Mac'te Terminal açılamıyor (“Kullanılmasına izin verilmiyor” hata mesajı)


8

resim açıklamasını buraya girin

Bu hata iletisi nedeniyle Terminal'i hiç açamıyorum. (Muhtemelen bir bilgisayarda gördüğüm en kaba hata mesajı.) Bu mac aslında bir okul bilgisayarıydı ve Terminal'i kullanma izni ilk etapta bana verilmedi, bu yüzden "BT çocuklar" yöntemi hakkında hiçbir fikrim yok "beni kullanmaktan alıkoyuyordu ve bu yüzden ondan nasıl kurtulacağımı da bilmiyorum. Genellikle kullandığım hesap standart olsa da, bir yönetici hesabım var (muhtemelen BT adamları tarafından ayarlanan diğer mevcut yönetici hesaplarına giriş yapmayı denedim, ancak bu hesaplarda bile Terminal'i çalıştırmak imkansızdı) ve zaten denedim çalışan izinler onarılıyor ancak sorun üzerinde hiçbir etkisi olmadı.

(ps Mac'in çok gelişmiş bir kullanıcısı değilim, bu yüzden bir acemi için uygun açıklamalar çok takdir edilecektir. Bu web sitesinde benzer bir soru gördüm ama gerçekten yardımcı olmadı.)

Yanıtlar:


6

İletişim penceresinin görünümünden hareketle, bu Mac'ten aldığınız okul , Mac'lerini yönetmek için JAMF Software'in Casper Suite'i kullanıyor gibi görünüyor . Casper'ın özelliklerinden biri , son kullanıcıya bir mesaj sağlama seçeneği ile belirtilen uygulamaların başlatılmasını engelleyebiliyor . Bu mesajı alırken, Casper aracı yazılımının hala söz konusu Mac'te yüklü olduğu anlaşılıyor. Casper aracısını kaldırmak için bir kaldırma komutu var, ancak bunun Terminal'de çalıştırılması gerekiyor. Casper yazarlarının https://jamfnation.jamfsoftware.com/article.html?id=153 adresindeki makale bunun nasıl yapıldığını açıklıyor.

Bu noktada, en iyi seçeneğin uygulamalarınızı ve verilerinizi yedeklemek, Mac'in sürücüsünü silmek ve sıfırdan yeniden yüklemek olduğunu düşünüyorum. Okulun yüklediği her şeyin artık gittiğinden emin olmanın en iyi yolu.


Tek kullanıcılı modda önyükleme yaparak ve o komutu yok etmek için bu komutu kullanarak sorun çözüldü. bu soruyu gönderdikten aylar sonra bu fikre sahip olduğuma inanamıyorum. çok teşekkürler!
CrazyRabbitKGe

15

En iyi seçeneğiniz, orada kullandığınız herhangi bir yazılım için kopyalarınız / lisanslarınız olduğu varsayılarak temiz bir kurulum yapmak olacaktır. Saklamak istediğiniz dosyaları yedekleyin ve oradaki birçok kılavuzdan birini izleyin. Örneğin:

http://mashable.com/2015/10/01/clean-install-os-x-el-capitan/

Bu, BT adamlarının ne yaptığını bulmaktan daha az zaman alabilir ve Mac'inizi uzun vadede daha hızlı hale getirebilir.


7
Ayrıca, Terminal'in normal şekilde çalışmasını sağlasanız bile, bilgisayara başka ne yaptıklarını asla bilemezsiniz . Temiz yeniden yükleme yoludur.
Gordon Davisson

8
Evet ... asla sisteminde derin gömülü bazı casus olabilir oldukça ondan kurtulmak mümkün. Yörüngeden nuke.
Blacklight

2

Terminal uygulaması kaldırılmış ve yerine bu iletişim kutusunu görüntüleyen bir uygulama yerleştirilmiş gibi görünüyor, bu nedenle izinleri değiştirmek yardımcı olmaz. BaronVonKaneHoffen'in önerdiği gibi temiz bir kurulum yapmak işe yarayacaktı, ancak başka seçenekler de var.

Seçenek # 1 - Başka bir Mac'ten geri yükleme

Başka bir Mac'iniz varsa veya erişiminiz varsa, bu Mac'te /Applications/Terminal.app dosyasını /Applications/Terminal.app klasörüne kopyalayabilirsiniz.

Seçenek # 2 - Kurtarma Bölümünden Geri Yükleme

(Neredeyse?) Her Mac'in Mac OS X Lion'dan bu yana bir kurtarma bölümü olmuştur. Bilgisayarınızı kapatıp https://support.apple.com/tr-tr/HT201314 bölümünde açıklandığı gibi Command+ düğmesini basılı tutarken yeniden açarsanız , Kurtarma Bölümüne girersiniz. Oradan, Terminal'e girmek için Yardımcı Programlar-> Terminal'i seçebilirsiniz. Oradan yazabilirsiniz (denenmemiş, böyle bir şey)R

cd /Applications/Utilities
rm -rf /Volumes/Macintosh\ HD/Applications/Utilities/Terminal.app
cp -r Terminal.app /Volumes/Macintosh\ HD/Applications/Utilities/Terminal.app

Seçenek # 3 - Apple Yazılım Güncellemesinden Geri Yükleme

Dosyaları yeniden başlatmadan veya aktarmadan yapabileceğiniz için en kolay yol budur. Sadece iTerm (Heck, Terminal yerine de kullanabilirsiniz) gibi bir Terminal değişimini indirin ve çalıştırın

cd /tmp

rm -rf TERMINALRESTORE
mkdir TERMINALRESTORE
cd TERMINALRESTORE

curl -ORL http://swcdn.apple.com/content/downloads/21/09/031-20634/8d84o1ky5gn2agnf5kiz9eed134n7y3q4c/RecoveryHDUpdate.pkg

xar -xf RecoveryHDUpdate.pkg

hdiutil attach -nobrowse RecoveryHDMeta.dmg
hdiutil attach -nobrowse "/Volumes/Recovery HD Update/BaseSystem.dmg"

sudo rm -rf /Applications/Terminal.app # Erase the old Terminal app. Password required.
sudo cp -Rp "/Volumes/OS X Base System/Applications/Utilities/Terminal.app" /Applications/Utilities/Terminal.app # Copy over the new Terminal app

hdiutil detach "/Volumes/OS X Base System"
hdiutil detach "/Volumes/Recovery HD Update"

cd ~
rm -rf /tmp/TERMINALRESTORE

Ayrıca, curl https://gist.githubusercontent.com/lights0123/2a03d88f99fbbdfc8a35/raw/8d961db047d387319e07e56c228847394ecc1b57/Terminal.command | shyukarıdakilerin kopyalanmasını / yapıştırılmasını önlemek için de çalıştırabilirsiniz .


Hm, bu da bir olasılık olabilir.
nicael

1

Bunun aslında terminal.app'den yönlendirilen özel bir iletişim kutusu olması mümkündür.

Uygulama yükleyebiliyorsanız, alternatif bir terminal programı arayın.


1

Bu bir Apple hatası değil. Bir izin sorununuz var ve hata bir güvenlik komut dosyasından veya virüsden geliyor. Bir Disk İzlencesi görüntüsü kullanarak işletim sistemini yeniden kurun ve sıfırdan yeniden yükleyin.

Bu basit bir işlemdir, yardım isteyip istemediğinizi bize bildirin.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.