İOS 9'daki hangi özellikler fark yaratır?


36

İOS 9'u keşfetme deneyiminizi bizimle paylaşın ..

İOS 9'un gizli ya da az bilinen bir özelliğini bulsanız da ya da büyük bir özelliğin nasıl fark yarattığını açıklayabilirseniz, yeni işletim sisteminin iş akışınızı nasıl etkilediğine dair objektif raporlar arıyoruz.

Ayrıca, bu özelliğin nasıl elde edileceğine dair ayrıntılı bilgi sağlayın ve mümkünse, alakalı bir resim de ekleyin (iOS cihazınızda bir ekran görüntüsü için Ev ve Kilit tutun).


Lütfen cevap başına bir ipucu gönderin. Lütfen cevabınızın daha önce gönderilip gönderilmediğini kontrol edin - yinelenen cevaplar verilen herhangi bir konudaki orijinal cevap lehine silinecektir. Bu sorunun cevaplarını aramak için , bu sayfanın sağ üst köşesindeki arama kutusundaki arama terimlerinize ek olarak inquestion:207004(veya inquestion:thisdoğrudan soru sayfasından da) kullanın.FYI Wikipedia'da zaten harika bir liste var: en.wikipedia.org/wiki/IOS_version_history#iOS_9
Steve Moser

6
Bu soru kuralları ihlal ediyor . Lütfen "görüş temelli" olarak kapatmak için işaretleyin. Tüm bu ipuçlarını Apple Stack Exchange içine almanın doğru yolu, "X'i nasıl yapabilirim?" Gibi belirli bir soruyu sormak ve sonra cevaplamaktır (kendiniz cevaplasanız bile). daha sonra iOS 9 sorusunu etiketleyin.
Jeff

7
@Jeff büyük, süper wiki geleneği var Q & As as ask iOS ve OS X sürümleri için Farklı Sor. Onları tekrar öldürerek tekrar tekrar tartıştık ama topluluk konuştu ve bu noktada toplanan bilgi kadar geleneği seviyorlar.
Ian C.

@IanC. Ah! TAMAM! Hiç bir fikrim yoktu. Gerçekten "Farklı Sor". Bunları bir daha işaretlemeyeceğim.
Jeff

Yanıtlar:


32

Ayarlarda Ara

Bu tam bir ağrı kesici! Belirli bir ayarı bulmaya çalışmak her zaman bir karışıklıktı ve şimdi yapmanız gereken tek şey yazmak.


1
Sanırım sonunda uygulama listesini de alfabetikSettings olarak mı yazdılar?
wTyeRogers

@wTyeRogers iPhone OS 2'deki tanıtımından bu yana liste her zaman alfabetik olarak işaretlenmiştir.
grg

31

Bulunduğunuz son uygulamaya geri dönmek için bir düğme

Bir uygulamada bulunduğunuz ve aniden başka bir uygulamadayken, Ana ekrandan veya Uygulama Değiştirici'den geçmeden (örneğin, bir push bildirisine dokunursanız veya bir uygulama sizi kasıtlı olarak başka bir uygulamaya gönderirse) Facebook Messenger'ı açma), bir Geri düğmesi alırsınız.

Geri butonu


1
Bunu keşfetmekten üzüldüm - açıkça - bu sadece bir kat derinlikte çalışıyor. Bir uygulama anahtarının ötesinde, o gider.
wTyeRogers

1
Bu özelliği seviyorum ama oldukça küçük bir düğme olduğu için çok acı çekti!
LB

29

Düşük Güç Modu

Bu özellik aynı zamanda kullanılabilirlik açısından bir diğer önemli şeydir. Beklediğinizden daha sık, iPhone yarın yokmuş gibi bataryayı tüketmeye başlar. Halen canlı olarak ihtiyaç duyduğunuz durumlarda (acil bir arama için, vb.), Düşük Güç Modu sizi sahile götürür.

Bunun anlamı, Posta alma, Push Bildirimleri, Uygulamalar Arka Plan Yenileme vb.


