El Capitan Terminalinde 'işaretler' hangi işlevselliği sunar?


117

OS X El Capitan'a yükselttiğimden beri, Terminal'de bir değişiklik olduğunu fark ettim: Yürütülen çizgiler, bu ekran görüntüsünde gösterildiği gibi solda bir açılış braketi ve sağda bir kapanış braketi gösteriyor:

terminal

Burada da benzer sorular sorulmuştur:

Soruların bazıları bu parantezlere işaret olarak atıfta bulunur ve Terminal Düzenleme menüsünde işaretlerle ilgili birkaç giriş vardır , örneğin:

  • Düzen> İşaretler> İstemi Olarak İşaretle ve İade Gönder
  • Düzenle> Önceki İşarete Temizle
  • Düzenle> Gezin> Önceki İşarete Atla

Menüyü Düzenle

Bu işaretlerin ne için kullanılabileceğinin bir özeti var mı? El Capitan özelliklerine genel bakışta bu yeni özelliğe hiçbir referans görmedim.


9
Keşke Siracusa'ya işletim sistemini aylarca
izlemeye

Yanıtlar:


155

Terminaldeki İşaretler

Yeni Terminal işaretleri (OS X 10.11 - El Capitan ile başlayanlar) , Terminal'de de bulunan Yer İşaretleriyle aynıdır; pencere konumlarını işaretlemenizi ve daha sonra geri dönme seçeneği sunmanızı sağlar.

İşaretler (veya Yer İşaretleri) komut geçmişinize değil, Terminal penceresinde / sekmesinde kullanılan kaydırma arabelleğine işaret eder.

Çizgi İşaretleme

Varsayılan olarak, EnterTerminal penceresine her bastığınızda , çizginin başlangıcında bir açılış braketi ve en sonunda bir kapanış çizgisi kullanılarak görüntülenen çizgi işaretlenir . Bu varsayılan davranış, Düzen> İşaretler> Bilgi Satırlarını Otomatik Olarak İşaretle menü girişi kullanılarak kapatılabilir . Bu devre dışı bırakıldığında, yine de Cmd+Enter(veya Düzenle> İşaretler> İstemi Olarak İşaretle ve İade Gönder menü girişi ile) kullanarak bir komutu yine de elle uygulayabilir ve işaretleyebilirsiniz .

Otomatik işaretlemeyi etkinleştirdiyseniz ve bir komut istemi olarak işaretlemeden bir komutu çalıştırmak istiyorsanız, bunu Cmd+Shift+Enter(veya Düzenle> İşaretler> İşaretlemeden İade Gönder menü girişi) kullanarak yapabilirsiniz.

İşaretleri Devre Dışı Bırakma

Satırların otomatik olarak işaretlenmesi, Düzen> İşaretler> Bilgi Satırlarını Otomatik Olarak İşaretle menü girişi kullanılarak devre dışı bırakılabilir .

Komut satırından, aynısı kullanılarak elde edilebilir

defaults write com.apple.Terminal AutoMarkPromptLines -bool NO

İşaretleri Saklamak

İşaret işlevini kullanmak , ancak satırın başında ve sonunda köşeli ayraç görmek istemiyorsanız, Görünüm> İşaretleri Gizle menü girişini kullanarak bunları gizlersiniz . Bu, aşağıdaki işlevselliği sağlam tutacak, ancak artık parantezleri göstermeyecektir.

İşaretler Arasında Atlama

Bir çizgi işaretlendikten sonra, Cmd+Upveya düğmelerini kullanarak bir önceki işarete hızlıca geçebilirsiniz Cmd+Down. Yer imleri ve önceki / sonraki işareti seçmek için benzer seçenekler sunulur:

Menüyü Düzenle

Satırı Manuel Olarak İşaretleme

Otomatik işaretlemeye ek olarak, fareyi kullanarak terminal çıkışında bir çizgi seçerek ve ardından Düzenle> İşaretler> İstem Olarak İşaretle menü girişini (veya Cmd+U) seçerek elle de işaret ekleyebilirsiniz .

