OS X neden grafik kartı sürücüsü güncellemelerini gerektirmiyor?


25

Nvidia grafik kartı sürücülerini MacBook Pro Retina'da nasıl güncelleyeceğimi bilmiyorum.
Sık sık sürücü güncellemeleri beklediğimizden beri uzun süredir Windows kullanıcısı ve bir oyuncuyum.

Beklentilerim Nvidia'nın Mac için grafik sürücüsü güncellemeleri yayınlayıp yayınlamadığı ve beklemedeki güncellemeleri nasıl kontrol edeceğimiz konusunda dönüyor.

OS X'deki sürücü sürümlerini nereden görebilirim?


Bunu, soru başına soru başına daha fazla yapmaya çalıştım. Öğrenmek istediğinizi yansıtmak için başlığı düzenleyebilir misiniz? Bir işletim sisteminin "güncellemeler" gerektirdiğini belirtmek garip bir kelime dönüşü gibi görünüyor ...
bmike

Yanıtlar:


32

Apple kendi sürücülerini yapar ve işletim sistemi güncellemelerine dahil edilir.

Sürücülerde güncel olmanın yolu her zaman en yeni işletim sistemlerini kullanmaktır.

Apple'ın sürücünün tamamını kendi kendine ayarlaması yapıp yapmadığı veya NVidia / AMD'nin ana kodunu alıp kendi donanım / işletim sistemine özel kodunu ekleyip eklemeyeceğine dair tartışmalar var. İkincisi bana daha mantıklı geliyor, ama her ikisi de sadece spekülasyon.

Nihai sonuç, yine de, Apple grafik sürücüleri ve düzenli yazılım veya oyunlarla ilgili nadiren sorun olduğu; Yine spekülasyon, ama oyunlar için sürekli sınırları zorlamaya çalışmak yerine önceden tanımlanmış bir kural setine yazdıklarını hayal ediyorum.

Başka bir yerde belirtildiği gibi, NVidia kendileri Quadro kartları için OS X sürücüleri yaparlar, ancak bunlar doğrudan Apple'dan temin edilebilecek herhangi bir Mac yapı seçeneğinde bulunmayan satış sonrası kartlardır.

Apple, şu anda OpenGL 4.1 veya 3.3'e kadar olan temel sürücüleri ve tabii ki kartınıza bağlı olarak - ayrıca OGL 2.1 uyumluluğu için eski sürücüleri de sağlıyor. Herhangi bir oyunda, hangisinde kullanacağınız, hangisi o oyunun yazarlarına kalmış ise.

Geleneksel olarak, kartınız ilk monitör için tam OpenGL desteğine sahipse, ikinci monitörde 'kırpılmış' performansa sahip birçok PC kartının aksine, ikincisinde de olacaktır.

Mac modeline göre OpenGL desteğine bağlantı

Buradaki yorumların ve diğer cevaplar sonra ...
NVidia do belli Mac GPU'ları için kendi serbest bırakılmasını var - bu, Aralık 2015 tarihinde geçerli sürücü
Ancak, bunlar oldukça Apple tarafından sağlanan varsayılan kartlarına göre daha sonrası kartların Quadro serisi için ağırlıklı olarak bulunmaktadır.
Ayrıca Apple tarafından yasallaştırılmış bazı kartlar için destek var - yani GeForce 680, 285, 120 ve 8800 -
Bazı yeni mobil kartlar için beta desteğinden bahsedilmiştir. Geçerli sanatçısını


1
Kesin olarak, NVidia, OS X "Web Sürücüsü" nde birkaç farklı Geforce (sadece Quadro) ekran kartı modelini desteklemiyor.
Coxy,

Peki… bir açılan menüye sahip çok şey var… ancak istendiğinde gerçek sürücülerle gelmiyor gibi görünüyor
Tetsujin

