Sayılar için belirli bir yıl için gün veya hafta sayısını döndüren bir formül veya işlev var mı?


2

Haftada iki hafta, iki hafta, ay, çeyrek ve yılda bir bütçem var. Bazı giderler üç ayda bir ve diğerleri aylık veya haftalık olarak ücretlendirilir, ancak haftanın, ayın vb. İçin hücrenin değerinin ne olduğunu, haftayı formülde geri döndürmek için daha verimli, tercihen yerleşik bir işlev kullanarak bilmek istiyorum.

Örneğin, araba kaydı üç ayda bir yapılır ancak manuel formülleri kullanarak haftayı, iki hafta, ay ve yılı ayırırım.

Haftalık maliyet = SUM (çeyrek * 4 / 52,14) ...

Tabii ki bu yıl (2016) artık bir yıl. Bu yüzden, tüm formüllerimi bir yılda 52.14 haftadan 52.28'e çıkarmak zorunda kaldım.

Bir yılda haftalar süren bir işlev veya formül kullanmanın bir yolu olmalı. Umarım bu soru belirsiz değildir ama genel olarak elektronik tablolar yerine matematik hakkında bildiklerimi uyguluyorum. Her 4 yılda sadece bir kez yapmanın basit bir iş olduğunu biliyorum ama bilmek istiyorum.


Sadece açık olmak gerekirse, belirli bir tarih için hafta sayısını nasıl belirleyeceğinizi mi soruyorsunuz? 'Formülde haftayı iade et' derken hafta sayısını mı kastediyorsunuz? Yani: bugün 2016-01-14 3. haftada mı? Yoksa bu yardım eder: "YEARFRAC işlevi, iki tarih arasındaki tüm gün sayısıyla gösterilen yılın kesirini verir."
bjbk

YEARFRAC işlevi aradığım şey gibi geliyor. Bu, örneğin 1 Temmuz - 30 Haziran arasındaki gün sayısını ve ardından haftaları 7'ye döndürmek için bunu 7'ye bölmek anlamına gelir. Bazı formüllerde artık yıllara göre değişiklik gösteren bir yıldaki hafta ve şans sayısını kullanmam gerekiyor, bu yüzden verilen veya şu anki günlerde ve haftalarda çalışabilmek için seslerini YEARFRAC gibi bir fonksiyona ihtiyacım var.
TimD

Yanıtlar:


2

DATEDIF(start-date,end-date,calc-method)Hafta sayısını belirlemek için 7 ye bölünerek kullanmayı deneyin .

Örneğin:

DATEDIF formülü

DATEDIFtarihler arasındaki gün sayısını döndürür. Bunu 7'ye bölmek hafta sayısına yol açmalı. İstenildiği gibi yuvarlanabilir ve karşı hesaplanabilir.

Formül referansından:

DATEDIF işlevi, iki tarih arasındaki gün, ay veya yıl sayısını döndürür.
DATEDIF (başlangıç ​​tarihi, bitiş tarihi, kalk yöntemi)
başlangıç ​​tarihi: başlangıç ​​tarihi. başlangıç ​​tarihi bir tarih / saat değeri (saat bölümü yoksayılır) veya tarih dizesi değeridir.
bitiş tarihi: Bitiş tarihi. bitiş tarihi, bir tarih / saat değeri (saat bölümü yoksayılır) veya tarih dizesi değeridir.
calc-method: Zaman farkının nasıl ifade edileceğini ve farklı yıl veya aylardaki tarihlerin nasıl ele alındığını belirten modal bir değer.
“D”: Başlangıç ​​ve bitiş tarihleri ​​arasındaki gün sayısını döndürün.
“M”: Başlangıç ​​ve bitiş tarihleri ​​arasındaki ay sayısını döndürün.
“Y”: Başlangıç ​​ve bitiş tarihleri ​​arasındaki yıl sayısını döndürün.
“MD”: Ayları ve yılları yok sayarak günleri başlangıç ​​ve bitiş tarihleri ​​arasında döndürün. Bitiş tarihindeki ay, başlangıç ​​tarihindeki ay olarak kabul edilir. Başlangıç ​​günü bitiş gününden sonraysa, sayım bir önceki aydaymış gibi bitiş gününden itibaren başlar. Bitiş tarihinin yılı, artık yılı kontrol etmek için kullanılır.
“YM”: Yılı yok sayarak başlangıç ​​ve bitiş tarihleri ​​arasındaki tüm ay sayısını döndürün. Başlangıç ​​ayı / günü bitiş ayı / gününden önce ise, tarihler aynı yıldaymış gibi değerlendirilir. Başlangıç ​​ayı / günü bitiş ayı / gününden sonraysa, tarihler ardışık yıllarda olduğu gibi kabul edilir.
“YD”: Yılı yok sayarak başlangıç ​​ve bitiş tarihleri ​​arasındaki gün sayısını döndürün. Başlangıç ​​ayı / günü bitiş ayı / gününden önce ise, tarihler aynı yıldaymış gibi değerlendirilir. Başlangıç ​​ayı / günü bitiş ayı / gününden sonraysa, tarihler ardışık yıllarda olduğu gibi kabul edilir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.