Sanallaştırmaya gerek duymadan 20'den fazla işletim sistemini Mac'e kurmak


13

Bilimsel bir proje için bu işletim sistemlerini Mac Pro'ma kurmam gerekiyor.

Yakalamak ...

Yerel bir donanımda çalışması gerekir, seviye 1 veya 2 sanallaştırmaya izin verilmez.

Önyükleyebilmem gereken işletim sistemlerinin listesi (bazıları daha sonra eklenebilir):

1. FreeDOS
2. Windows 95
3. Windows XP
4. Windows 7
5. Windows 10
6. Slackware
7. Debian
8. Ubuntu
9. Arch
10. Gentoo
11. Fedora
12. Xinu
13. Minix
14. FreeBSD
15. NetBSD
16. OpenSolaris
17. OS X v10.0
18. OS X v10.1
19. OS X v10.2
20. OS X v10.3
21. OS X v10.4
22. OS X v10.5
23. OS X v10.6
24. OS X v10.7
25. OS X v10.8
26. OS X v10.9
27. OS X v10.10
28. OS X v10.11

Birisi bana Mac için mevcut bir önyükleyici ile mümkün olup olmadığını söyleyebilir mi?

GÜNCELLEŞTİRME: Bu test sistemi sadece 1 bootloader'a sahip olmak zorunda değildir . Örneğin, farklı önyükleyicilere sahip 2 veya 3 USB çubuğu alabilirim ve sistemler Mac Pro diskinin bölümlerine kurulacaktır.


7
Basit cevap "Hayır" olur. Daha karmaşık olur .. makinenin kendisinden daha eski olan herhangi bir Mac OS kuramaz (& 10.1 çalıştırabilecek Mac yok, 10.8 çalıştırabilir, bu yüzden orada Catch 22). VM'deki tüm pencereler olmasa da bazılarını yapabilir, ancak XP dışındaki tüm donanımlarda [boot camp] yapamazsınız. Nix ailesi, idk.
Tetsujin

1
Mac OS 7'yi, Mac OS 8'i ve Mac OS 9'u unuttunuz, bu daha sonra 31 OS'ye kadar çıkıyor.
klanomath

3
@JohnDoerthy Lütfen bilimsel projenin amacını ekleyin. Bu soruyu cevaplamak bana zaten kobay olmak gibi hissettiriyor ;-)
klanomath

7
sadece meraklı için: Neden VM'leri çalıştıramıyorsun?
WernerCD

2
OSX 10.0-10.3'te halka açık bir Intel bile bulunmuyor, bu yüzden en az bir adet PowerPC makinesine ihtiyacınız var (veya sanal makinelere izin verin).
el.pescado

Yanıtlar:


28

Mac Pro'nuza bağlı olarak aşağıdaki işletim sistemleri çalışmalıdır (ya da çalışmamalıdır). Şimdiye kadar satılan tüm Mac Pro'ları dahil etmedim, ancak önemli geliştirme adımlarını listelemeye çalıştım (örneğin, farklı EFI mimarileri 32 bit> 64 bit):

           MacPro1,1  MacPro3,1 MacPro5,1* MacPro6,1 
 1. FreeDOS      +/-     uc     uc     uc
 2. Windows 95     -      -     -     -
 3. Windows XP     ++     ++     ++     -
 4. Windows 7     ++     ++     ++     -
 5. Windows 8      -     (++)    ++     ++
 6. Windows 10     -     (++)    (++)    ++
 7. Slackware      +      +     +     +
 8. Debian       +      +     +     +
 9. Ubuntu       +      +     +     +
10. Arch        +      +     +     +
11. Gentoo       +      +     +     +
12. Fedora       +      +     +     +
13. Xinu        -      -     -     -
14. Minix       uc     uc     uc     uc
15. FreeBSD      +/-     uc     uc     uc
16. NetBSD      +/-     +/-    +/-     uc
17. OpenSolaris     +     +/-    +/-     uc
18. OS X v10.0     -      -     -     -
19. OS X v10.1     -      -     -     -
20. OS X v10.2     -      -     -     -
21. OS X v10.3     -      -     -     -
22. OS X v10.4     ++      -     -     -
23. OS X v10.5     ++     ++     -     -
24. OS X v10.6     ++     ++     ++     -
25. OS X v10.7     ++     ++     ++     -
26. OS X v10.8     -     ++     ++     -
27. OS X v10.9     -     ++     ++     ++
28. OS X v10.10     -     ++     ++     ++
29. OS X v10.11     -     ++     ++     ++