Bu Battery Usagebölüm iOS 9'dan önce mevcut muydu ? Bunu Android'den değiştirdiğimden beri istiyordum. Süper kullanışlı.
wTyeRogers

@ wTyeRogers Öyleydi. Ben de biraz kullandım!
Dason

Benim iPod'umda olmadığı için bu yalnızca iPhone'un bir özelliği.
Spot

18

Spotlight hızlı dönüşümleri ve hesaplamaları

Artık Spotlight menüsünde hızlıca bir hesaplama yapabilirsiniz. Karekök yok yani


4
En son yürüyüş / kamp yapmaya gittiğimde, sıvılar için bir dönüştürmeye ihtiyacım vardı. Görünüşe göre bahsettiğin özellik çevrimdışı / uçak modunda mevcut - mükemmel!
wTyeRogers

16

Siri Entegrasyonları

Benim için ve genel olarak herkes için sanırım, iOS 9'a güncelleme yapmanın en büyük nedeni Siri isteği şeklinde geliyor. Siri önceki iOS'tan daha akıllıydı (hala biraz aptal, ama biraz gevşemesine izin veriyor).

Siri şimdi cihazlarımızda depolanan tüm bilgilere erişim olarak. Örneğin, imzasında telefon numarası olan bir e-posta alırsanız ve daha sonra bu numaradan bir telefon görüşmesi formu alırsanız, Siri eğitimli bir tahmin yapar ve sizi arayan kişinin o e-posta imzası ile aynı olduğunu önerir.

Bana gelince, işleri otomatikleştirmek ve işlerin gerçekten daha kolay yapılmasını sağlamak için Siri kullanımı açısından büyük bir sıçrama, ondan OS'de herhangi bir yerde en doğal şekilde size bir şey hatırlatmasını isteme yeteneğidir.

Resimde de görebileceğiniz gibi, işe girdiğimde Safari'de gördüklerimi bana hatırlatmasını istedim. Bu eylemin kendisine ekli olduğu bir hatırlatıcı yarattı.


15

Yeni San Francisco Yazı Tipi

İOS 9'un en sevdiğim kısmı yeni San Francisco yazı tipi. Gerçekten de iOS 9'un iOS 8'den daha yeni ve farklı görünmesini sağlıyor. Eski yazı tipinden çok daha iyi görünüyor.


7
Ugh. Bence çekirdek korkunç ve sadece görünüyor ... bitmemiş.
Lunatik

2
Herkes merak durumunda, eski yazı iOS 8'de Helvetica Neue olduğunu
Alex

7
İOS

14

Klavyeyle yazarken, klavyenin herhangi bir yerinde ekranda iki parmağınızı yerleştirerek bir izleme paneline dönüştürebilirsiniz. Anahtarlar koyu gri olur ve tüm harf ve sayıları kaybeder. İmleci, her iki parmağınızı ekran boyunca sürükleyerek, imleç hedefine ulaştığında parmaklarınızı kaldırarak hareket ettirebilirsiniz. görüntü tanımını buraya girin


3
Görünüşe göre bu sadece iPad için geçerli. Yine de bilmek güzel :)
Sean Allred

2
@SeanAllred Wikipedia'ya göre, klavyedeki "A 'derin basma" (3D dokunma), imleci hareket ettirmek ve metni manipüle etmeyi kolaylaştırmak için klavyeyi bir parça defterine dönüştürür. "
MrWhite

Bu aracın var olduğunu bilmiyordum! Sadece zamanın bir kısmını işe alabilirim, ama bunun nedeni iPad2'min 4 yaşında olması ve iOS 9'u sevmemesi olabilir! Denemeyi kesinlikle tavsiye ederim.
Sue Saddest Elveda TGO GL

12

Küçük "Fotoğraflar" uygulamasına tweaks.

