OSX'de Ölçülü Bağlantıları Yönetme


31

4G bağlantımla Macbook'umu giderek daha fazla kullanmaya zorlanıyorum. Veri kullanımını sınırlı tutmam gerekiyor. Windows bu konuda gerçekten yardımcı olan ölçülü bir bağlantı moduna sahiptir.

OSX dünyasında bu sorunu ele almanın en iyi yolu nedir? Güvenlik duvarının belki bir kullanımı? Ağı ne kullandığına dair herhangi bir kayıt var mı?

Yardımın için teşekkürler :-)


1
Little Snitch hacimleri kaydedebilir - sorunuz istediğin ne olduğu belli değil - ölçülü bir bağlantının ne yaptığını / gösterdiğini ve neye ihtiyacınız olduğunu açıklayabilir misiniz
user151019

1
Teşekkürler Mark. Windows, seçilen ağ bağlantılarını 'ölçülen' olarak işaretlemenizi sağlar. Onlara bağlandığınızda, Windows herhangi bir güncelleme indirmez. Ayrıca, uygulama geliştiricileri bağlantının durumunu kontrol edebilir ve isteğe bağlı olarak trafiği sınırlayabilir. Küçük snitch, Windows ile birlikte gelen güvenlik duvarına benzemeyen basit bir güvenlik duvarı gibi görünüyor. Bunu, belirli uygulamaları belirli zamanlarda manuel olarak kısıtlamak için kullanabilirsiniz. Etkin bir şekilde otomatik geçiş yapmak için farklı bağlantılar için farklı yapılandırmaları desteklediğinden emin değil. Manuel olarak açıp kapatmanız gerekebilir. Thanks :-)
Damien Sawyer

Yanıtlar:


17

TripMode

TripMode beyaz liste sistemi üzerinde çalışır ve tüm uygulamaların / işlemlerin internete erişmesini engeller.

Bu ilgili özelliklerle ilan edilir:

TripMode ON olduğunda, tüm Mac uygulamalarınızın internete erişmesini ancak kendiniz beyaz listeye alınanları engeller. Genellikle otomatik güncellemeleri, çevrimiçi yedeklemeleri, Fotoğraflar senkronizasyonlarını ve çeşitli gizli uygulamaların değerli verileri tüketmesini önler. Hem yüklemeler hem de indirmeler engellenir.

Veri kullanımınızı izleyin. Uygulama, oturum, gün ve ay başına kullanılan verilere bakın. Veri aç uygulamaları spot.

Yeni: Limiti siz belirlersiniz Veri limitinizi ayarlayın. Ulaştığınızda tüm trafik durur. Bir daha asla planını gözden geçirme!


6

Küçük kaçırmak

Küçük Snitch, belirli ağ trafiğini uygulamalardan ve işlemlerden kısıtlamanızı sağlar. Bağlandığı şebekeye bağlı olarak profilleri otomatik olarak değiştirecek şekilde yapılandırabilirsiniz.

Little Snitch'i yeni bağlantılar isteyecek şekilde ayarlayabilir veya bağlantıları erişim denemesinden önce yapılandırabilirsiniz.


3

Üçüncü parti yazılımlarla engelleme

Mükemmel TripMode ve LittleSnitch'ten başka, pazarda, bu tür bir iş için teklif edilen diğer rakipler var.

İstenmeyen trafiği engellemek de bu uygulama düzeyi güvenlik duvarlarıyla mümkündür:

RadioSilence

Olarak reklamı:

Mac için en kolay ağ izleyicisi ve güvenlik duvarı. Radyo Sessizliği, herhangi bir uygulamanın ağ bağlantısı kurmasını engelleyebilir.

Mac'iniz için güçlü gizlilik.

Radio Silence, çevrimiçi olmalarına izin verilmeyen uygulamaların bir listesini tutmanıza izin verir. Gizliliğinizi koruyun. Uygulamaların eve telefon etmesini önleyin. Bant genişliğinden ve veri ücretlerinden tasarruf edin. Radyo Sessizliği tamamen görünmez.

Güvenlik duvarı görünmez ve her zaman etkindir. Hiçbir pencereyi açık tutmak zorunda değilsiniz. Can sıkıcı pop-up'lar yok. Ekranınızda veya dock'ta dağınıklık yok. Mac'inizin performansı üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Dokunma

Olarak reklamı:

Dokunma! Uygulamaların ağınıza ve disklere erişimini izlemek ve kontrol etmek için kullanılan bir uygulamadır. Normalde farkedilmeyen faaliyetleri izleyebilmeniz, özel bilgilerinizin aktarılmasıyla ilgili bilinçli kararlar almanızı ve böylece gizli bilgi sızıntısını önlemenizi sağlar.

