İPhone GPS 30000-40000 fit arasında seyreden bir uçakta çalışıyor mu?


19

Çok temel bir sorum var: iPhone'umda GPS'i 30000-40000 feet (yaklaşık 9-12 km) arasındaki bir yükseklikte seyrederken etkinleştirirsem, GPS gerçekten geçerli veriler verir mi?

Birkaç makaleyi okudum (aşağıda bağlantılıdır), ancak GPS'in çalışıp çalışmayacağı konusunda hala kafam karıştı.

  1. https://www.quora.com/Does-mobile-GPS-work-onboard-airplanes
  2. /aviation/8188/airplane-mode-does-not-disable-gps-is-it-safe-to-use-gps-in-flight

Teşekkürler

Yanıtlar:


19

Çoğu pratik durumda GPS, ilerlemenizi takip edebilmeniz için yeterince iyi çalışır, ancak büyük kapsama alanına (2m'den az doğruluk) veya iOS'tan yer okumaları üzerinde doğru hıza sahip değildir.

Anten / fizik perspektifinden bakıldığında, çoğunlukla eksiksiz bir faraday kafesinin içine girdiğiniz için korkunç GPS alımına sahip olabilirsiniz. Telefonunuzu bir pencerede olsa bile, tüm görünür uydular, GPS'in çok zayıf olduğu veya kullanılabilir bir düzeltme oluşturamadığı bir yapılandırmada olabilir .

Açıkça görüldüğü gibi, anten uçağın bir ucuna / ucuna yerleştirildiği sürece seyir yüksekliği genellikle GPS alımı için en iyi yerlerden biridir. Konuşmak için çok yollu parazitiniz yok, yeşillik yok ve ufuktan ufukta net bir görüşe müdahale edecek tepeler veya binalar yok - yüksekliğinizin normal "gökyüzünün yarısı" görünürlüğünden daha fazlasını görmenize izin vereceğinden bahsetmiyoruz. en iyi şekilde yere düşersin.

Telefon donanımı ve iOS, cihazı Uçak modundan çıktıktan sonra mümkün olan en iyi düzeltmeyi almaya çalışacaktır. Kokpitteki iOS GPS'i rapor eden birçok pilotun diğer tüketici ve hatta ticari navigasyon ürünleriyle oldukça iyi / eşit olduğunu biliyorum.


1
Bir iphone'um yok, ancak samsung telefonumun gps'i seyir yüksekliğinde (en azından çoğunlukla kullandığım bir pencere koltuğunda) çok güvenilir. Bunu birçok farklı uçuşta denedim ve telefonun gps tarafından gösterilen sayılar her zaman uçağın görüntülenen verileri ve haritası ile uyumludur.
Martin Argerami

1
@MartinArgerami Kabul ediyorum - iPhone ile bir düzeltmenin 2m ila 10m doğruluğunu elde ederseniz, hatayı 10 kat alabilirsiniz, ancak yarım mil veya daha fazla uzaktaysanız, uçuşunuzu izlerken gerçekten önemli mi? Uygulamada, mobil GPS yonga setleri, insanların baskı elbisesi olmadığı herhangi bir uçakta ve hatta birçok askeri uçakta iyi çalışır.
bmike

1
Uçak gerçekten bir faraday kafesi mi? Telefonum, filmleri aktarabildiğim yerde yeterince iyi bir resepsiyon alıyor, bu da bana sinyallerin iyi girip çıktığı gibi geliyor.
Cornstalks

1
@Cornstalks GPS sinyali 3G / 4G / wifi sinyalinizden çok daha zayıf ...
Thruston

2
GPS hala uçak modunda çalışıyor.
Skeleton Bow

12

Dahili Uydu Seyrüsefer sistemleri genellikle güvenlik önlemi olarak sınırlamalar içerir. Genel kural , raf dışında hiçbir şeyin güdümlü bir füzenin yaratılmasına yardımcı olamamasıdır.

Bu amaçla, hepsi olmasa da, sivil GPS birimleri, aşağıdaki koşullardan herhangi biri karşılanırsa başarısız olur veya zayıf çalışır:

  • Yüksek İrtifa - Bir dağdan daha yüksek olduğunuzda artık normal bir sivil kullanıcı değilsiniz. Bununla birlikte, bu sınır genellikle çok yüksektir, iç hat havayolu yüksekliklerinden ziyade daha geniş bir alan kenarıdır.
  • Yüksek Hız - Saatte bir veya iki yüz milden fazla mesafe yapıyorsanız, muhtemelen yüksek hızlı bir araç veya füzeniz vardır. Bu, sınırın ses hızına yakın olarak ayarlanabileceği söyleniyor, böylece sivil uçakların vurma olasılığı düşük.
  • Yüksek Dinamikler - Yüksek hızlı dönüşler yapıyorsanız, füze veya hava aracı kaçırma saldırısı olabilirsiniz. Ticari yolcu uçaklarının bu limitleri tetikleyen manevralar yapması genellikle mümkün değildir.