Apple GeForce sürücülerinin OpenGL ve profesyonel uygulamaları Nvidia Windows sürücülerinden daha iyi destekleyip desteklemediğini biliyor musunuz? Bu her zaman acı veren bir konuydu: Nvidia, tüketici kartları için "pro" kartlardan para kazanmak için alt bölüm OpenGL sürücülerini bilinçli olarak serbest bıraktı. Eğer Apple kendi sürücülerini yazarsa, bu çıkar çatışması olmazdı.
Aleksandr Dubinsky

Apple, elbette, kartınıza bağlı olarak (yaklaşık) OGL 4.3'e kadar çekirdek sürücüler ve OGL 2.1 uyumluluğu için eski sürücüler sunar. Herhangi bir oyunda, hangisinde kullanacağınız, hangisi o oyunun yazarlarına kalmış ise. Geleneksel olarak, kartınız ilk monitör için tam OGL desteğine sahipse, ikinci monitörde 'kırpılmış' performansa sahip birçok PC kartının aksine, ikincisinde de olacaktır. (Cevaplamaya eklendi)
Tetsujin

Bu cevap yanlış; NVIDIA Web sürücüleri, Mac Uzmanları için yalnızca eski Quadro kartlar için değil, iMac'lerde ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan çeşitli modern GeForce kartları içindir. (NVIDIA'nın belgeleri yanıltıcı.) 660M GTX tabanlı bir iMac için Web Sürücülerini yükleyerek Stellaris oyunuyla ilgili bir sorunu düzelttim.
Nelson

6

Apple'ın OS X güncellemeleriyle birlikte verdiği sürücülerin yanı sıra, Nvidia, GeForce kartları için de kendi sürücü güncellemelerini sunuyor - evet, Apple’ın Mac’lere koyduğu "mobil" kartlar bile. Bildiğim kadarıyla, bu AMD ve Intel için geçerli değil. Nvidia kartlı Retina MacBook Pro'nuz için, Nvidia'nın en son sürücüleri için beta desteği var.

Nvidia'nın OS X için grafik sürücüleri doğrudan web sitelerinden indirilebilir ve bu nedenle bazen Nvidia Web Sürücüleri olarak adlandırılır . Nvidia'nın sürücü arama özelliğini gözden geçirip geçirmediğinizi bulmak biraz zor, ancak Google "Nvidia sürücü OS X" + ve OS X sürümünüzü (örneğin, 10.11.2) bulmanız kolay.

Örneğin , Nvidia'nın şu anki (Aralık 2015 itibariyle) OS X El Capitan 10.11.2 sürücüsü . Sürüm notlarında da belirtildiği gibi, bazı yeni iMac modelleri ve GeForce kartlarına sahip MacBook Pro'lar için destek beta.

Ne yaptığınızı bilmiyorsanız Nvidia'nın sürücülerini (özellikle beta sürümlerini) yüklemenizi önermediğimi ve OS X ile birlikte gelen varsayılan (Apple tarafından sağlanan) sürücülerden geçiş yapmak için iyi bir nedeninizin olduğunu unutmayın. muhtemelen daha iyice test edilmiş ve kararlı, Mac'inizi kırma olasılığı daha düşük ve resmen Apple tarafından destekleniyor. Yine de, Nvidia sürücüsünü yüklerseniz, her zaman varsayılan sürücüye geri dönme ve hatta Nvidia sürücüsünü Sistem Tercihleri ​​aracılığıyla kaldırma seçeneğiniz olur. Ayrıca sürücüyü oradan güncelleyebilirsiniz.

Mac'inizi oyun oynamak için kullanıyorsanız veya OpenGL kullanan başka bir uygulama kullanıyorsanız, Nvidia'nın sürücüsünü denemek için iyi bir neden olabilir . OS X 10.11.2 ve Nvidia GT 650m kartlı MacBook Pro'mda, Cinebench'in OpenGL testi Nvidia'nın sürücülerine (~ 52 fps) ve Apple'lara (~ 49 fps) çok hafif bir avantaj sağlıyor.


