Desteklenmeyen bir OSX ile eski bir Mac Pro çalıştırmak ne kadar kötü?


2

OSX 10.7.5'i çalıştıran eski bir (c. 2007?) Mac Pro'm var. Çok eski, Software Update artık daha yeni bir işletim sistemine geçmeme izin vermiyor. MacPorts'un sağladığı birçok yazılımı kullanıyorum ve güncelleme yapmama ile ilgili olabilecek sorunları yaşıyorum. Artık bazı yazılımları da güncelleyemiyorum. Kullanıyorum ssh ofisimde olmadığım zamanlarda ağa açık, yani beklememize rağmen olduğu kurumumun ağı tarafından bir dereceye kadar korunan).

Ne yazık ki, daha yeni bir model satın alacak param yok!

Eski bir bilgisayarı çalıştırmanın sorunlu olduğunu biliyorum:

  • Yazılım açıkları düzeltilmiyor, bu da beni hacklere maruz bırakıyor ( eep! )
  • Sistemime kurabilecek, ancak sistemimle çalışmayacak olan üçüncü taraf yazılımlarla olası dengesizlikler.
  • Bazı yazılım paketlerinin en güncel sürümleri yüklenmiyor
  • Yeni işletim sistemlerinde bazı yeni özellikleri kaçırdım (örn. Mesajlar)

Öncelikle listelenen ilk sorunla ilgileniyorum.

Soru

Diğer riskler nelerdir ve bunları nasıl değerlendirebilir ve / veya yönlendirebilirim? Gerçekten mi, Gerçekten mi bu şekilde çalıştırmam için kötü - o kadar kötü ki bunun yerine Linux'u kurup kullanmanız tavsiye edilebilir ( burada açıklandığı gibi )?

Yanıtlar:


2

Eğer 2007 Pro 1.1'e sahipseniz, 10.7.5 sizin için hattın sonudur. Ama yapmanız gerekenlere bağlı olarak, hepsi kötü değil. Bir 2010 profesyonelim var ve çoğu zaman yalnızca 10.6.8 olan Snow Leo'yu yönetiyorum. Yapabileceğiniz tek şey, hangi uygulamaların artık çalışmadığını izlemek ve bir yükseltme için kaydetmektir. 2010 pro için atlamak için 600 $ ya da öylesine.


1

Daha eski bir işletim sistemi çalıştırmak, güvenlik düzeltme ekleri artık yayınlanmadığı için kendinizi saldırılara açar. Bu güvenlik açıkları keşfedildikçe, bunlar kullanılabilir. 3. parti AV yazılımını kullanarak buna karşı koruma sağlamaya çalışabilirsiniz, ancak eski işletim sistemlerini desteklemeye devam etmenin satıcıya kalması garanti edilemez. Bu istismarların ne kadar kötü olabileceğine dair hiçbir açıklama yoktur, bu, kişisel güvenlik faaliyetlerinizle bir araya gelerek, bu güvenlik açıklarından birinde tökezleme olasılığını artıracak çeşitli çevresel faktörlere bağlı olacaktır.TL; DR: Nasıl dilimlediğiniz önemli değil. Eski yazılımı çalıştırmanın kötü bir uygulama olduğunu size bildirmenin ötesinde riskin ne kadar büyük olduğunu sizin için belirleyemeyiz. Ya yeni bir makineye ulaşmanın bir yolunu belirleyin ya da hala bunun için yayınlanan düzenli güvenlik güncellemelerine sahip bir işletim sistemi kurun.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.