Telefonunuzu uçakta kullanırken bunun bir soruna neden olduğunu görebilirsiniz. GNSS sistemleri için test ekipmanı oluşturmak için kullanıyorum ve yukarıdaki koşullardan herhangi birini simüle etmeye başlarsam GPS ünitelerini garip davranıyor.

Gövde nedeniyle zayıf alım da bir olasılıktır. Güvenlik önlemleri yerine bunun sınırlayıcı faktör olup olmadığını test etmek için, kalkıştan önce yerde iken telefonunuzun GPS'ini uçakta kullanmayı deneyin. Kalkıştan önce bir pozisyon düzeltmesi yapabilir, ancak uçuşta bir kez mücadele ederseniz, sizi sınırlayan güvenlik önlemleri olacaktır. Çoğu telefon bu olsa sınırlı olmamasını beklenir. Eğer bir otobüs ya da tren içinde pencere olmadan kullanabiliyorsanız, ekranlama ve sinyal seviyelerinin bir uçağın içine benzer olmasını beklerdim.


GPS sistemi, hızlı hareket eden veya hızlı hızlanan bir alıcının çalışmasını teknik olarak nasıl önler? GPS tamamen pasiftir (veya kullanılabilir); gönderenin onu kimin ve hangi koşullar altında aldığını bilmesi mümkün değildir. Referanslarınız var mı?
Peter - Monica'yı eski

1
@ PeterA.Schneider donanım üretimi için CoCom düzenlemelerine atıfta bulunuyor. en.wikipedia.org/wiki/CoCom
Stephen P.

3
Güvenlik önlemlerinden bile daha fazla, tipik sivil kullanım amaçlı GPS alıcıları bu kullanım durumu göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Sinyal işlemleri, tipik kullanıcı senaryolarında (araba hızlarında veya daha düşük bir hızda, yerde hareket ederken) iyi performans (yani yüksek izleme doğruluğu) sağlayacak şekilde yapılandırılmıştır. Yüksek dinamikler, rakım veya hız, "normal" koşullar için ayarlanan alıcı işlemlerinin doğası gereği, belirli güvenlik tabanlı tasarımla olmasa bile düşük performansla sonuçlanabilir.
Jason R

@StephenP. Anlıyorum; sınırlama alıcıdadır. Wikipedia, mevcut sivil havacılığın ötesinde sınırları 1900 km / s ve 18.000 metre olarak bildiriyor. CoCom (-successors) ABD dışından ihracatla ilgili olduğu için, başka yerlerdeki GPS alıcıları etkilenmez, cf en.wikipedia.org/wiki/…
Peter - Monica'yı

1
@LovesTha Sadece tekrarlamak gerekirse: Bir yolcu uçağı ITAR kısıtlamalarının (çok [s] düşük) devreye girme kriterlerinden birini karşılamaz ve buradaki bazı cevaplar kullanıma hazır GPS cihazlarının ilk elden hesaplarını içerir, elma ürünleri dahil, uçuşta çalışıyor. (Diğerleri ilk elden çalışmalarını sağlar , emin değilim ; bu her türlü nedene sahip olabilir, ancak ITAR bunlardan biri değil.)
Peter - Monica'yı yeniden eski haline

4

Bu bir gerçek, son yolculuğumda, uçağın iPhone 5c'deki Speedometer uygulamasını kullanarak ne kadar hızlı seyahat ettiğini görmeye çalışıyordum. İşe yaramadı.

Hız göstergesi konum göstermiyor, bu yüzden Strava'yı denedim. Ayrıca hız göstermedi, ancak haritadaki konumun zaman zaman atladığını gösteriyor.

GPS sinyali sorunu olduğunu sanmıyorum, bir kez bir Garmin bisiklet bilgisayarı getirdim ve uçuşu gayet iyi kaydetti. Hala birkaç uçuş kaydım var, uçakların sadece en kısa yolu izlemediğini görmek ilginç. Doğru görünmeyen tek şey yükseklikti, çünkü barometre kullanıyor ve kabin basınçlı.


