Mac üzerine Lambda λ yazın?


Yanıtlar:


20

Klavyenin tamamının Yunanca'ya geçişini istememek için nedeniniz nedir? Nedeni sadece menü ile geçiş biraz hantaldı, o zaman çok hızlı düzen değiştirme için bunun yerine bir klavye kısayolu ayarlayabilirsiniz .

Bununla birlikte, bir λ (veya başka bir Yunanca harf) yazmak sadece üç tuşa basmaktır . Çoğunlukla latin alfabe ayarlarında izole edilmiş Yunanca harfler yazmam gerekiyor (ben bir matematikçiyim) ve bu kurumu çok uygun buluyorum

Detayda:

  • Giriş kaynaklarınıza Sistem Tercihleri> Klavye> Giriş Kaynakları altında bir Yunanca klavye düzeni ekleyin :

giriş kaynağı nasıl eklenir

  • Sistem Tercihleri> Klavye> Kısayollar> Giriş Kaynakları altında, mevcut olandan farklı olarak en son kullanılan mizanpaja geçmek için bir klavye kısayolu ekleyin . Ben kullanımı Command ⌘+ Option ⌥+ Space, hangi yapar herhangi bir sistem varsayılan kısayolları ile değil (iirc) çatışma:

giriş kaynağını değiştirmek için klavye kısayolu nasıl eklenir

  • Şimdi + + yazarak bir λ alabilirsiniz Space(giriş düzenini Yunanca olarak değiştirin); l(aslında λ üretmek); + + Space(daha önce yazdığınız düzene göre geri dönün). Ve bir bonus olarak, Yunan alfabesinin geri kalanı parmaklarınızın ucunda!

3
Neden bu kısayol olan Control plus Space için El Capitan varsayılanını kullanmıyorsunuz?
Tom Gewecke

@TomGewecke: ah, teşekkürler - El Capitan varsayılanı olduğunu bilmiyordum! Bunu, birkaç işletim sistemi sürümünden beri, bunun varsayılanının Spotlight için varsayılan ile çakıştığı bir dönem boyunca kurdum - örneğin, bu Mountain Lion destek makalesine bakın . Sanırım şimdi yeni varsayılanı değiştirebilirim ve parmaklarımı yeniden eğitebilirim :-)
PLL

@TomGewecke Varsayılan Cmd + Space değil mi? Ve spot için Ctrl + Space?
zenith

1
@zenith Makinemde tersi oldu. Ayrıca, iOS 9'da, bir donanım klavyesi kullandığınızda, kısayol, dili değiştirmek için artık Control plus Space'tir (değiştirmenin bir yolu yoktur).
Tom Gewecke

58
  1. Command ⌘+ Control ⌃+ Tuşlarına basın Space.
  2. Tip Lamda arama çubuğuna. Tipi dikkat Lamda yerine lam b dekar .
  3. Lamda orada olmalı: Özel Simgeler Penceresinin resmi

Neden yazıldığından Lamda değil de lamda olduğunu sorabilirsiniz.

MJeffryes'in sağladığı bağlantıya göre :

Heceleme lamdasının kullanımı ISO 10646'dan türetilir. Bu, lambda'dan daha doğru olduğu anlamına gelmez, yalnızca 'b' olmayan hecelemenin biçimsel karakter adlarında kullanılan olduğu anlamına gelmez.

Itai Ferber tarafından sağlanan iki bağlantı daha :


İşte Mac klavye kısayolları hakkında bir web sitesi: https://support.apple.com/en-us/HT201236 .


4
Neden yanlış yazılmış olması gerektiği hakkında fikrin var mı?
Jörg W Mittag

3
@ JörgWMittag o Unicode Spec belirtilen nasıl o yıllardan Çünkü: unicode.org/charts/PDF/U0370.pdf (LAMDA'da aramak); uzun zamandır böyle olmuş gibi görünüyor ( fileformat.info/info/unicode/version/1.1/index.htm ).
Itai Ferber

10
@ JörgWMittag Mektubun modern Yunanca yazımında b harfi yoktur, romanize edilmiştir, "lamda" dır. Unicode'un bu yüzden kullandığından şüpheleniyorum.
Tom Gewecke

2
@ItaiFerber Gerçekten de, Unicode'a yanlış bir isim girildiğinde, onu değiştirmek mümkün değildir. Bilinen birkaç yazım hatası var. unicode.org/notes/tn27
MJeffryes

4
Yanlış yazılmış değil. Yunanca bloğundan gelen mektup, modern Yunanca yazımının ardından "LAMDA" dır. Matematik bloğundaki karakter, matematiksel kongre (ve eski Yunanca hecelemesi) sonrasında "LAMBDA" ile yazılmıştır. Her ikisi de kullanım amaçları için doğru.
Nicholas Shan

4

Klavye üzerinden yazamadığım karakterleri eklemek için Emojis ve Semboller menüsünü kullanıyorum. Garip ama işe yarıyor. (PS - Microsoft Word’de çalışıyorsanız, bu kolay kolay, tercihlerinizde, matematik alanları dışında "Matematik Otomatik Düzeltme" yi etkinleştirin ve eklemek için \ lambda yazın.)


4

Sık sık bunu yazılı olacak, ben gidiş öneriyoruz System Preferences → Keyboard → Textdeğiştirin: ve yeni yerine kural eklemeden lambdaile λ.


3

Eğer (Mac'te MacVim ad kullanmaya görünüyor editör) Vim / GVIM erişiminiz varsa, INSERT modunda tuşunu girecek Ctrl+ kizledi *izledi l. Bir λ karakteri üretilecektir.

Onu panoya kopyala ve gitmen iyi olur.

Bunu diğer Yunanca harfler için de yapabilirsiniz, sadece l, a, b, c, d vb. İle değiştirin. Bu harflerin büyük harflerini sadece büyük harf olarak girerek de alabilirsiniz!

Bu, diğer Vim dağıtımları için de geçerlidir.


1
İşte bu konuda Vim Wikia'ya
Mateusz Piotrowski

3

Alfred Powerpack'in sahibiyseniz (yalnızca £ 17), hızlı bir şekilde herhangi bir sembolü aramak ve yazmak için bu iş akışını indirebilirsiniz . Mac'imdeki herhangi bir unicode sembolü hızlıca yazmam gerektiğinde kullandığım şey bu.

Bu gibi çalışır:

böyle çalışır:


3

Λ karakterini orijinal yazıdan kopyalayın. İstediğiniz yere yapıştırın;)


1

Üç bir tuşa basma çözümü:

  1. Ukelele yükleyin ve yapmak option- Lüretim lambda.

  2. Sistem Tercihleri> Klavye> Metin'e gidin ve Yazımı otomatik olarak düzelt'i işaretleyin. Sonra standart çıktısını option- L(¬ olan) λ ile değiştirmek için bir kural ekleyin .

  3. Aynısını yapmak için Karabiner'i kullanın. (Biraz daha zor.)


3
Kural 2 için: Orijinal 2 harf içermelidir :(
SuperUberDuper
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.