Neden kernel_task bu kadar çok işlemci kullanıyor?


26

Aşağıdaki donanıma sahip bir Macbook Pro Retina'm var:

Model Name: MacBook Pro
Model Identifier:  MacBookPro11,1
Processor Name: Intel Core i5
Processor Speed:  2.4 GHz
Number of Processors:  1
Total Number of Cores: 2
L2 Cache (per Core):  256 KB
L3 Cache:  3 MB
Memory: 8 GB
Boot ROM Version:  MBP111.0138.B15

Geçenlerde OS X El Capitan için güncellendi; Şu anda iki kez başıma aynı problemi yaşadım ve bu beni biraz endişelendiriyor.

Ben rastgele kernel_task gelen CPU kullanımı ani, ben en yüksek gördüğüm% 660 CPU idi. Açıkçası bu benim CPU için kabul edilemez ve doğal olmayan bir ayardır (genellikle yaklaşık% 2-3 toplam kullanımım var ). Ekran görüntüsü aldığım en yüksek:

görüntü tanımını buraya girin

İlk defa, açık olanları kaydetmedim. Ancak bir dahaki sefere hazırdım ve bu açık olanların tam listesi:

 • İki YouTube video sayfası (yaklaşık% 44 CPU ile maksimum% 44 CPU içeren, tipik olarak% 8-10 oranında stabilize edilmiş ve% https://www.youtube.com51 CPU maksimum, tipik olarak yaklaşık% 10-12 işlem alan Safari işlemlerini kullanarak )
 • Messenger. Bunun bir etkisi olduğuna şüphe duyuyorum, ama, hey, asla bilemezsiniz.
 • Skype. Bu adam tutarlı bir% 50 CPU kullanımı çalışıyordu.

Activity Monitor'ü açmak için bilgisayarımı yeterince kontrol edebilmek için her iki YouTube penceresini de kapatmam gerektiğine dikkat çekiyor. Yukarıda belirtilen işlemlerin hiçbiri ani değildi, sadece kernel_task.

Ayrıca dikkat çekmeye değer, hayranlarım - fanlar azami soğuktu, havalar esiyordu. Kernel_task,% 660 CPU'da dönmesine rağmen, görebildiğim kadarıyla gerçek bir ısı üretilmedi .

Bilgisayarı kapatmaya zorladığım yer bu noktada - saniyede yaklaşık 5 kare vardı (her 2 saniyede bir 1 kare, saate bakıyordum) ve tamir etmeye bile geldiğinde hiçbir yere gitmiyordu.

Bununla ilgili kaçırdığım bir hata veya genel olarak OS X ile özlediğim bazı tuhaf şeyler varsa, lütfen bana bildirin, çünkü bu son derece sinir bozucu ve biraz rahatsız edicidir.

Yanıtlar:


23

Termal sorunların aşırı ısınmayı önlemek için CPU'yu önleyici olarak kullanmasına neden olduğu klasik belirtileriniz vardır. Eğer yoksa SMC reset, bu bir defa deneyin . Sistem Yönetim Kontrol Birimi gerçekten takılmışsa, değişen termal ölçümlere verilen yanıt üfleyicileri olması gerekenden daha fazla gecikebilir veya bırakabilir.

Her şeyden önce cevaplar, takas, süreç vb. Ölçmek için yapabileceğiniz şeylere işaret eder ancak ısıyı yönetmek için tasarlanan yavaşlamayı gidermek için yapay olarak soğutabileceğiniz termik sensörlere (donanım sorunu) veya dış sıcaklığa (ortam) odaklanır. .

Kızılötesi termometre ile vaka sıcaklığını doğru bir şekilde ölçemiyorsanız, sıcaklık sensörlerini kontrol etmek ve kernel_task tarafından "CPU kullanımındaki artış" ile ilişkilendirmek için https://bjango.com/mac/istatmenus/ gibi bir yazılımı deneyin. . Ayrıca, bir kez SMC’yi sıfırlamak zamana değer olabilir. Sıkışmışsa, değişen termal ölçümlere verilen tepki, üfleyicileri olması gerekenden daha fazla bırakabilir veya bırakabilir.


Yine de, bu sorun gibi görünmüyor - fanlar havalandırma deliklerinden tamamen serin bir hava alıyordu. Ayrıca, Ubuntu 15.04 harici önyükleme ile test ederken, fan kullanımında veya termal okumalarda herhangi bir artış olmamıştır . A) Termometrelerin yanlış hesaplandığını mı yoksa b) Fan yanıtında bir hata olduğunu mu düşünüyorsun? Ya da tamamen başka bir şey?
Addison Crump,

@VTCAKAVSMoACE Evet - soğuk hava, algılayıcıda algılayıcıların hatalı olduğunu kuvvetlendiriyor. SMC dağılmış olabilir, bu yüzden bir kez sıfırlamayı deneyin.
bmike

SMC'yi sıfırladım ve doğruladım (LED değişti, bu yüzden kesinlikle oldu). Eğer kernel_task önümüzdeki iki gün içinde tekrar yanlış duruma gelirse, size bildiririm. Aksi takdirde, bunu cevap olarak işaretleyeceğim.
Addison Crump,

2
SMC'yi sıfırlamanın işe yaradığını neredeyse kesin olarak söyleyebilirim. Bilgisayarımı ısı üretmek için çok fazla CPU sınırına zorladım ve normal kullanım kadar iyi de oldu. Bunu daha erişilebilir ve daha kolay bulmak ve cevap olarak işaretlemek için son bir düzenleme yapacağım.
Addison Crump,

SMC'yi sıfırlamak benim için çalıştı.
Julian A.