Vallum

Olarak reklamı:

Vallum, uygulama bağlantılarını izlemenize yardımcı olan küçük bir araçtır. Uygulama bağlantılarına müdahale edebilir ve onları geçip geçmemeye karar verirken onları tutabilir. Vallum arayüzü çok basittir ve simgelere dayanır. Varsayılan yapılandırma müdahaleci değildir, herhangi bir etkileşim veya özel ağ bilgisi veya becerisi gerektirmez. Engellemek için bir uygulama simgesini Finder'dan ana Vallum penceresine sürüklemeniz yeterlidir. Vallum tutum ve etkileşim seviyesini değiştirmek için sadece mevcut çok az seçenek ile oynamak zorunda. Vallum Yapılandırma Stratejileri, önceden tanımlanmış güvenlik duvarı yapılandırmaları ve reklam tutumları listesinden seçim yapmanıza olanak sağlar. Vallum müdahaleci değil, macOS menü çubuğunda bir menulet olarak çalışıyor, saatin yanında. Gizliliğinize de saygı duyuyor: lisansı doğrulamak için eve bağlanmıyor, herhangi bir çevrimiçi etkinleştirme gerektirmiyor.

Tümleşik araçlarla engelleme

Diğer bazı seçenekler de işletim sistemine zaten eklenmiştir. Ancak, genellikle sınırlı olasılıkları yapılandırmak için dikkate değer bir çaba vardır.

  • Hedef IP'leri / etc / hosts dosyası ile hostfile ile engelleme

  • Yerleşik pf firewall'ınızı kullanarak bu programlar tarafından kullanılan portları engelleme

Her ikisinin de esnekliği ve aşırı yayılmasının olumsuz tarafları vardır. Bazen iyi huylu ve nefret dolu yerler aynı IP'yi paylaşır. Aynı limanlar, izin verilen ve istenmeyen trafik arasında ayrım yapmak için çok etkili olacağı için bir kerede çok fazla amaç için de kullanılmaktadır.

Tümleşik araçlarla trafiği izleme

Trafiği sayısız uygulama ve araçla izleyebilirsiniz. Zaten yüklü olan bir komut satırında bulunur:

/usr/bin/nettop

Ayrıca Activity Monitor'de "Gönderilen Bayt" ve "Alınan Bayt" için sıralama yapabileceğiniz "Ağ" sekmesi de var.

Gelişmiş üçüncü taraf izleme araçları

Daha sonra , tcpdump , wireshark , PeakHour ve bu kadar basit bir senaryoda genellikle biraz fazla kullanılan diğer gelişmiş araçlar var .

Elbette en önemlisi ve pratik, suçluları kaldırmaktır - eğer mümkünse.


1

Sadece bazı güvenlik duvarları etrafında bir google vardı. Murus basic iyi görünüyor ve şu anda 10 $ 'da yarı fiyatına. Biraz gidebilirim. http://www.murusfirewall.com/


1
grrr. Murus, uygulama güvenlik duvarı değil, ağ güvenlik duvarı olan PF için bir ön uçtur. PF, uygulama düzeyinde trafiği engelleyemiyor. Yalnızca ağ düzeyinde engelleyebilir. Bu yüzden bir uygulamayı engellemek için bir veya daha fazla portu / protokolü engellemeniz gerekir. Bu bloklar sistem seviyesinde aktif olduğundan, tüm uygulamalar erişemez. Ben benzer küçük Snitch ya :-( itibaren gerekmez tahmin murusfirewall.com/forum/viewtopic.php?t=297
Damien Sawyer

1

Apple, macOS'a hücresel olarak eklemediği sürece, muhtemelen birkaç seçeneğimiz olacak:

  • Kullanım ağ bağlantısı kremi uygun hale tümüyle ağ bağlantısı aksayarak
  • Çalışan uygulamaları kesinlikle kısıtlayın ve tüm arka plan güncellemelerini ve indirmelerini devre dışı bırakın.
  • Bilinen bant genişliği kullanıcılarını engellemek için güvenlik duvarları kurun ve zaman içinde ağ kullanımının yeni kullanımlarını izlemek zorunda

TripMode ve LittleSnitch gibi uygulamalar, bazılarını otomatikleştirmek için iyi araçlardır.


"Kesinlikle kısıtlamak" ve "devre dışı bırakmak" oldukça genel bir tavsiyedir ve bazı ayarlar gizlendiğinden, saygı duyulmadığından veya ayarlanamadığından biraz daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyabilir.
L'AngLаngС

@LangLangC Doğru - ve daha da kötüsü, topuzlar ve kollar işletim sistemi versiyonundan diğerine değişir. Konsept aynı olsa da, ne gönderdiğini ve aldığını izlemek ve o uygulamanın / daemon / hizmetin özelliklerini öğrenmek için Aktivite İzleyicisi'ni ateşleyin. Tek parlak ışık, Apple'ın gemideki kaldırma işleminin çoğunu yapmak için zindanlara sahip olması ve böylece güvenlik duvarı kurallarının eski günlerde çekirdeğin yapması yerine bazı kullanıcıları daha iyi biçimlendirmesi ve engellemesi.
bmike
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.