Benim için, “Fotoğraflar” uygulamasının, görünüşte biraz küçük ama dikkat çeken sapkınlıklara sahip olması çok iyi oldu. En önemlisi, artık her görüntüyü tek tek seçmek zorunda kalmadan birden çok görüntü seçmek için bir görüntü ızgarası boyunca kaydırabilirsiniz.

görüntü tanımını buraya girin

Ayrıca, artık sadece ekran görüntüsü aldığınızda görünen “akıllı” bir albüm gibi görünen bir “Ekran” albümü var. Ancak bir albümdeki bir görüntüyü silmek yalnızca albümden kaldırıldığı diğer albümlerin aksine , “Ekran Görüntüleri” ekran görüntülerini cihazınızdan tamamen silmenizi sağlar .

Bu, “normal” fotoğraflar bağlamında karıştığında ekran görüntülerini yönetmeyi kolaylaştıran içeriği bölmenin oldukça iyi bir yoludur.

görüntü tanımını buraya girin

Ve “Fotoğraflar” üzerinden veya “Albümler” üzerinden görüntülerken görüntülerin sırası artık tam olarak aynı.

İOS 9'dan önce, fotoğrafları “Albümler” görünümünde görüntülüyorsanız, en eskiden en yeniye , soldan sağa doğru, ancak “Fotoğraflar” öğesinde soldan sağa en eskiden en eskiye doğru olacaktır.

Şimdi iOS 9 ile hem “Fotoğraflar” hem de “Albümler” soldan sağa en eskiden en yeniye gösteriliyor .


11

Bildirim Merkezindeki Batarya Widget'ı

İDevice cihazınızı bir çift bluetooth kulaklıkla kullanıyorsanız veya bir Apple Watch'ınız varsa, bu widget kullanışlı olabilir.

Temel olarak, cihaza bağlı her bir çevre biriminin pil seviyelerini listeler.


10

Algılanan ses bağlantısı

Kulaklıklarınızı cihaza her bağladığınızda, iOS 9'da, ses çıkışıyla (Music App, Spotify, Audible, vb.) En son kullanılan uygulama için size bir kısayol otomatik olarak gösterilir.

Kilit ekranındaysanız, sol alt köşede görünecek ve çoklu görev yapıyorsanız, ekranın hemen altında görünecektir.

Bu aslında verimlilik açısından bir başka harika özellik: 2 cihazda açılan Handoff özellikli bir uygulamanız olduğunda, iPhone üzerindeki devir kısayolu artık her zaman Multitask Ekranının altında görülebilir (iOS 8'de de açılan uygulamalar sürgüsünün sol ucu).


9

Yüklü uygulamalarla Spotlight arama entegrasyonu

Geliştiriciler artık iOS 9'da genel aramayı kolaylaştırmak için Spotlight aramasından yararlanabilirler. Bu örnekte: Lizbon uygulamasında yaptığım son aramaları gösteren Citymapper


9

Henüz belirtilmemiş bir şey, reklamları engelleme yeteneğidir. Bu, birçok nedenden dolayı yararlıdır:

  1. Her şeyden önce, reklamlar size kötü amaçlı yazılım verebilir. Mobil cihazlarda bu kadar yaygın olmasa da, Forbes gibi yüksek profilli sitelerde bile, kullanıcıya kötü amaçlı yazılım veren web sitelerinde reklamlar meydana geldi. araştırmalar, reklamların porno sitelerden kötü amaçlı yazılım verme ihtimalinin 182 kat daha fazla olduğunu göstermiştir.
  2. Reklamlar sayfanın yüklenmesini yavaşlatır ve size zaman kazandırır, bazen yükleyen bir reklam içeriği aşağı veya yukarı kaydırdığından sayfayı yerinizde kaydırır.
  3. Reklamların indirilmesi bant genişliğine mal olur. Reklamların, indirdiğiniz bir sayfanın bant genişliğinin% 40'ına yakın bir zaman alabileceği tahmin edilmektedir. Sınırlı bir kapsama sahip mobil kullanıcılar için, bu özellikle etkili olabilir.
  4. Reklamlar, otomatik oynatma videoları, otomatik oynatma sesi, çılgınca hareketli görüntüler, pop-up'lar, pop-under'ler, sayfayı doldurmak için genişleyen reklamlar, sadece büyük tittilerin görüntüleri olan "şu anda oyna" düğmesiyle oyun oynamaya karıştı. .. İnsanlar, gözaltına gönderildi, çünkü cep telefonları, uyku modundayken aniden bir video reklam oynatmaya başladı. Şahsen bir kez Youtube'daki 16 dakikalık bir videoda 21 dakikalık bir reklam aldım.