-: doesn't run ++: officially supported (++): runs probably +: runs maybe one/two drivers missing
+/-: some drivers missing uc: unclear *Newer MacPro5,1s probably can't run 10.6 

Bu listeyi çeşitli kaynaklardan derledim ve muhtemelen tamamlanmadı. OS X sürümlerinin küçük sürüm numaralarını benimsedim (örneğin, MacPro1,1'in en az 10.4.7'ye ihtiyacı var). Bazı girişler iyi finanse edilmektedir (Microsoft ve Apple işletim sistemleri gibi), bazıları benim kendi tecrübelerimden veya internet kaynaklarından kaynaklanmaktadır. bir + veya +/- Sistemin kurulmasının / başlatılmasının kolay bir iş olduğu anlamına gelmez. Gerçi daha bilgili insanlar tarafından yapılan düzenlemeleri memnuniyetle karşılıyorum.


Zeyilname:

Muhtemelen tüm bu sistemleri çalıştıran iki bilgisayar görüntüsü buldum, ikincisi bir ekran kartını özlüyor - ve ikisi de açıkça Mac Artıları yok:

enter image description here

enter image description here

;-)


Güzel, bunu gelecekteki referans için saklıyorum. Başka bir yorumda, Mac Pro'nun yaklaşık bir yaşında olduğunu söyledi, bu yüzden muhtemelen bir MacPro6,1 (Geç 2013 serisi).
Gordon Davisson

@ GordonDavisson Bunu da gördüm ama çok geç.
klanomath

2
Vay, teşekkürler, bu proje için "birkaç" Mac'e ihtiyacım olacağını görüyorum;)
John Doerthy

1
Resmi olarak desteklenmese de, MacPro1,1 Piker-Alpha boot yükleyici ile mevcut 10.11'e kadar olan her şeyi çalıştırabilir github.com/Piker-Alpha/macosxbootloader
Lee Joramo

@LeeJoramo Mac Pro1,1'in yalnızca PPC olduğu gibi Panther'i (10.3) veya daha azını çalıştırabileceğini sanmıyorum.
Wowfunhappy

16

Donanımda yapılamaz

Mac OS 10.0 - 10.3 arasında yalnızca PowerPC makinelerinde çalışır. 10.4 ve 10.5 her ikisinde de çalışabilir (10.4'ün iki platform için ayrı sürümleri vardı, ancak 10.5 birleşik bir kurulum kullandı). 10.6 ve sonraki sürümler yalnızca Intel CPU'larda çalışabilir. Böylece, hem 10.3 hem de 10.6'yı çalıştırabilecek bir bilgisayar yoktur. Ayrıca, 10.7 yalnızca 64 bit Intel CPU'ları destekler (bileşenlerinin çoğu hem 32 hem de 64 bit ikili dosyaları içerir) ve 10.8 de 64 bit EFI ürün yazılımı gerektirir.

Hiçbir Mac bir işletim sistemini kendisinden daha eski çalıştıramaz - donanım sürücülerini yazmak için mevcut değildi.

VM'de bile, işletim sistemi 10.7'den önceki bir işletim sistemi [belki 10.5 / 10.6 sunucu iirc, ancak sunucu olmayan] VM için lisanslıdır.

Windows çalıştırmak için Boot Camp - Windows XP çalıştıracak kadar eski Mac, Windows 10 çalıştırabilir, çünkü Boot Camp kendisi işletim sisteminin yüklenebileceğini sınırlar.