Durumlarda kullanın

Marks sizin yürütülen komutların bazı çıkışının çok üretmek ve hızlı bir şekilde emir girdi pozisyona kaydırmak istiyorsanız işlevselliği yararlıdır. Basmak Cmd+Upsizi oraya götürür. Tekrar tekrar basmak sizi daha da yukarı Cmd+Downçekecek , basmak sizi tekrar aşağı indirecektir. Hedef konum, zıpladığınızda / gezinirken uygun şekilde vurgulanır.

İşaret Kullanımı

İçerik Seçme

Terminal çıkışını seçmek için aynı işaretler işlevselliği kullanılabilir. Bir Cmd+Shift+Upönceki işarete kadar içeriği Cmd+Shift+Downseçerken, bir sonraki işarete kadar seçim yapacaktır. Bu, günlük çıktısını veya diğer içerikleri Terminal'den kopyalamak istediğinizde kullanışlıdır.

Bu işlev, tuşuna basarken Düzen> Gezinti menüsünden de kullanılabilir Shift:

Menüde Gezin

özet

Bunu birkaç gündür kullandıktan sonra inanılmaz derecede faydalı buluyorum. Komutun çıktısının başlangıcını bulmak için yüzlerce çıktı satırında gezinmek bir anda çok daha kolay hale geldi.

Bu yeni özelliğin neden daha belirgin bir şekilde bahsedilmediğini merak ediyorum - El Capitan'ın hiçbir adımında görmedim. Terminal yardımı şu anda bu özellik hakkında da herhangi bir ayrıntı vermemektedir.


1
Mükemmel cevap. Sadece biraz eklemek için, Yer imleri de adlandırılabilir, bu yüzden Yer İşaretlerini bir kitapta Bölümler ve Paragraflar olarak işaretleyin. Aynı Terminal'de yeni bir göreve başlarken yeni bir Yer İşareti oluşturabilirsiniz, nerede başladığınızı ve ne yaptığınızı tam olarak hatırlamakta kullanışlıdır.
user14492

Bu aslında gerçekten yararlıdır. Bu harika açıklama için teşekkürler! Aynı şeyi neden aylar önce gözlemlediğimi merak ediyordum, ancak değiştirdiğim PS1 ile ilgisi olmadığını fark edene kadar onu görmezden geldim. Harika!
bretonics

4

'Hızlı / hafif yer imi' biçimine benziyor. Sanırım 'Bilgi satırlarını otomatik olarak işaretle' seçeneğinin devre dışı bırakılması işlevini daha belirgin hale getiriyor. Bunu yaptıktan sonra, Cmd-Enter işareti açıkça kaydeder ve Cmd-Up / Down aralarında atlar.

İşaretleri yer imlerine ve tam tersine dönüştürebildiğiniz için, bunları hafif veya ikinci seviye yer imleri olarak görürüm.


1
Bu tamamen doğru görünmüyor. Cmd + Up kullandığımda geçmişim arasında geçiş yapmıyor, ancak tüm Terminal penceresini önceden işaretlenmiş komuta kaydırıyor.
nwinkler

El Capitan yüklü değil (henüz) ve cevabım biraz konu dışı. Bu, @fonso'dan bahsettiği gibi bir geçmiş arama özelliğiyse, Apple, ters etkileşimli geçmiş araması yapabileceğiniz eski <kbd> CTRL </kbd> - <kbd> R </kbd> özelliğini yeniden yapılandırdı. . Apple da görselleştirmiş görünüyor.
Garex

2
Hayır değil. Benim yorumumda dediğim gibi, CTRL + R geçmişi aramasıyla herhangi bir çakışması yok. Görünüşe işaretleri otomatik imi bir tür özelliği şu şekilde çalışır hızla terminali pencerenin tampon aracılığıyla yukarı icar.
nwinkler

Üzgünüz, tamamen haklısınız, tarihçeyi değil kaydırma noktasını işaretliyor! Cevabı düzenleyeceğim.
fonso
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.