Birisi bu Mac desteği için bir aldatmaca olup olmadığını değerlendirmeme yardımcı olabilir mi?


16

Kayınpederim bir şirketle (Cyber ​​PC Experts) 400 yıllık ömür boyu destek sözleşmesi aldı.

Son zamanlarda bilgisayarı çok yavaş çalışıyordu - bu yüzden destek istedi. Servis teknolojisi bilgisayarını uzaktan (Hindistan'dan) kontrol altına aldı ve sorunu hemen hemen çözdü.

Birkaç gün sonra, onlardan hacklendiği için bilgisayarını tekrar kontrol etmeleri gerektiğini söyleyen bir e-posta alır.

Bilgisayarına “saldırıya uğradığını” göstermek için izlerken bir şeyler yaptılar. Ardından, mevcut “hack'leri” temizlemek ve gelecekteki hack'leri engellemek için ona 1000 $ 'lık bir yazılım / yapılandırma satmaya çalıştı.

Bunu duyana ve bilgisayarına gidip uzaktan makinasını kullanan teknolojiyle telefon konuşmasını ele geçirene kadar karışmadım.

Kayınpederim bana bir IP adresi gösterdiklerini ve ardından IP adresinin coğrafi yerini gösterdiklerini söyledi ve korsanın nerede olduğunu söyledi. Hatta yakınlaştırdılar ve binayı gösterdiler. Los Angeles'ta bir yerdi… Kayınpederimin yaşadığı yer.

IP adresimi bulmak için bir web sitesi kullandım ve teknolojinin kendisine gösterdiği IP adresiyle eşleşti. Temel olarak, kablo sağlayıcımızın evimiz için halka açık olduğunu gösteren genel adres olduğunu düşünüyorum. Evindeki diğer bilgisayarları kullanarak “IP'imi Bul” u denedim ve aynı IP adresini verdi. Bu yüzden muhtemelen Time Warner'ın veri merkezi idi.

Diğer ucundaki teknoloji de ona çıktısını gösteriyordum netstatve topkomutları. Ona birçok “uyku” süreci olduğunu ve bilgisayarının tehlikeye atıldığı anlamına geliyordu. Ayrıca, rölanti TÜFE döngülerinin yüksek yüzdesinin bilgisayarın yavaşladığı anlamına geldiğini söylediler.

Bu yüzden, bilgisayarını temizlemek ve gelecekteki bilgisayar saldırılarını önlemek için ~ 1000 $ 'lık yazılımı satın almayı kesinlikle reddettim.

Onların blöfünü çağırmakta haklı mıyım? Daha önce bu tür bir aldatmaca ile karşılaşan var mı?


İşte Siber PC Uzmanları hakkında bazı raporlar:


5
Ayrıca kayınpederinizin ödediği şirkete / hizmete söyler misiniz? Zaten 400 dolarlık bir ömür boyu teknik destek sözleşmesi satın aldıysa, neden cehennem 1000 dolarlık bir ücret talep etmek istiyorlar?
Omega

4
Şirketin adını eklemeyi düşünür müsün?
klanomath

2
Baştan itibaren toplam bir aldatmaca gibi geliyor. Şirketin ismini googledin mi?
Tom Gewecke

8
Dürüst olmak gerekirse, bilgisayarı kontrol ettiği kişiye verdiğinde bilgisayarı büyük olasılıkla tehlikeye atıldı ve saldırıya uğradı. Bu gibi durumlar genellikle para toplamak için dolandırıcılık değildir: bir bilgisayara erişim sağlamak için sosyal mühendislik yaparlar (ya da daha sonra erişebilecekleri kötü amaçlı yazılım / arka kapı yüklemek veya daha sonra erişebilecekleri hassas / kişisel verileri toplamak için) bilgisayarınızı düzeltmek ". Bu noktada, Graham'ın cevabında önerdiği gibi silmenin ve yeniden yüklemenin önemini vurgulayamıyorum. Bilgisayarının zaten tehlikede olduğunu düşün.
Cornstalks

2
Bu fiyat için pratik olarak yeni bir Mac satın alabilirsiniz.
zundi

Yanıtlar:


22

Bağırsak reaksiyonun doğru geliyor. Uyku süreçlerinin tanımı ve% boşta CPU kullanımı yanıltıcıdır.

IP adreslerinin tek bir lokasyonda izlenmesinin açıklaması gerçekçi değildir.

Maliyetler yüksektir. Bu miktar için, kayınpederinizin yerel bir Mac uzmanıyla ilgilendiğini ya da yardım almak için yerel bir Apple Mağazasına gitmeyi önerdiğinizi düşünün.