2

Hayranlarına bir bak! Macbook Pro (2015) için bir yazılım sorunu değildi. Mac tamamen kullanılamazdı. Macbook'u açtıktan sonra hayranlarını bir diş fırçası ile tozladım. Ben de soğutucuyu temizledim. Soğutucu çıkarıldıktan sonra, termal macunun kuru olduğunu buldum. Eski termal macunu temizledim ve yeni macun koydum, dikkatlice. Sonuç: kernel_task ile daha fazla sorun yok. Fanlar sürekli olarak 6000 RPM'den 2000 RPM'ye (toplam sessizlik) geçti.


1

Tecrübelerim aşırı CPU kullanımının çekirdek_task'ın yüksek çalışmasına neden olduğu teorisini destekliyor. Benim durumumda, genellikle çok fazla tarayıcı penceresi açıldığında veya oynatılan YouTube videoları olduğunda olur.

Pencerelerin veya uygulamaların kapatılması genellikle sorunu çözer.

Sakinleşmenin diğer yolları:

 • Daha yüksek fan hızı. Kullandığım Mac'ler Fan Kontrolü gelen CrystalIdea gerekirse elle sabit 2500 rpm veya 3000 rpm benim bazal fan hızını yükseltmek.

 • Dizüstü bilgisayarınız için bir soğutma pedi kullanma.

 • Klima! Dış sıcaklık, bilgisayarın sıcaklığını da etkiler.

EDIT: Daha önce "aşırı CPU kullanımı" yerine "aşırı ısınma" demiştim. Mac sıcaklık kontrol sistemi bunları da dikkate aldığından, “mevcut CPU ve fan hızına dayalı öngörülen aşırı ısınma” demek daha doğrudur.


Çekirdek_taş, soruda bahsedildiği gibi büyük CPU yüzdeleri alırken bilgisayarım sıcak değildi. : P Aslında soğuk hava esiyordu .
Addison Crump

Mac'lerdeki sıcaklık kontrol sistemi, mevcut CPU kullanımına bağlı olarak öngörülen aşırı ısınmayı da dikkate alır. Konuşmak için baskın grev başlattı.
jkdev

"Aşırı ısınma" yı "aşırı CPU kullanımı" olarak değiştirmek için cevabımı düzenleyeceğim.
jkdev

1

Kasanın bir kısmındaki yüksek sıcaklık takılı olan çevre birimlerle birlikte şarj olması bu soruna neden olabilir, en azından 2017 MBP'de. Şarj kablosunu soldan sağa doğru bağlantı noktalarına taşımak, sıcak noktayı soğutmak ve sorunu çözmek için yeterli olabilir. MagSafe şarjlı bir makinede, çevre birimlerini pil doluncaya kadar soldaki bağlantı noktalarından çıkarmayı deneyin.

CPU kullanımının bununla hiçbir ilgisi yoktur, çünkü sıcak bir CPU, no-op yükü programlayarak değil, saat hızını azaltarak azaltılır.

Kanıt için /apple//a/363933/27135 adresine bakın .


0

İşte deneyebileceğiniz bir şey:

 1. Yeniden başlat (daha önce yapmış olabilirsiniz)
 2. OS X'i Recovery HD'den yeniden yükleyin
 3. Terminal'de bu komutları kullanarak önbellekleri silme rm -rf ~/Library/Caches
 4. Tüm Safari önbelleklerini sil (Safari neden olmuş gibi görünüyor)

Düzenleme: bmike tarafından cevap çok daha doğru gibi görünüyor.


Ben sadece geçen gün yüklü. Sadece önbellekleri kaldırmak teorik olarak işe yarar mı? (El Capitan'ın koyduğu hiçbir şeyde herhangi bir düzenleme yapılmamıştır)
Addison Crump

Bekle, özür dilerim. Şimdi ne demek istediğini anlıyorum. Önbellekleri kaldıracağım. Bu sorun, kalıcı olmak için, sadece ara sıra (üç günde iki kez) ortaya çıkmakta ve netleşmek için ortaya çıkmaktadır.
Addison Crump,

1
Bunların hiçbiri kernel_task spiking'in kök nedenleri değildir. Önbellekleri silmek, sistem önbelleğe alınmış verileri yeniden oluşturmak için CPU çevrimleri yaptığı için işleri daha da kötüleştirir.
bmike

Evet - Caches klasörüne baktım ve kesinlikle silmemeyi önerebilirim. Dikkatli olmazsanız, bu gerçekten bazı önemli şeyleri yırtabilir. Lütfen bu cevapta unutmayın.
Addison Crump,

@VTCAKAVSMoACE önbellekleri silmek hiçbir şeyi karıştırmaz.
At0mic

0

Tecrübelerime göre, kernel_taskdizüstü bilgisayarımda% 100 cpu aşan güç bloğumu sıfırlayarak çözülebilir. Ancak, bir teknede yaşıyorum ve zaman zaman tutarsız bir AC kaynağım var. (Bu arıza modunun bir başka belirtisi, dizüstü bilgisayarın fişinin takılı olduğunu ancak şarj olmadığını gösterir.)

Güç kaynağı güvenilmez AC bulursa, dizüstü bilgisayarı şarj etmeyi durdurur. Bunu çözmek için, güç kaynağının her iki ucunu birkaç saniye için çıkarın , sonra tekrar takın. Bu (benim durumumda) dizüstü bilgisayarın yeniden şarj edilmeye başlamasına neden olur ve kernel_task CPU yemeyi durdurur ve fanlar çok fazla dönmeyi durdurur.

Dizüstü bilgisayar (görünüşte hızlı bir şekilde) pili bitmeden önce yakalaması en iyisi.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.