Şimdi, Apple sadece ios 9'a bir engelleyici eklemekle kalmadı, aynı zamanda belirli içeriği engelleme seçeneğini de eklediler. https://www.hackingwithswift.com/safari-content-blocking-ios9-install , piyasadaki en popüler olanın nasıl kurulacağını açıklar.


Daha az bahsedilmiş olan bir şey de, reklam engelleme özelliğinin 2 yaşından büyük cihazlarda kullanılamamasıdır. Benim iPad 4v2 alamadı, iPad Air ve üstü gerekir (baktım tüm adblock uygulaması talepleri tarafından bildirildiği gibi). Bu arada, iOS 9 önemli ölçüde yavaşlattı ve çok az fayda sağladı. Ve Chrome'un sürekli kapandığı için ücretsiz mem'in düştüğünden şüpheleniyorum.
JL Peyret,

8

Apple Pay için uyku modundayken giriş düğmesine çift tıklayın.

(İPhone 6 ve sonrası için)

Artık telefonu bir Apple Pay yetkisi için hazırlamak için NFC okuyucunun telefonu uyandırmasını beklemeniz veya Passbook / Wallet uygulamasına manuel olarak gitmeniz gerekmez.

Telefonu cebinizden çıkartın ve giriş düğmesine çift tıklayın. Daha sonra hemen Apple yetkilisine yüklenmiş birden fazla kartınız varsa hemen yetki verebilir veya bir kart seçebilirsiniz.


Çift dokunuş demek istemiyor musun?
Jonathan.

@Jonathan. Hayır! Ana ekrana dokunmak, telefon uyku modundayken hiçbir şey yapmaz.
NReilingh

Bir düzenlemeyi geri alma: sayfa 49'daki Apple Stil Kılavuzu'na bakın. Ana ekran düğmesinin doğru kullanılması çift tıklamadır.
NReilingh

8

Siri Artık Bip Yok

Siri başlatıldığında çalınan geleneksel "ding ding" sesi sessiz ve özlü bir titreşime geçti. Bu, telefonda otururken (ve yanlışlıkla ev düğmesine basarken) veya sunumlar sırasında Siri'nin sesli olarak başlayacağı zamanları etkili bir şekilde ortadan kaldırır.


1
Bu sadece bir tho motorlu cihazlarda çalışır, yani iPad veya iPod'da değil
Milo

7

Video çözünürlüğü ve kare hızı seçebilme

İOS 9'daki harika bir şey, çekilen videolardaki çözünürlük ve kare hızını değiştirme yeteneği.

Sadece Ayarlar -> Fotoğraf ve Kamera -> Video Kaydet'e gidin. Çözünürlük ve kare hızı arttıkça video daha iyi görünür, ancak daha fazla yer kaplar. 8 ve 16 GB iDevices sahip olanlar, bu konuda özellikle mutlu olmalıdır.


Bunu iOS 8'de yapabilirsiniz
Steve Moser

4
@SteveMoser Her iPhone'u değil, yalnızca bir dereceye kadar en son iPhone'larda kullanın.
RedEagle2000

Varsayılan kamera ile 720p seçemedim. (iPhone 6)
DDPWNAGE 25:15

4

Klavye şimdi küçük harf görüntüler

Kaydırma tuşlarına basıldığında klavye tuşları görünümlerini Büyük Harf / Küçük Harf'e göre günceller.

Bu, klavyeyi daha tutarlı kılan şeylerden biridir, bu da klavyenin satın alımını artırır .

görüntü tanımını buraya girin


3

Podcast uygulaması aslında işe yarıyor.

