Hangi Linux Distro bir MacBook'a yüklüyor (13 inç Erken 2008) [kapalı]


2

Bir MacBook'um var (13-inç Erken 2008) ve daha fazla zamana bağlı kalmam gerekiyor, ancak Apple artık ona destek vermiyor, bu yüzden hayatta kalmak ve tekmelemek için bir işletim sistemi kurmak istiyorum düşük bellek kullanımı

Eski MacBook'um için hafif ve uyumlu bir işletim sistemi için öneriniz nedir?


1
Bu soru kesinlikle görüşe dayalı ve olasılıkla kapatılacak. Kendi araştırmanızın bazılarını yapmanızı öneririm, ancak Linux Mint'i önereceğim. Gerçekte kurmadan önce hangi Linux dağıtımını seçtiğinizi ve test edeceğiniz bir Linux İşletim Sistemi Görüntüsü bile isteyebilirsiniz.
user3439894

1
Soru görüşe dayalı olsa da, Shanen'in Linux'taki Mac'te birçok farklı dağıtımını nasıl deneyeceğinize verdiği cevabı takdir ediyorum . Bu yaklaşım, sorgulayıcının seçtikleri bir dağılım bulmasına yardımcı olur - hatta Linux'u BSD veya Windows lehine dışlamaya yardımcı olur.
Graham Miln

Bu mantıksız bir soru değil. ? Muhtemelen bir rephrase eski macbook için alternatif unix * tipi OS yılların ödünleşmeler nelerdir" gibi bu yararlı bir soru uzun ömürlü cevapları ile, kesinlikle bu kapatma geldi sevindim 3 iyi cevaplar yayınlandıktan çok sonra..
Sherwood Botsford

Biz vb BSD, Linux, bir "Nasıl pek çok farklı dağılımlar deneyebilirim" bir öneri talebini kaldırıp gibi şeyler eklemek soruyu düzenlemek gerekiyorsa @GrahamMiln acaba
DA Vincent

Yanıtlar:


3

Birden Çok Linux Dağıtımının Test Edilmesi

Çok önyüklemeli bir USB çubuğu yapmanızı öneririm. YUMI'yi oluşturmak için kullandım ve yeni makinelerde test etmek için bir dizi Linux dağıtımı yaptım . Sadece önyükleme sırasında test edilecek olanı seçin ve hedef makinede iyi çalışıp çalışmadığına karar verene kadar bir süre USB bellekten çalıştırabilirsiniz.

Bir süre oldu, ama benim hatırladığım tüm canlı görüntülerin de yüklemeye hazır olduğunu. Ayrıca maliyeti hatırlayamıyorum, ancak yarım düzine dağıtımı tutacak kadar büyük bir hafızaya ve devlet depolama alanına 10 dolardan az para verdiğimi düşünüyorum.

Öneri: Ubuntu

Kendi tercihim bu yıllarda Ubuntu oldu, ancak aldıkları tasarım kararlarından bazılarını sevmiyorum ve bazı sürümler zevkime göre çok ağır. Bir süre Puppy Linux sürümlerinden birini kullandım ve sevimli ve şaşırtıcı derecede sağlamdı. Lubuntu'yu gerçekten bu kadar fazla kullanmamıştım, ancak bazı insanlar daha eski ve daha zayıf makineler için bunu tavsiye ediyor.

Muhtemelen Mac durumunuzla ilgili değil, ancak USB bellek çubuğundan önyükleme yaparken garip bir problemi olan bir makine buldum. Eski bir ThinkPad'dı ve USB başlatmayı desteklediğini söylese de beklendiği gibi çalışmadı. İşin püf noktası, USB çubuğu sabit disk ile eklemek için cihaz listesini düzenlemek ve ardından USB girişini başlamadan önce listenin en üstüne taşımaktı. (Ne yazık ki, bu makine o kadar eski ve lapa lapa kadar ki, hiçbir Linux WiFi sorunlarını çözemedi ... Garip bir WiFi çözümü buldum, ancak burada kapsam dışında kaldım.)