Unix değişkenleri için düzenlemeleri davet ediyorum…


No Mac can run an OS older than itself İyi olması gereken 1 yaşında bir Mac Pro'm var. Her ne kadar haklı olsan da, 10.6'dan önceki sürümlerin kurulumu muhtemelen imkansız olacak ve eski Mac'i okulumdan kullanmam gerekecek.
John Doerthy

1
Hayır - 1 yaşında bir Mac Pro, El Capitan & amp; Yosemite, daha önce hiçbir şey [eğer şanslıysanız Mavericks]. Ondan önce olan her şey, bir umut değil. 'Okuldan Eski Mac' aynı olacak, inşa edildiği günden önce hiçbir şey. Önemli noktayı daha belirgin kılmak için yazımı düzenleyeceğim ...
Tetsujin

2
Mac Pro'nuz yaşındaysa, muhtemelen 2013 sonlarından biri . Bunlar OS X 10.9.1 güncel olduğunda yayımlandı, ancak 10.9.1 yeni modeller için gerekli sürücüleri, destek dosyalarını vb. İçermiyordu. gerekli destek eklendi. Daha sonraki sürümler (10.9.2 ile başlayan), bu modeller için desteği içerir. Apple, gerekli dosyaları hiçbir zaman OS X'in önceki sürümlerine eklemediğinden, bu Mac'te daha önce hiçbir şey çalıştıramazsınız.
Gordon Davisson

[devam ediyor] belki Frankenstein'a gerekli sürücüleri vb. OS X'in daha önceki bir sürümünde ekleyebiliyorsunuz, ancak nasıl yapılacağını bulmak için OS yapısı hakkında çok fazla şey bilmeniz gerekiyor, ve yine de uyumlu olacaklarının garantisi yok. Geçerli çekirdek sürücüleri yalnızca 64-bit olduğundan ve 10.6'dan önce çekirdek yalnızca 32-bit olduğundan (10.6 ile 10.8 arasındaki "yağ" çekirdeği 32 veya 64 bit modu).
Gordon Davisson

@Tetsujin 10.7 veya 10.8'lik bir yükleme diskim / isoum varsa, Mac işletim sisteminin bu sürümünü yeni Mac Pro'ya kuramıyorum? 64bit CPU 32bit işletim sistemini çalıştırabilir, bu bir sorun değil, sadece çipin sunduğu farklı talimatları kullanıyorsunuz. GPU sürücüleri ve uyumluluğu ile ilgili olarak, en yüksek çözünürlüğe ihtiyacım yok, işletim sistemini 256 renkte bazı varsayılan (düşük çözünürlük) modunda çalıştırabilirim vb. Bu proje için bir sorun değil.
John Doerthy

4

Başkalarının gündeme getirdiği sorunların yanı sıra, önceki Microsoft işletim sistemlerinde, maksimum dört bölümü destekleyen MBR biçimli sabit disklere ihtiyaç duymaları sorununu yaşayacaksınız. Bunu birden fazla sabit diskle ya da fiziksel olarak sabit diskleri değiştirerek halledebilirsiniz.

Ayrıca Mac'in artık içermediği donanım gerektirebilecek çok eski Windows sürümleriyle de karşılaşabilirsiniz. Ancak belirli bir örnek düşünemiyorum.


Siz OSR2 almadıkça Win95 FAT32'yi desteklemiyor. FAT32 olmadan, Win7 veya Win10 için yeterince büyük olmayan 2GB ile sınırlı olacaksınız. 4 bölüm, mantıksal sürücüler içeren bir Genişletilmiş bölüm kullanılarak çalışılabilir. Ek olarak, 4'ten fazla bölüm olabilir; tipik MBR desteği yalnızca 4 etkin bölümle sınırlıdır. Ancak, bölüm sınırlarını içeriğe zarar vermeden güvenli bir şekilde ayarlayarak, bir kişi başka bir işletim sisteminin bir sabit disk sürücüsünün üzerinde durduğu bir noktaya işaret etmesini sağlayabilir. En iyisi w / dokümantasyon, Ranish Part Mgr ve XFDisk ve OpenBSD fdisk bu konuda yardımcı olabilir.
TOOGAM