5

Eğitimli bir tahminde bulunmak için, sürücü güncellemelerinin büyük olasılıkla Mac OS X sürüm yükseltmelerine ve nokta güncellemelerine dahil olduğunu söyleyebilirim. Özel kartınız için mevcut olan güncellemelerden endişe ediyorsanız (özellikle kullandığınız Mac için orijinal değilse), kontrol etmek için üreticinin ilgili web sitelerini ziyaret etmenizi sağlar. NVIDIA'dan bahsettiniz: işte indirilebilecek sürücüler için bağlantı . Birçok işletim sistemi için birçok seçenek gibi görünüyor. (Mac OS X NVIDIA sürücüleri, yalnızca Quadro serisi kartlar için kullanılabilir.


Aslında, Windows'u Boot Camp altında çalıştırsanız bile geçerlidir ... Normalde, Apple tarafından sağlanan video sürücüsünün Windows sürümünü Boot Camp sürücüleri aracılığıyla (genellikle olduğu gibi) bile kullanabilirsiniz. Üretici Windows için çok daha yeni bir sürücü yayımladı.
calum_b

@scottishwildcat NVIDIA grafik kartımı GeForce Experience ile Boot Camp'te her zaman güncel tuttum - Apple'ın Boot Camp sürücüleri ile kesinlikle sınırlı değilsiniz.
grg

@grgarside Fair yeterince - Yalnızca Windows 8 ve 10'daki ATI sürücülerini güncelleme konusunda deneyimim var ve kendi sürücüleri Boot Camp'e yüklenmiyor. Yükleyiciler, sadece 'uyumlu bir kart bulunamadı' hatasıyla hata yaptı.
calum_b

3

Nedenini bir kenara bırakıp neyin bazılarını cevaplayacağım:

  1. Sistem Bilgisi'ni açın ve yazılım bölümüne gidin. Eklentiler'i tıkladığınızda, tüm donanım sürücülerini ve bunun Apple üzerinden mi yoksa üçüncü bir tarafça mı güncellendiğini görebilirsiniz.
  2. Apple güncellemelerinin tümü softwareupdatekomut satırı aracından gelir. Yok sayılan güncelleştirmeleri sıfırlayabilir ve ardından bu bileşik komutuyla listelenecek tüm güncelleştirmeleri arayabilirsiniz:softwareupdate --reset-ignored ; softwareupdate --list --all

1

Apple, grafik sürücüsünü güncellemek için gerçekten can sıkmıyor gibi görünüyor ... Orta 2014 MacBook Pro'da, High Sierra çalıştıran Sistem Raporu, sürücünün en son Ekim ayında değiştiğini söyledi (bir aydan daha kısa bir süre önce ben Bunu yazıyorum, kabaca 10.13.1 sürümü ile çakışıyor). Ancak bilgi metni, sürücünün 2015 yılında yayınlanan Geforce 355.11'e dayandığını söylüyor.

Bunların hepsini fark ettim çünkü High Sierra'ya yükselttikten sonra büyük performans sorunları yaşadım (yepyeni grafik alt sistemi, Metal2), bu yüzden temelde "Sürücüleri güncellemem gerekiyor mu?" Diye düşündüm. Nvidia sürücüleri ile şimdi çok daha yumuşak.

Dolayısıyla, sorularınızı yanıtlamak için (2 yıl sonra, ama iyi):

  • Grafik sürücüsünün sürümünü aşağıda bulabilirsiniz: Apple Menüsü> Bu Mac Hakkında> Sistem Raporu> Yazılım> Uzantılar> Geforce. Ama tarihe güvenme, Geforce sürümüne karşı kontrol et.

  • IMHO kesinlikle en son Nvidia sürücülerini, özellikle de High Sierra'da kurar. Apple yüzeyde onlara dokunuyor gibi gözüküyor, ancak temel sürücünün güncellemelerini alamayacaksınız.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.