El Capitan Giden Posta sunucusu sorunları


2

Mac mini'mde El Capitan’a yükselttim. Birden fazla posta hesabı kurulumum olmasına rağmen Posta'nın bir sorunu var

  1. Tüm hesaplar için giden SMTP smtp sunucusu YOK
  2. Açılır listeden bir tane atarsam, bu seçimi TÜM hesaplara uygulamaya çalışır
  3. Açılan kutudaki "SMTP sunucusu listesini düzenle" seçeneği artık eksik

Tüm hesapları sildim (kapalı posta, yeniden başlatılan, yeniden açılan posta) ve 2 tanesini geri ekledim, ancak tüm bu sorunlar hala var.

Giden posta sunucusu sorunları var gibi görünmesine rağmen sorunum olan birini göremiyorum.

Macbook Pro (eski) yükseltmemde bu sorunlar yoktu (bir hesapla kolayca düzeltilebilecek küçük bir sorun olsa da) "SMTP sunucusu Listesini düzenle" seçenekleri her zaman olduğu gibi görünüyor ve farklı giden hesaplara farklı posta hesaplarına atanabiliyor.

Emin değilim baska ne yapabilirim??????


Aslında bunu düzeltmenin bir yolunu buldum. Giden sunucuyu YOK olarak ayarlıyorum (1'i değiştirmek bütün partiyi değiştirir ..... bu sorunun bir parçası) ve sonra bir e-posta mesajı gönderdim.
Mike W,

Yanıtlar:


1

Çözüm, tüm hesapları silmek (hiçbir pop hesabınız olmadığını umarak) silmek ve onları yeniden oluşturmak; ancak Posta'da değil; hesapları silmek ve yeniden oluşturmak için Sistem Tercihleri> İnternet Hesapları'na gidin. Birini yeniden oluşturduğunuzda, yalnızca e-posta hesabını seçme (başka bir hesap ekle (ingilizce’den emin değilim, fransızca’dan tercüme ediyorum) seçeneğine ilerleyin ve üzerine tıklayın. Elbette, Posta kapalı olarak çalışın. Mail'de yaratıldı. Tüm hesaplarınızı yeniden yaratmayı tamamladığınızda, postaları yeniden açıp voilà!


0

Yeni bir kullanıcı hesabı oluşturup Posta hesabına girerseniz sorun oluyor mu?

Öyleyse, aslında bir El Capitan hatasıdır (veya posta sunucunuzda El Capitan ile çalışan bir sorun).

Değilse, o zaman sadece bozuk bir tercih dosyası.


0

Hesap seçeneklerinden posta işaretini kaldırın, o paneli kapatın ve her hesaptaki postayı yeniden kontrol etmek için geri dönün.

Posta uygulamamı çevrimdışı olarak tüm hesaplara ayarladım ve emin olmak için ilk önce istifa ettim. Yukarıdakileri yaptıktan sonra postaları başlattım ve hesapları tekrar çevrimiçi olarak sıfırladım. Başarı!


Farklı sormaya hoş geldiniz! Lütfen cevap olarak "teşekkür ederim" eklemeyin. Yeterli üne sahip olduğunuzda, yararlı bulduğunuz soruları ve cevapları oylayabileceksiniz .
Tetsujin,

0

Postayı kapatın. İnternet Hesaplarınızdaki "posta" seçeneğinin işaretini kaldırın. Sonra İnternet Hesapları bölmesini kapatın. Posta'yı açın ve çevrimdışı hesabın SMTP ayarlarına bakın. Bir Giden Posta Sunucusu seçtiğinizde zaten bir seçim görüyorsunuz, seçiminiz korunuyor ve 'none' seçeneğine geri dönmüyor. Şimdi İnternet Hesaplarında, tekrar "posta" seçeneğini işaretleyin. Şimdi bir test mesajı gönderin ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin, örneğin varsayılanı seçme, örneğin, Gmail.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.