Neden 2 IPv6 adresim var?


15

Eğer gidersem System Preferences > Network > Advanced2 farklı IPv6 adresim var (her ikisi de 64 bit önekiyle birlikte). Neden böyle?

Ben yazarsanız ifconfig | grep inetterminalde, o da bana (başka adreslere arasında) bu 2 IPv6 adreslerini gösterir. Bu 2 IPv6 adresinden birinin sonunda kelime var dynamicve diğerinin sonunda var autoconf temporary. Neden merak neden iki IPv6 adreslerini ihtiyaç ve arasında farklı nedir gerektiğini dynamicve autoconf temporary.


2
Bir geri döngü adaptörü (lo0) muhtemelen, diğeri vb senin Wi-Fi kullanarak ne olursa olsun etkin ağ bağlantısı, Ethernet, içindir
user3439894

@ user3439894 Bu geridönüş bağdaştırıcısını bilmiyordum ...
nbro

Geri Döngü ve Localhost hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz . In IPv4 geri döngü olduğunu 127.0.0.1. In IPv6 , ::1( 0000:0000:0000:0000:0000:0000:0000:0001).
Basil Bourque

Yanıtlar:


15

IPv6 eskiden cihazınızın MAC adresinden türetilirdi. Bu Modifiye EUI-64 biçimidir . Bu adresler, son 64 bitin ortasına bakarak tanınabilir. Eğer içeriyorlarsa ..ff:fe.., muhtemelen bir EUI-64 tabanlı adrestir.

Algoritma, bazı insanlar dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi mobil cihazları izlemenin kolay olacağından korktuğunda aynı 64 biti ürettiğinden. Her ağın bir öneki olacaktır, ancak son 64 bit her zaman aynı olacaktır.

Bu nedenle Gizlilik Uzantıları icat edildi. Bir aygıt arada bir yeni 64 bit üretir ve bunu IPv6 adresinde kullanır. Yeni adresler düzenli olarak üretildiğinden, adresler olarak işaretlenir temporary. Sistem yeni bir adres oluşturulurken hala eski bir adres kullanıyorsa, bir cihazın birden fazla gizlilik uzantısı adresi olabilir. Sistem eski adresi gerektiği kadar tutacaktır. Yeni giden bağlantılar için bir sistem, maksimum düzeyde gizlilik sağlamak için genellikle en son oluşturulan geçici adresi kullanır.


4
Ayrıca kendi seçtiğiniz rastgele sayıda statik adresiniz de olabilir.
Max Ried

1
Ayrıca, yanılıyorsam beni düzeltin, ancak çoğu cihazın zaten iki IP adresi yok ("yerel bağlantı" sürümü ve genel İnternet sürümü)? Bir ağa bağlı herhangi bir cihazda en az iki IP görmeyi beklediğimi düşünüyorum.
phyfox

6
@phyrfox Evet, aslında aynı arabirimde 3 IPv6 adresi görmek tamamen normaldir: EUI-64 tabanlı bir sayı (genellikle global kapsamda), bir gizlilik adresi (aynı kapsam, geçici) ve bir bağlantı yerel adresi ( fe80 ile başlayan :).
Gordon Davisson

2
@GordonDavisson Doğru, sadece global adreslerden bahsediyordum. Bağlantı yerel dahil olmak üzere arabirim başına en az üç adres aslında en yaygın olanıdır.
Sander Steffann

1

Dört farklı IPv6 adresi türü vardır:

  1. Ana adres , ISS önekinizi + ağ arabirimi MAC adresinizin türetilmesini kullanarak.
  2. Geçici adresler , ana adresinize dayanır ancak izlemeyi önlemek için rastgele. (sık sık yenileri üretilir)
  3. Bağlantı-yerel adres , ile başlayarak tanımlanır fe80:. (küresel olarak kullanılamaz, yönlendirmeye bağlı)
  4. İle başlayan benzersiz yerel adresfd00: . (küresel olarak kullanılamaz, yönlendirmeye bağlı değildir)

Benim durumumda, ev ağımda IPv6'yı etkinleştirdim ve Windows bilgisayarım için bu dört adres türünden birine sahip olduğumu buldum. (koştuğumda ortaya çıkıyor ipconfig)

Geçici adres ve Bağlantı-Yerel adres tarafından bu şekilde işaretlendikleri için karıştırılmadım, ancak ilk başta ana ile aynı şekilde etiketlenmiş ikinci adres tarafından karıştırıldım. Ancak daha kısa olduğunu fark ettim fd00ve Googling'den sonra cihazım için Benzersiz Yerel Adres olduğunu buldum.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.