5 yıl sonra, son zamanlarda iPod touch'ımı değiştirdim (kırdım) ve iOS 8 altında podcast uygulamasının bir çikolata demlik kadar yararlı olduğunu bulmak dehşet vericiydi. Kırılan bir şeyin nasıl vahşi doğada ortaya çıkabileceği benim kavrayışımın ötesinde. İPod'u çoğunlukla podcast'ler için kullanıyorum, bu yüzden bu benim için gerçek bir şov oldu.

9 versiyonunun piyasaya sürüleceğini duyduğumda geri göndermek üzereydim. İPod'u koruyacağım.


Daha iyi gibi görünüyor ama yine de iTunes'dan senkronize edildiğinde yineleniyor ancak yeni bir telefon 3 hafta sonra Tamam gibi gözüküyor)
user151019

2

Photos.app'da video oynatımı sırasında yakınlaştırmak için sıkıştırın. Orijinal olarak iOS9'da kaydedilmemiş videolarda bile


1

İCloud anahtar zincirinde kayıtlı ~ 500 parola var ve kişisel olmayan cihazlarda yapılandırılmış bu anahtarlık yok. iOS 9, Kayıtlı Safari şifrelerini Ayarlar Uygulamasında şu yoldan aramanıza olanak sağlar: Ayarlar uygulaması> Safari> Şifreler Burada, arama çubuğunda, sadece aradığım web sayfasını arayacağım, şifreyi size verecek Hem kullanıcı kimliği hem de şifre.1

İPhone 6s ve 6s Plus kullanıcılarının bir uygulamaya geri dönmek için ekranın sol kenarından 3D Kaydırma yapabileceğini bilmeden önce.

Til o 3D Dokunmatik ayrıca iPhone 6s ve 6s Artı tanır görünümü çoklu görev için anahtara Ana ekranın sol tarafını basın .


0

Belirli taşıyıcılardaki daha yeni iPhone'lar artık hücresel radyo yerine Wi-Fi bağlantınızı kullanarak operatörünüz aracılığıyla güvenli bir şekilde arama yapabilir ve alabilir.

Bu, belirli durumlarda (taşıyıcıya bağlı olarak) uzun mesafeli ücretlerden kaçınmak için dolaşımdayken özellikle yararlıdır ve hücresel alımı olmayan veya iyi olmayan ancak iyi Wi-Fi erişimi olan bir konumdaysanız en faydalı olanıdır. 1 saatlik arama yakl. 75 mb veri aktarımı. Daha fazla ayrıntı burada .

T-Mobile, başka bir Apple cihazını telefonunuzla eşleştirmenize ve bir iPad, iPod Touch, Mac veya hatta Apple Watch'dan arama yapmanızı sağlayan bir adım daha ileri götürür. İPhone'unuzun yakınlarda veya hatta açık olmasını bile gerektirmiyor!0

İPhone 6s ve iPhone 6s Plus (3B dokunmayı destekleyen iPhone'lar) için, uygulama simgelerinin çoğu "Hızlı İşlemler" i destekler. Örneğin, aşağıdaki ekran görüntüsü, Kamera uygulamasında basıldığında kullanılabilecek hızlı işlemlerin bir listesini gösterir.

Apple uygulamalarının çoğu, bunun yanı sıra birkaç üçüncü taraf uygulamasını da desteklemektedir.

görüntü tanımını buraya girin


0

Çevrimdışı diksiyon iPhone 6s ve 6s plus'ta mevcuttur. Ayarı bulmak için Ayarlar> “Genel”> “Klavye”> “Dikte” ye gidin.


0

Yeni iOS 9.3 beta'da: Mavi Işık Azaltma (Gece ​​Modu). Geceleri telefonunuz tarafından kör olmamak inanılmaz. Günbatımı ve güneş doğarken açılıp kapanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu işletim sisteminin bir parçası olarak nihayet olması çok güzel.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.