Uyku modu ve başlangıç ​​tutarsız davranış


1

MacBook 2012 ortası, retina yok, OS X 10.10

MacBook'umu kapattığımda uyku Moduna geçmesi gerekiyor (yapıp yapmadığını bilmiyorum, birkaç "uyku modu" var gibi görünüyor). Tekrar açtığımda bazı garip şeyler oluyor.

  1. Bazen yeniden başlaması için yaş alır. Bir videoyu izlediğimde, video hala çalışırken (veya iTunes'ta müzik dinlerken) kapattım ve Bilgisayarı bir süre sonra tekrar açıyorum, istemime parolamı yazabilmem çok uzun sürüyor. Bunun yerine, video / müzik başlar, e-postaları alır, takvimi vb. Günceller. Bazen ekran, güç düğmesine basmam gerektiğinden tekrar kararır. Sonra şifremi yazabilirim. Kısacası şifremi yazmadan önce her şeyi başlatıyor (bazen iki dakika kadar sürebilir).

  2. FileVault etkin hale getirildi. Bilgisayarı kapatıp iki saat sonra tekrar geldiğimde, bazen bilgisayar "derin uyku modunda" gibi görünüyor. Bu yüzden harddrive'ın başladığını duyuyorum, FileVault'u devre dışı bırakmak için ilk kez şifremi yazmam gerekiyor (neden normal şifrem ile aynı şifre?) Ve sonra normal şifremi yazabilirim. Ancak, bazen, uyku modu "derin" değil gibi görünüyor. Bilgisayarı bir geceden sonra açıyorum ve şifremi hemen girebiliyor ve masaüstünde beliriyor. FileVault şifresine gerek yoktur ve (1) 'de açıklandığı gibi yaş almaz.

Bu nasıl tutarsız geliyor?


Tam olarak hangi MacBook'unuz var? 2012'nin sonunda mı yoksa orta mı? retina veya retina olmayan?
n1000

@ n1000 orta. orada yazdıklarım garipti.
Stophface

Yanıtlar:


0

Sen de benimle aynı ya da daha az yaşıyorsun . Ancak ayarlarımı şu anda değiştiremiyorum.

Normalde mac'unuz kolayca uyuyacaktır, yani her şeyi düşük güç moduna getirin ve RAM'e elektrik sağlayın, böylece silinmez ve çalışmaya yeniden başlayabilirsiniz. Sonra bir saat kadar sonra autopoweroffdaha fazla enerji tasarrufu sağlamak için devreye girecektir (AB düzenlemelerine uymak için). Bu normalde tarafından ayarlanır autopoweroffdelay. Bildiğim kadarıyla bu aşağı yukarı bir disk askıya alma modu. Bu, hafızanızın (RAM) içeriğinin diskinize yazıldığı ve RAM'in çevrimdışı olduğu anlamına gelir. Böylece Mac'inizi bir sonraki başlatışınızda, önce sürücünüzün hızına ve RAM boyutuna ve kullanımına bağlı olarak RAM'i diskten geri yüklemek zorunda kalacaksınız.

İşleri daha karmaşık hale getirmek için bekleme modu da vardır .

Şimdi FileVault2 ile uygulama IMHO biraz talihsiz. Olan şu ki, Mac'inizin önce diskinizin şifresini çözmek için şifrenize ihtiyacı olacak. Ancak o zaman RAM restorasyon prosedürünü başlatabilir. Bu özellikle acwakeözellik açıksa can sıkıcıdır . Bu durumda, eğer güç kablosunu çıkarırsanız Mac açılacaktır. Mac'imi ilk aldığımda, birkaç kez başıma geldi, aceleyle bırakmak zorunda kaldım, güç kablosunu çıkardım, Mac'i çantama koydum ve açtığımda pil yarı boşalmıştı. Sorun şu ki, FileVault2 şifrenizi bekleyen bir kez daha uykuya dalmayacak.

Bu nedenle devre dışı acwakeaşağıdaki komutu: sudo pmset acwake 0.

FileVault2'nizi daha da güvenli hale getirmek için komutu kullanabilirsiniz sudo pmset -a destroyfvkeyonstandby 1 hibernatemode 25. Bu ayar ile, Mac girdiğinde FileVault anahtarı imha edilecektir standby. Bu, yalnızca diske askıya alma işleminin kullanıldığı anlamına gelir. Ayrıca azaltmak isteyebilirsiniz standbydelay.

pmset -gTerminale yazarak zamanlayıcıları ve seçenekleri listeleyebilirsiniz . Yazarak daha fazla bilgi bulacaksınız man pmset.


autopoweroffBir saat kadar sonra girdiğini yazıyorsunuz . Bazen autopoweroffbütün bir geceden sonra gelmiyor , bazen autopoweroffiki saat sonra gelebiliyor. Ancak, neden daha önce çalmakta olan müziği veya videoları, e-postaları almayı vb. Başlattığını açıklamıyor (!) İstemi şifremi yazabilirim. Bu acwakebenim de başıma geliyor. Güç kablosunu çıkardığımda sabit sürücünün bir şeyler yaptığını duyuyorum. Başka bir şey eklemek için: Dosyalarımı yalnızca bir saat sonra dosyaları şifrelerse FileVault ne işe yarar ?! MacBook'u her kapatışımda bunu yapmalı mıydı?
Stophface

@Stophface Cevabımı uzattım. Bir USB disk bağlı ise autopoweroff, dikkate alınmaz. Belki bu senin için olur? Maalesef MBP'nizin neden uyanırken çalmaya başladığını size söyleyemem.
N1000
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.