@TOOGAM İlginç. Birkaç farklı MBR formatı olduğunu bilmiyordum. Haklısınız, bazıları 16 ana bölüme kadar destekliyor, ancak bu oldukça standart dışı. Uzatılmış bölümleri önyüklenebilir hale getirebileceğinizi sanmıyorum, ancak en azından zor bootloader manipülasyonları olmadan OP'nin amacına aykırı görünüyor.
Kevin Keane

Hangi önyükleyici yükleyiciye bağlı. Bir önyükleyici, kodu başka bir yerde çalıştırıyor. Bu "diğer kod" bir işletim sistemi veya başka bir önyükleyici olabilir (bu nedenle GRUB neden "zincir yükleyici" olarak bir seçeneğe sahiptir: bir zincir reaksiyonu gibi bir zincirdir). Çeşitli işletim sistemleri sağlayan bir önyükleyici "önyükleme yöneticisi" dir. Bazı önyükleyiciler yalnızca birincil bölümleri destekler; Bazıları (OS / 2'ler? Ranish / XFDisk?) Genişletilmiş bölümleri önyüklemeyi destekliyor. Bazıları daha az esnek olabilir. OpenBSD'ler 2 önyükleyici yükler; bir yükleyici, yalnızca daha yetenekli bir 2. önyükleyici yükleyici çalıştıran bir ilk önyükleyicideki bir yeri kodlar.
TOOGAM

1

Minix'te, donanım desteği bir sorun olabilir. Her şeyden önce - Andrew Tannenbaum'un kitabındaki orijinal Minix'ten mi yoksa en son yinelemeden mi bahsediyorsunuz?

Göre http://wiki.minix3.org/doku.php?id=usersguide:hardwarerequirements MBR stili bir diski BIOS'lu bir bilgisayar gerektirir (UEFI değil - GRUB’u bu sorunu aşmak için kullanabilirsiniz. Sanırım sonuncusu sizin için Minix'i öldürebilecek olabilir; Bildiğim kadarıyla, tüm Mac'ler EFI kullanıyor.

Ayrıca, desteklenen donanım miktarı oldukça sınırlı görünüyor; Örneğin, yalnızca 10 farklı NIC listelenmiştir. Ağ bağlantısı kuramayabilirsiniz.


0

Şu anda Mac OS 1,1 çift önyükleme OS X 10.11'in sahibiyim (El Capitan) + Windows 10 x64. Herhangi bir sürücü uyumsuzluğu sorunu yaşamadım. Bu hedefe ulaşmak için yapmanız gereken birkaç değişiklik var.

 1. REFInd'i kurun
 2. En yeni OS X sürümünü çalıştırmak için aynı anda "Apple ROM" ile flaş edilebilecek Apple uyumlu bir GPU edinin. (PS: Yeni Maxwell mimarisine sahip yeni bir Nvidia grafik kartı almayın)
 3. Yedek bir SATA sürücüsü (“yükleme diski” olarak kullanacağınız. Uyumsuzluktan ötürü yüklemek için CD veya USB kullanmıyoruz (OSX, Linux ve Windows).
 4. VirtualBox (PS: VirtualBox, gerçek fiziksel sabit diski önyüklenebilir bir bölüme sahip olmak için Windows işletim sisteminizin kurulacağı bir sanal makineye monte etmek için kullanılacaktır. )
 5. UNetbootin (Yedek SATA sürücüdeki tüm Linux Kurulumu "cd" lerinizi oluşturmak için) .

Not: İsterseniz 3 ders yapabilirim (kolay ve basit yol) nasıl yapılacağını açıklayan

 1. Herhangi bir Linux sürümünü MacPro 1,1'e kurun
 2. MacPro 1,1'e herhangi bir Windows sürümü nasıl yüklenir

ve sonunda

 1. Herhangi bir sürüm OS X nasıl kurulur (en son) MacPro 1,1 üzerinde.
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.