhone kişisel bağlantı noktası geçici bir ağ değil . Ağı kişisel bir etkin nokta olarak tanımlayan başka veriler olduğuna inanıyorum, ancak henüz bir yanıt için özel bilgilere sahip değilim. (Ben ki oldukça eminim değil @emotality önerdiği gibi MAC adresine göre)
Josh

Ben BET diğerleri (örneğin Ciscos CCX) yaptığı gibi, tethering duyurdu Apple belirli IEEE802.11 Beacon Çerçeve uzantısı vardır. Maalesef test edeceğim bir cihaz yok.
Max Ried

Yanıtlar:


7

Bence bu soru Tersine Mühendislik Stack Exchange sitesinde yayınlanmalı. Kara bir kutu hakkındaki uygulama detaylarını soruyorsun ...

Aslında biraz etrafta kazdım /System/Library/CoreServices/Menu Extras/AirPort.menuve/System/Library/Frameworks/CoreWLAN.framework/

Özel bir yöntem var, CWNetworkdenir isPersonalHotspot:

char -[CWNetwork(Private) isPersonalHotspot](void * self, void * _cmd) {
    eax = [*(self + 0x4) objectForKey:@"IOS_IE"];
    eax = LOBYTE(eax != 0x0 ? 0x1 : 0x0) & 0xff;
    return eax;
}

Sadece bazı tanımlayıcıları kontrol ediyor gibi görünüyor. Düşünüyorum SFRemoteHotspotDeviceve WiFiXPCEventProtocoldaha düşük seviye detaylarına sahip olabilirim ama kontrol etmedim.

BTW, CarPlay ağının olup olmadığını belirleme özelliği de vardır.

@interface CWNetwork : NSObject <NSCopying, NSSecureCoding>
... //redacted
@property(readonly) BOOL isPersonalHotspot;
@property(readonly) BOOL isCarPlayNetwork;
... //redacted

Apple, Donanımı, Sürücüleri ve İşletim Sistemini kontrol eder, sanırım WiFi sinyalini yayınlarken kolayca ekstra meta veri ekleyebilirler, böylece Mac'iniz zincir simgesi ekleyip eklemeyeceğini bilir.

Herhangi biri Apple'ın bu numarayı tam olarak nasıl yaptığını öğrenirse, lütfen bana bildirin. :)


0

Zincir simgesi, internet bağlantısının başka bir cihazdan köprülendiğini gösteriyor. Özel noktaları için özel değildir.


Wi-Fi bağlantılarının hemen hemen her zaman başka bir ağ cihazına bağlanmış olması dışında, bu, Android cihazlarda oluşturulan sıcak noktaların neden bir zincir simgesi ile ortaya çıkmadığını açıklamıyor.
user3052786

MacOS Sierra'da, Android cihazları kullanarak oluşturulan sıcak noktalar zincir simgesini gösterir.
Suraj

-1

Apple, Apple ile konuşur, kendi ürünlerini tanır ve bir Apple cihazı olup olmadığını bilirler. Apple'ın kendi MAC Adres aralığı olabilir veya bu cihazla ilgili tüm bilgileri basitçe görüyorlar, yani:

Bu Mac Hakkında'ya giderseniz, Sistem Raporu, Ağ, Wifi. Bu ağ / cihaz hakkında aşağıdaki detayları göreceksiniz.

Wifi Detayları

Arabirimlerde kontrol edin: Kart Tipi, MAC Adresi veya Yerel. Bunların hepsi muhtemelen "Apple Tanımlayıcıları" olabilir. İPhone'unuzla bir sıcak nokta hazırlarken, Apple bunun bir Apple cihazı olduğunu göstermek için bilgileri Mac'inizle paylaşmaya karar verdi.


Söylemeliyim ki, MAC 802.11'de bu bilgilerden hiçbiri paylaşılmadığı için bunun ilk başta bir olasılık olabileceğinden şüpheliydim, ancak bunu okuduktan sonra, teorinizin bazı yararları olabileceğini düşünmeye başladım. Bir MAC adresinin 3 okteti, cihazın üreticisini gösterir ve Apple, tüm iDevices'inde MAC adresinin ayrı bir üretici kısmını kullanır.
user3052786

Şimdi bir şekilde bir erişim noktasının BSSID'sini bir iDevice olarak gösterecek şekilde taklit edebilseydim, bu teoriyi doğrulayabilir ya da çürütebilirdim ... Bunun nasıl başarılabileceğini bilen var mı? (Ya da hiç başarılabilirse?)
user3052786

Lol hayır Burada hack soruları sormak için iyi bir fikir olduğunu sanmıyorum: P ama sorunuzu cevaplarsa cevabı doğru olarak işaretleyebilirsiniz. : D
emotalite

Ben böyle olmadığını düşünüyorum. Android cihazları kullanarak oluşturulan sıcak noktalar bile "zincir" simgesini gösterir.
Suraj

Bunu nerede gördün, Suraj Thapar?
Coroos

-2

Ayrıca, iOS üzerindeki sıcak noktalar da 172.20.10.x olarak tanımlandı.


1
AP ile ilişkilendirilmediğiniz sürece DHCP trafiğini almazsınız.
Max Ried
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.