OS X'te termal CPU kısma nasıl izlenir ve kontrol edilir?


20

Son zamanlarda Windows için Intel Extreme Tuning Utility ile karşılaştım. Bootcamp Windows altında denedim ve MacBook Pro'mun (mid2012) CPU'sunun hangi durumlarda termal azaltma yaptığını öğrenmek çok ilginçti. Alet ayrıca termal azaltmayı azaltmak için CPU voltajını değiştirmek üzere tasarlanmıştır. Ancak, bu seçenek mevcut değildi.

Yani sorularım:

  1. OS X (Yosemite) altında CPU (termal) azaltmayı izlemek için benzer bir araç var mı? Bu kısmı cevaplamak ;-) cevabı kabul etmeye uygun olacaktır.
  2. Neden CPU voltajını değiştirme seçeneği Bootcamp altında mevcut değildi? Bu özellik CPU'm tarafından desteklenmiyor mu (i7 2.6 GHz Ivy Bridge 3720QM)?
  3. CPU'm voltajını değiştirebiliyorsa, OS X'te CPU voltajını azaltmanın bir yolu var mı?

Yasal Uyarı: Evet, bunun potansiyel olarak donanımımı bozabileceğini biliyorum. Uyarı gerekmez ;-)

Yanıtlar:


10

Kısmayı izlemek için şunları çalıştırabilirsiniz:

pmset -g thermlog

terminal ve saat çıkışında: resim açıklamasını buraya girin

Eğer CPU_Speed_Limitbazı anlarda az 100 olduğunu, o zaman işlemci kısılır gelir.


Güzel. Bunun kabul edilen cevap olması gerekip gerekmediğini tartışıyorum. Mac bilgisayarımda ekran görüntünüzde görüldüğü gibi güncellenmiyor. Sadece bir ölçüm gösterir ve durur.
n1000

@ n1000 sadece termal kısma durumu değişirse değişecektir. Macbook'umun maalesef kısılması kolaydır, bu yüzden şu anda CPU yoğun bir görev yaptım ve ekran görüntüsü yaptım.
ivanzoid

Bu cevabı kabul etmek, başka bir oyuna daha fazla oy vermesine rağmen. Ancak bu yanıt, Intel Power Gadget kullanılarak daralmanın nasıl tespit edilebileceği üzerinde durmaz. CPU_Speed_LimitSayısal bir gösterge verdiği için bu cevap çok açık .
n1000

Aslında artık Intel Güç Gadget'ında azaltmayı bir şekilde tespit edebilirsiniz. Son sürümler MAX / AVG / MIN / REQ (istenen) CPU frekansını gösterir. Bazı yoğun görevlere başlarsanız ve ilk olarak REQ grafiğinin maksimuma gittiğini görürsünüz, ancak bir süre sonra Sıcaklık 100 ℃ REQ grafiği düştüğünde CPU'nun kısıldığını söyleyebilirsiniz.
ivanzoid

19

Resmi Intel Power Gadget'ın bir Mac sürümü var.

Intel Power Gadget'ı


Ayarları nasıl değiştirebileceğinize rağmen hala net değil. Şimdi koşuyorum, ama salt okunur gibi görünüyor. Ayarları gerçekten değiştirmenin bir yolu var mı? Mümkünse sıcaklığımı 75 santigratın altında tutmak istiyorum.
Pzr

1
İndirme bağlantısı değişmiş gibi görünüyor: software.intel.com/en-us/articles/intel-power-gadget
psmith

1
Bence bu cevap tarafsız. Bu sadece bir bağlantı ve bir ekran görüntüsüdür. Kısma olup olmadığını nasıl anlarım? Belki CPU kısılırsa bu grafiklerden nasıl bilebilirsiniz?
n1000

0

Ayrıca bu işlevi gerçekleştirmek için bir yardımcı program istiyorum.

OSX'te bunu nasıl izleyeceğimi bilmiyorum, ancak azaltmanın bir yolu var: SMC Fan Kontrolü . Bu yardımcı program, fanlarınızın hızlarını manuel olarak ayarlamanıza olanak tanır, bu da makineyi soğutur ve kısmayı azaltır.


bu sadece zirveleri önlemek için yardımcı olacaktır. CPU bir süre tam yük altındaysa fanlar% 100 oranında çalışır.
n1000

Evet, macOS'un fan hızları üzerinde tam bir kontrolü vardır. Fan hızını sistemin önerisinin üzerine çıkarabilir, ancak bunun altına düşüremezsiniz. Sistemin son sözü var.
SoItBegins
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.