Yazılım güncellemeleri OS X'te nasıl çalışır?


8

Sadece Linux’tan OS X’e geçtim ve hala alışmaya başladım.

Birçok CLI aracına güvendiğim için Homebrew kullanmam gerektiğini biliyorum. Ayrıca, ben sadece Cask hakkında okudum, beni bir şey hakkında merak ettiren şey. Yazılım (App Store'dan değil) güncellemeleri nasıl alır? Windows benzeri, yani, yeni bir sürüm hakkında bildirimde bulunan bir mesajı indirebilirim, böylece bir uygulamayı güncellemek istediğimde, yeni bir .dmg indirmem gerekmez.

Eğer "Windows benzeri" ise, Firefox, VirtualBox, VLC, LibreOffice ... gibi şeyler için Cask kullanmak daha mı iyidir?


1
Yalnızca g ++ / gcc ve diğer geliştirici araçları gibi komutlara ihtiyacınız varsa, Apple'ın komut satırı geliştirici araçlarını Terminal'e g ++ yazarak yükleyebilir ve ardından yüklemeyi kabul edebilirsiniz. Bu geliştirici araçları için yapılan güncellemelerin tümü, "Güncellemeler" in altındaki App Store uygulamasındadır.
Flare Cat

Yanıtlar:


8
 • İle cask, yüklü olan tüm uygulamalarınızı (fıçı yüklü) yükseltmek tek bir komutla yapılır:

  brew cask update
  

  Bu, uygulamaları yükseltmenin resmi olmayan (topluluk tabanlı) bir yoludur ve yalnızca deposunda ücretsiz yazılımlar vardır (satın alma imkanı yoktur). Bu mekanizmanın avantajları:

  1. Scriptable
  2. Sistem uygulamalarını kullanıcı uygulamalarından ayırır (yüklü uygulamalarınız ~/Applications/ yerine /Applications/ ) bu yüzden kullanıcı başına.
  3. Paketlenmiş yükleyicilerin yüklenmesi arka planda olduğundan kullanıcı etkileşimlerine gerek kalmaz.
  4. Uygulamaların kaldırılması topluluğu tarafından programlanır, bu nedenle kaldırma işleminden sonra kalan dosyalar konusunda endişelenmeyin.
  5. Sistematik olarak çoklu uygulama sürümlerine sahip olmak mümkündür, çünkü mekanizma uygulamaların en son veya seçilen sürümleri için sembolik bağlantılar kullanır.
  6. Uygulamaların kaynağı önbellekte tutulur, böylece ek indirmeler yapmadan bunları yükleyip kaldırabilirsiniz.

  Bu mekanizmanın dezavantajları:

  1. Diferansiyel yükseltme yoktur. Tüm uygulama görüntüsünü (.dmg) veya paketi (.pkg) indirir ve önbellekte depolar.
  2. Uygulamaların kurulumu ideal olmayan sembolik bağlantılara dayanır (Bir uygulamanın iki kopyası vardır ve "Birlikte Aç" listesinde tekrar edilebilir)
 • Kendisi yüklü uygulamaları yükseltmek için resmi App Store mekanizması (varsayılan) vardır ve diferansiyel yükseltmeyi destekler ve tüm yüklü uygulamalarını tek bir tıklamayla yükseltebilir; Ancak Cask'ın aksine yükseltme, kurulum, vb. işlemleri yapmak için komut dosyası kullanılamaz ve kaynakları tutmaz.

 • Diğer bir mekanizma, uygulama başladığında gerçekleşen uygulama içi yükseltme kontrolüdür. App Store yükseltmesinden farklıdır ve ayrıca farklı yükseltmeyi de destekler.

Bu karşılaştırmanın size nasıl yardımcı olabileceğini, ne tür uygulamalar için kullanacağınız mekanizmayı seçmenin size bağlı olduğunu düşünüyorum.

Cask'ı satın aldığım ücretsiz olmayan uygulamalar için App Store'da (VLC, OS X FUSE, OwnCloud, Weka vb.) Ve App Store'da bulunmayan uygulamalar için kullanıyorum. İndirilen verilerin kaynağını saklamadığından uygulama içi güncellemeler benim için uygun değildir.


3

Apple tarafından dağıtılmayan, Mac App Store dışı uygulamaların güncellenmesi için genel kabul görmüş bir "en iyi" yol yoktur. Bazı araçlar vardır, bazıları linux araçlarını kullanır, diğerleri bazı tekerlekleri yeniden icat eder, diğerleri de homebrew'in çekirdek bir script ve ruby ​​paket tarifleri üzerine nasıl yapıldığına benzer bir şekilde rsync / curl komut dosyası yazarlar.

Uygulamaların kendi kendini güncellemesi (veya bir güncelleme mevcut olduğunda en azından son kullanıcıları bilgilendirmesi) mümkün olduğunda, bazıları güncellemeleri kontrol etmek veya kendi güncelleme kontrol mekanizmalarını programlamak için ışıltı gibi bir çerçeve kullanır. Microsoft Office, Chrome, Firefox ve diğer birçok uygulama, kendi kendini güncelleme mekanizmasını seçmekten başka bir güncelleme mekanizmasına ihtiyaç duymaz.

Homebrew fıçıları muhtemelen ana homebrew deneyiminin komut satırı araçları için yaptığı kadar güncelleme yapıyor, bu yüzden bununla başlayacağım ve sonradan arzularınızı güncellemeyecek belirli bir uygulamanız varsa / sorulduğunda bir soru sormak istiyorum.

Mac'leri profesyonelce yönetiyorsanız, uygulamaların belirli sürümlerini ve Apple'ın adım adım Apple işlemlerini paketlemek için kendi "app store" mağazanızı görüntüleyecek, güncelleyecek ve hatta çalıştıracak birçok çerçeve vardır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.