Düşük bellek kullanımı için Lubuntu'yu denemeyi düşünüyorum. Bahsettiğiniz canlı USB yöntemini kullanarak diğer dağıtımları deneyeceğim, ancak bence standart ubuntu sizin belirttiğiniz "çok ağır" bir seçenek değil.
Salustiano Muniz

Ubuntu’nun bu onayını geri çekme sürecinde olabilir. Sadece 16.04 yüklü ve zaten çok can sıkıcı bir durum. Menü çubuğundaki büyük problem ve muhtemel ciddi bellek sızıntısı da. Muhtemelen ilgili?
Shanen

2

Windows 10'u düşündünüz mü? Şu anda bu cevabı, Windows 10 Pro 64 bit kullanan 4 GB belleğe sahip bir orta 2007 iMac kullanarak giriyorum.

Shanen'in cevabı ile aynı fikirdeyim. Ben de bir zamanlar Mac'ime Ubuntu Linux kurdum. Canlı bir Ubuntu sürümü içeren önyüklenebilir bir USB flash sürücü oluşturabilirsiniz. Bu, dahili sürücünüze kurmadan önce donanımınızın uyumlu olup olmadığını test etmenize olanak sağlar. Live sürümü, dahili diskinizi değiştirmeden Ubuntu'yu doğrudan flash sürücüden önyükler. Dikkat, Canlı sürüm çok halsiz olacak. Doğrudan dahili sürücünüze kurulduktan sonra gelişmiş performans yaşayacaksınız. BTW, Ubuntu USB flash sürücüyü oluşturmak için Unetbootin kullanılır .


2

Sorunuzun anahtarı, ifadenizdi:

Eski MacBook'um için hafif ve uyumlu bir işletim sistemi için öneriniz nedir?

FreeBSD'ye bir göz atmanı öneririm . BSD, OS X'in özüdür. Ayrıca FreeBSD 10-2'yi (en son sürüm) XServe G4'e (PowerPC) yükleme konusunda da çok iyi bir deneyimim oldu. Bu nedenle, Intel tabanlı MacBook'unuz sorun olmamalı.

Mac'te Linux'tan kaçınmalısınız

Kötü bir işletim sistemi olduğu için değil - aksine, orada çok iyi bazı dağıtımlar var. Karşılaştığım sorun dağıtımlar arasındaki tutarlılık .

Örneğin, bazı web geliştirmeleri yapıyorsanız ve LAMP yığınızı (Linux Apache MySQL PHP) kullanıyorsanız, bir noktada Apache yapılandırma dosyanızı değiştirmeniz gerekecektir. RedHat'ta buna denir httpd.confve Nane'de kullanır apache2.conf. Bir şeyi nasıl dağıttığı ve bir başkasının yaptığı işleri çok kafa karıştırıcı hale getirebilecek şekilde dik tutmak. Bu, insanlar Linux’u seçtiğinde, sevgili hayatım için Solaris’e bağlı kalmamın sebeplerinden biriydi.

Bazı dağıtımlar RPM paket yönetimi, bazıları IPS kullanıyor. apt-get, yum, pkg-installBu arada böylece RedHat'da MySQL Eğer Darphane veya Ubuntu veya SuSE MySQL yükleme yolu tamamen farklı olacaktır yükleyin.

Bu sadece bir model ... güvenlik duvarı? IPCHAINS veya PF? (OS X şimdi BSD'de geliştirilen PF'yi kullanıyor).

Bunun kötü bir şey olduğunu söylemiyorum, sadece deneyimli bir kullanıcı değilseniz, bu kimsenin gerçekten bahsetmediği bir baş ağrısı torbası.