2
İrtifayı yanlış anlaması ilginçtir. GPS bir 3D sistemidir (aslında 4D, zaman ofseti için de çözer) ve normalde yükseklik GPS lokosundan hesaplanır. Ama eğer alıcı sadece "3" uyduyu "iyi görebiliyorsa" yazılım yüksekliği tahmin edecektir - Sanırım Garmin bunu yaptı. Bunun aşağı tarafı, yanlış tahmin
etmenin

@Grimxn: Birçok GPS cihazında da basınç tabanlı bir altimetre bulunur. Yükseklik okumasının buna mı yoksa GPS verilerine mi bağlı olduğu bazen seçilebilir bir ayardır. Yüksekliğin küçük irtifa değişikliklerini tespit etmede daha iyi olduğuna inanıyorum.
Nate Eldredge

@NateEldredge: Gerçekten de öyle olacak - ama asıl nokta, bir alıcı dört veya daha fazla uyduyu görebiliyorsa, en azından yüksekliği, zaman ofsetini ve 2B yatay konumu tahmin edebilecekti, ancak yalnızca üç uyduyu görebildiğiydi. (büyük olasılıkla bir uçağın içinde),
çözümdeki

Sadece rekorlara bakıyorum ve kabin basıncı daha sabit olduğu için daha az doğru olduğunu düşünüyorum. Uçaklar indikten sonra küçük düşüşler yaşandı.
imel96

1

Çalışacak, ancak telefonu pencerede tutmalısınız. Ve bazen sinyali düzeltmek çok zaman alır.


1

Özellikle bir iPhone ile konuşamıyorum, ancak bir iPad Air 2, bir pencere koltuğunda olduğum sürece iyi çalışıyor. Kullandığım ForeFlight ticari uçuşlarda yolcu sırasında, uçarken gezinmek için kullanılan yazılım, her zaman. Tırmanma / iniş sırasında bir dönüş onu atabilir ve sinyalin yeniden alınması birkaç saniye sürebilir ve konumu yeniden kazanmak için pencereye doğru tutmanız gerekebilir. Ancak seyir halinde, bir pozisyon aldığında, tepsi masasında bırakabilirim ve konum, zemin hızı ve GPS hesaplanmış yüksekliği yarım saat veya daha fazla sorunsuz bir şekilde gösterecektir. Yükseklik elbette biraz kapalıdır çünkü seyir halindeyken uçak sabit bir "feet" yükseklikte değil, belirli bir uçuş seviyesinde uçmaktadır .0

İşte benim iPhone 6 kullanarak uçakta çektiğim bir resim. Ekrandaki IGO uygulaması. Kesin rakımı bilmiyorum ama gerçekten yüksekti. Yer hızımızı görebilirsiniz.


0

GPS, uzayda ve yüksek rakımlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bir pencereye yaklaştığınızda işe yarayacaktır (iPhone 5s, SE, iPad 2, iOS 9, 10).

WiFi ve hücresel verileri kapatmalısınız, çünkü iPhone ayrıca konumu üçgenlemek için cep telefonu ve WiFi sinyallerini kullanacaktır. Bunlar GPS'den daha güçlü olabilir, ancak zeminde çok uzakta ve sabit olabilir. GPS parkurunu kaydetmeyi denerseniz, bu efekt nedeniyle gergin olacaktır. Yerdeki bir yere bağlı uçuş sırasında WiFi'niz varsa, etki daha kötü olabilir.


0

İPhone GPS uçuş modunda iyi çalışıyor, ana sınırlayıcı faktör bir pencere koltuğunda değilse gökyüzü görüşünü sınırlayacak Faraday kafes etkisi. bir pencere koltuğunda bile, gereken 4 uydudan her zaman net bir görünüm elde edemeyebilirsiniz. Bir dahaki sefere bir pencere koltuğunda bir uçakta iseniz iPhone için ücretsiz ve hiçbir eklenti olmayan PocketGPS deneyin. 50.000 feet'in altında yükseklik kısıtlamaları olmamalıdır ve ticari bir uçağın hızı da GPS tarafından izin verilen hızın içinde olacaktır.


0

Avrupa'da sorunsuz bir şekilde uçarken iPhone GPS'mi kullanıyorum, özellikle fotoğraflarımı tanımlamak için. Ama işte ilginç bir ani değişiklik. Genellikle İsviçre'den Güney İspanya'ya uçuyorum ve tüm uçuş için net kimlikler alabildim. Bu hafta İsviçre ve Fransa'da iyi çalıştı, ancak İspanyol hava sahasına girer girmez tüm GPS kimlikleri durdu ve fotoğraflarım sadece yerde olduğumuzda onları bir kez daha gösteriyor. Uçuş sırasında hiçbir ayar değiştirmedim. Sanırım İspanya birdenbire yeni güvenlik önlemleri aldı. Diğer ülkelerin de aynı şeyi yapıp yapmadığını merak ediyorum. Aklıma gelen tek açıklama bu.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.