Sil ve Yeniden Yükle

Mümkünse, kayınpederinizin Mac'ini harici bir sabit sürücüye yedekleyin. Ardından, OS X'i silin ve yeniden yükleyin :

 1. Başlamadan önce, Mac'inizin İnternete bağlı olduğundan emin olun.
 2. Mac'inizi yeniden başlatın. OS X Recovery'de başlatmak için başlangıç ​​sesini duyduktan hemen sonra Komutu (⌘) ve R tuşlarını basılı tutun.
 3. Kurtarma penceresi göründüğünde, Disk İzlencesi'ni seçip Devam Et'i tıklayın.
 4. Başlangıçtaki diskinizin girintili birimini seçin, Disk Yardımcı Programı penceresinin solundan seçin, ardından Sil sekmesini tıklayın.
 5. Sürücüyü güvenli bir şekilde silmek istiyorsanız, Güvenlik Seçenekleri'ni tıklatın. Bir silme yöntemi seçin, ardından Tamam'a tıklayın.
 6. Biçim açılır menüsünden, Mac OS Extended (Journaled) öğesini seçin. Diskiniz için bir ad yazın ve ardından Sil düğmesini tıklayın.
 7. Sürücü silindikten sonra, Disk Utility penceresini kapatın.
 8. İnternete bağlı değilseniz, Wi-Fi menüsünden bir ağ seçin.
 9. OS X'i Yeniden Yükleme seçeneğini seçin.
 10. OS X'i yeniden yüklemek için Devam Et'i tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin.

Bu, destek şirketi tarafından kurulan tüm üçüncü taraf araçlarını ve işlemlerini tamamen kaldırmalıdır.

Yeniden yüklenen OS X ile, yalnızca kişisel dosyalarınızı ve belgelerinizi yedeklemeden geri yükleyin .

Bir kenara: dikkat dağıtıcı ve suçlama

Lütfen kayınpederi suçlamayın. Bizi veya etkilenen şahısları yargılamamız istenmedi. @milesmeow , kararlarının savunulabilir olup olmadığına ve başkalarının bu tür bir durumla karşı karşıya olup olmadığına karar vermek için yardım istedi .


Ya kurtarma bölümüne de bir miktar saçmaladılarsa? Mac'i sıfırlamanın doğru yolu, başka bir iyi bilinen makineden önyüklenebilir bir USB çubuğu oluşturmak ve ardından kurtarma bölümü yerine önyüklemektir.
André Borie

Kurtarma bölümünü etkilemiş olsalar da bugün basit bir kurtarma iyi bir başlangıç ​​olabilir. Sorun devam ederse, iyi bilinen bir temiz sıfırlama bir sonraki adım olmalıdır. Bir Apple Store'a gitmek ve bu sahtekarlığı Apple ile işaretlemek de faydalı olabilir. Yeterli raporla, belki de Apple, Gatekeeper'ın filtresini ilgili süreç imzası üzerine bildirecek ve yerleştirecektir.
Graham Miln

2
@ AndréB. İnternet bağlantınız olduğu sürece, bir Mac'i yeniden başlatabilir ve tüm yeniden yükleme işlemini internetten başlatabilirsiniz.
gnasher729

1
Benim için yepyeni biçimlendirilmemiş bir sabit diskle çalıştı. :-) İlk indirilen şeyin kurtarma bölümü olduğunu düşünüyorum.
gnasher729

5
Uyku süreçlerinin tanımı ve% boşta CPU kullanımı yanlıştır.
user207421

14

Söyledikleri çoğu şey mutlak saçmalık. Uyku süreçleri kesinlikle norm. Örneğin, yazıcınıza bakan bir işlem olabilir ve bu işlem yazdırmakta olduğunuz bir dakika dışında günde 23 saat ve 59 dakika uyuyabilir. Yüksek rölanti süresi yüzdesi: Bunda kesinlikle yanlış bir şey yok. Mac'inizin çoğu zaman "boşta" olması gerekiyordu. "Boşta", bilgisayarınızın pilini kullanmadığı, ısınmadığı, her şey yolunda olmadığı anlamına gelir.

Elbette akrabanıza, bu saçmalığı daha fazla para dağıtma konusunda korkutmaları için söylüyorlar. Sağduyu: Bilgisayarıyla ilgili bir sorunu çözdükten hemen sonra bir bilgisayar korsanlığı olasılığı nedir? Ne tesadüf. Ancak, onun bilgisayar ihtimali maalesef orada olduğunu düzelttim dostu adamlar tarafından - hacklendi. Ve onun üzerinde bir aldatmaca çekmeye çalıştıklarından, onlara güvenilmez.

Bilgisayara bakmak için en yakın Apple Store'da bir randevu almanızı ve ne yapılması gerektiğini genel olarak tavsiye etmenizi şiddetle tavsiye ederim.