Linux'la ilgili bir diğer sorun ve Linux ile ilgisi olmayan topluluktur. Bir sorunla karşılaştığımda ve yardım almak için topluma döndüğümde (herkes zaman zaman yaptığı gibi) hem düşmanca hem de herkesin hangi dağıtımı kullandığınız veya kullanmanız gerektiği hakkında bir fikir edebileceği bir yer olduğunu göreceksiniz.

Neden BSD'ye bakmalısın?

Daha önce BSD’nin OS X’in özü olduğunu belirtmiştim. Linux ve BSD arasındaki en büyük fark, Linux'un, bir dağıtım oluşturmak için eklenen farklı bileşenlerin açık kaynak sürümleriyle ortak bir açık kaynak çekirdeği olmasıdır; BSD ise bir işletim sistemi oluşturmak için özellikle tandem olarak geliştirilmiş bir çekirdek ve bileşenlerdir. Bunu YouTube'da açıklayan iyi bir sunum var ; Sunucu bunu ilk 2 dakika içinde ele alır.

Belgeler harika. FreeBSD El Kitabı , kelimenin tam anlamıyla, BSD kurulumunuzun nasıl kurulacağı, yönetileceği ve bakımıyla ilgili bir metindir. BSD'de alabileceğiniz en iyi "kitaplardan" biridir ve bir kuruş harcamak zorunda değilsiniz.

27.000+ BSD Bağlantı Noktası

Hafif bir şey alma isteğinize geri dönersek, bu çok tanımlayıcı olan BSD'dir.

Özellikle FreeBSD'de, onu kurduğunuzda, çekirdek işletim sistemi ve SSH sunucusu açıkken hiçbir şey elde edemezsiniz. Portları kurarak BSD'yi kendiniz yaparsınız

Limanlar nedir? Bunlar " dosya yapmak " ve yapılandırma dosyaları, yüklemek istediğiniz uygulamanın kaynak koduna aittir (indirilmesi gerekir).

Bir paket kurmaktan daha mı hızlı? Hayır, biraz zaman alacak. Ancak kurulumunuza özeldir. Önceden kurulu bir paketteki sorun, ilk başta onu derleyen kişinin ne istediğine bağlı olması ve genellikle geniş bir kurulum aralığında işlevsel olacak şekilde her şeyi içerecek olmalarıdır. Bu asla, asla, asla kullanamayacağın şeyleri ifade ediyor.

Bağlantı Noktaları ile tam olarak ne derlemek istediğinizi belirleyebilirsiniz . LDAP ister misin? Sorun değil. Postgres desteği istiyor fakat MySQL yok mu? Hiç sorun değil. Fikrini sonra değiştirir misin? Sorun değil, Bağlantı Noktaları yüklemesini yeniden çalıştırın ve yeniden derleyin. Süper kolay.

Buradaki fayda, istediğinizi elde etmektir ve daha fazlasını değil.

Örneğin, bir XServe G4 (PowerPC) üzerinde bir geliştirme sunucum var. Bir GUI masaüstünü çalıştırmıyorum, bu yüzden kurulmadı. Ancak Apple'a göre ya geri dönüştürülmüş ya da bir müzeye yerleştirilmiş olması gereken bu G4 işlemcide koşuyorum:

  1. PHP 5.6
  2. MySQL 5.5
  3. Apache 2.4
  4. Bir HP 3PAR (kurumsal depolama) veya bir Synology Diskstaion (SOHO NAS) gibi yeni ve modern disk dizilerine ve daha büyük ve daha küçük her şeye bağlanmamı sağlayan yerel iSCSI başlatıcısı . OS X El Capitan hala bunu yapamıyor .

Ve biz Drupal 7/8 geliştirmeyi yapıyoruz . 2004'te Apple tarafından çöp yığınına ayrılmış bir makine için fena değil . Sonuçları görmek istiyorsanız, işte phpinfo () sayfası.

BSD güçlü, hafif ve kararlıdır. Mac'inizde gerçekten işe yarayacak bir şey arıyorsanız BSD (IMO) en güçlü seçimdir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.