3
Evet. Bir şekilde aldatmaca olmasa bile, en iyi ihtimalle tehlikeli derecede beceriksizler. Her durumda, onlardan olabildiğince uzaklaş.
Gordon Davisson

7

Ben bir iş gezisindeyken eşim de benzer bir aldatmacaya maruz kaldı. Uzaktaki bir kullanıcının, teknik destek sağlamalarını sağlayan bir yazılım yüklemelerine izin vererek, örneğin şifreleri yazarken tuş vuruşlarını yakalama gibi bir programı, örneğin istedikleri bir şeyi kurmalarını sağladınız.

Tek güvenli yanıt, işletim sistemini yeni bir indirme işleminden silip yeniden yüklemek ve ayrıca tüm uygulamaları yeniden denemek ve ardından, daha önce önerildiği gibi yalnızca kişisel veri dosyalarını (yürütülebilir dosyalar olmadan) geri yüklemek.

Dolandırıcılar, çoğu kullanıcının netstat'ta veya en üstte gizli virüslerin nasıl göründüğünü bilmeyeceği gerçeğine güveniyor. (Bilgisayar gerçekten saldırıya uğramışsa, netstat ve top muhtemelen virüs etkinliğini göstermeyen hack sürümleri ile değiştirilirdi.) SLEEPING işlemleri, söylendiği gibi kesinlikle norm.


5

Teknik olarak, PC’nin tehlikeye atıldığına ve onu tehlikeye atan kişinin hukuken baban olduğuna, bu yüzden de babanı hukukun IP’si olarak kullandığına tamamen haklılar.

Kötü niyetli bir üçüncü tarafın (Cyber ​​PC Experts) PC'ye / Mac'e doğrudan erişmesine izin vererek, Mac tehlikeye girmiştir ve sıfırdan yeniden yüklenmesi gerekir.

Birkaç uyarı işareti var:

 • Hepsi bir parça balık gibi görünse de, pek çok "kanıt" veriyorlar. Birinde çağrılırsa, sadece bir tane sunarlar. Yazılım geçmişi olan birine, söylediklerinin yanlış olduğunu hemen anlarsınız, bu yüzden yazılımda çalışan bir tanıdık ile kanıtlarını doğrulayın.
 • Maliyet gülünç derecede yüksektir. Bu uyarı işaretlerini kaldırmalıdır. Herhangi bir tüketici koruma yazılımı paketi yılda 100 dolardan çok daha azdır, yazılım onarımı 300 dolardır. Bu uyarı bayrağını önlemek için, dolandırıcılara genellikle soruda belirtilen miktardan daha küçük miktarlar ödenir ve daha sonra tekrar eden bir ücret veya benzeri bir şey alınır.
 • "Cyber ​​PC Experts" ismini bir arama motoruna yazarsanız, 3., 4. ve 5. linkler dolandırıcılık olduğunu iddia eder.

Peki kendini nasıl koruyacaksın?

 1. Bir şirketi işe almadan önce, önce titizlikle çalışın, şirketi bir arama motorunda arayın. Eğer bir başkası işe alındıysa, şirket gereken özeni gösterdiklerini varsaymıyorsa, o zaman onlar için yapın. Herhangi bir bilginin olmaması, dolandırıcılık olduğunu iddia eden bilgilerin varlığı kadar kötü.
 2. Görme engelli bir çağrı alırsanız her zaman bir aldatmaca olur. Kimliklerini bir e-posta ile "ispatlamalarına" izin vermeyin, çünkü ortalama kullanıcılar için taklit edebilecekleri düzinelerce yol vardır.

Babanızın kanunen yapması gereken bir diğer şey de, kredi kartı beyanlarını kontrol etmektir, çünkü muhtemelen kredi kartını suçlulara teslim etmiştir. Yapmadıysa, muhtemelen kendi riskini taşıyan bir çekle ödeme yapmıştır .


1

Evet bu bir aldatmaca.

'Değerlendirmeye' gerek yok. Hindistan'da birkaç kıyafet tarafından işletilen ünlü bir aldatmaca.

Windows kullanıcıları her zaman rahatsız oluyor ve “Windows çağırıyor” dedikleri resmi bulmak için “Windows desteği dolandırıcılık Hindistan” için arama yapabilirsiniz.

Windows'taki eşdeğer işlemleri yapmanıza izin veriyorlar - bir 'virüs' kanıtı olarak göstermeye çalıştıkları ve 'saldırıya uğradığın' bazı masum sistem bilgilerini paniklemeye çalışıyorlar.

Operasyonlarını şimdi Mac sistemlerine göre çeşitlendirmişler gibi geliyor.

Kayınpederiniz buna neden bağlandı? Apple, pahalı olsa da, isterseniz kapsamlı bir bakım paketi sunar. Veya ücretsiz olarak 'dahi barlarına' gidebilirsiniz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.