Yerel kullanım için klasör tabanlı fotoğraf yönetim yazılımı


14

Orada fazlasıyla fotoğraf yönetim yazılımı olduğunu düşünürdünüz. Ancak bir süredir, Mac yazılımını gereksinimlerime uygun bulmakta zorlandım.

Yönetim yazılımı, normal günlük resimlerde (tatiller, manzaralar vb.) Ve korumalı eski binaların yenilenmesinden çok az sanatsal değere sahip geniş bir belgesel resim koleksiyonunda kullanılacaktır. Bu belgesel resimlerle çalışmak kapsamlı etiketleme ve arama işlevleri gerektirecektir.

Yerleşik düzenleme ve ham dönüştürme işlevlerine kesinlikle gerek duymuyorum.

Gereksinimler listem:

 1. Yerel Mac programı (veya farklı bir işletim sisteminden en azından çok iyi taşınan arayüz)
 2. Resimler monolitik bir katalogda değil, diskteki bir klasör yapısında saklanmalıdır
 3. Bu klasör yapısı yazılımda yapılan değişiklikleri izlemeli ve Finder'da yapılan tüm değişikliklerin fotoğraf yöneticisinde izlenmeli ve temsil edilmelidir
 4. Yönetici, coğrafi etiketleri, metin etiketlerini ve zaman damgası düzeltmelerini doğrudan resimlere yazabilmelidir (meta verileri 3. taraf uygulamalar için kullanılabilir hale getirmek için - Darktable tarafından kullanılanlar gibi sepet dosyaları işe yaramaz)
 5. Coğrafi etiketler bir haritada görüntülenebilir olmalıdır
 6. Meta veriler ve resim kataloglarındaki değişiklikler rsync, unison, Bittorrent Sync veya SyncThing gibi klasik, bulut dışı araçlar kullanılarak kolayca senkronize edilebilir olmalıdır.

Bonus puanları:

 • diğer işletim sistemlerinin desteği
 • hiyerarşik etiketler
 • harici düzenleme araçlarının kullanıcı tanımlı entegrasyonu

Henüz mükemmel olmayan bir Mac portundan muzdarip KDE'nin gerçekten harika DigiKam dışında , bu oldukça basit gereksinimleri karşılayan herhangi bir yazılım bulamadım. Belki de burada biri özlediğim şeyi gösterebilir.

Aşağıdaki programları değerlendirdim:

 • Digikam . Harika. Sadece bir Mac üzerinde bağlantı noktası oluşturmayı zorlaştıran KDE ekosistemini kullanıyor. Ayrıca OSX masaüstüne kötü bir şekilde entegre edilmiştir.
 • Diyafram açıklığı . Şu anda bunu kullanıyorum. Katalogları rsync kullanan makineler arasında senkronize etmek önemsiz değildir. Yönetilen kitaplıklar Finder'da yapılan değişiklikleri düzgün izlemez. Etiketleme gereksiz derecede karmaşıktır.
 • Lyn . Küçük, zayıf, yalnızca Mac. Oldukça ilkel. Gereksinimi karşılamıyor 4.
 • Karanlık . Bkz. Yukarıdaki 4 sepetli yaklaşımlar benim için pratik değildir ve " darktable asla kaynak dosyaları yazmak için asla açılmayacaktır ".
 • Birini Yakala . 3. noktada başarısız olur ve destek, makineler arasında senkronizasyonun yalnızca oturumların manuel olarak içe / dışa aktarılmasıyla yapılması gerektiğini söyledi.
 • Media Pro . Yukarıdaki gibi.
 • Bağlı değil . Çok ilkel. Harici araçlar yapılandırılamaz. Senkronizasyon arka ucu olarak Dropbox gerekir.
 • Pixa . Sadece çok yavaş gelişiyor gibi görünüyor, bu da bana uzun ömürlülüğü hakkında iyi hissettirmiyor. Gerçekten fotoğraf yönetimi gibi değil , dijital varlık yönetimi gibi görünüyor . Coğrafi etiketleme yok.
 • Apple Fotoğraflar / Google Fotoğraflar. Bulut tabanlı. Çok ilkel.

Düzenleme: Kasım 2019 eklemeleri

 • Skylum Luminar 4 . Diskteki klasör tabanlı yapıyı DAM bileşeninde mükemmel bir şekilde temsil eder. Esnek eklenti yönetimi sunar. Ancak, coğrafi etiketler hiç işlenemez ve uygun bir EXIF ​​/ ITPC düzenleyicisi yoktur.

Şimdiye kadar bunlar benim test sonuçlarım. Eksik / yanlış yaptığım bir şey var mı? Gereksinimlerimi karşılayacak herhangi bir yazılım var mı?


Geleneksel, bulut dışı yaklaşımlar kullanılarak kolayca senkronize edilen klasör tabanlı bir arşivleme yaklaşımı aradığım için, sorunun burada ilgilenmek için yeterli genel ilgisi olduğunu düşünüyorum.
jstarek

Varsa, bu ürün için ödeme yapmak ister misiniz? Ne kadar hakkında? Geliştiricilerin bu pazardan kaçınmasının bir nedeni, Apple'ın Fotoğrafları gibi birçok ücretsiz fotoğraf yönetim aracının varlığıdır. Komut dosyalarının ve komut satırı araçlarının kullanımıyla neredeyse ideal bir uygulamayı genişletmekten mutluluk duyuyor musunuz? Örnek olarak # 4 ele alınabilir exiftool.
Graham Miln

2
@GrahamMiln: Tabii, bulut kullanan yarışma ile aynı fiyatı ödemeye hazır olurum (kişisel lisans için 300 EUR'ya kadar). Komut Dosyaları aracılığıyla çoğaltma iyi olurdu, ancak GUI'ye coğrafi etiketleme entegrasyonuna sahip olmak istiyorum. Kişisel olarak bir Unix konsolunda evdeyken, daha genel olarak kullanışlı bir öneri daha GUI merkezli olurdu.
jstarek

Birkaç yıl önce benzer bir şey arıyordum, bir süre QPict kullandım. Ancak, daha küçük şirketlerden / bireylerden gelen bu uygulamaların, kullanıcının mahsur kalmasına, güncellenmemesine vb. Sonunda Mac Finder ile uğraştım. Tüm fotoğrafları çekildikleri tarih / saat ile yeniden adlandırıyorum ve kamera ve konuma göre klasörler halinde düzenliyorum. Diğerlerinin ne ile geldiğini görmek için bu konuyu takip edeceğim.
UncaMikey

1
Hayır, bunun # 3'ün ikinci kısmını yerine getirmediğinden bahsediyorum, ancak herhangi bir yazılımla bu beklenebilir. Üçüncü taraf yazılımların, bunun dışında yapılan değişikliklerin "tamamen farkında" olmasını nasıl önerirsiniz? IMO, bu mantıksız bir beklenti. # 6 Lightroom kataloğunun rsync'i ile işlenir. V3.0'dan beri LR kullanıyorum ve LR kataloglarını bilgisayarlar arasında senkronize edebildim; tek dezavantajı, değişiklikleri birleştirmediği için senkronizasyondan önce her iki katalogda da değişiklik yapmamaya özen göstermenizdir.
Allan

Yanıtlar:


7

Temel olarak Photo Mechanic için özet gereksinimleri yazdınız .

Çapraz platformlu ve görüntüleri yönetmek için son derece optimize edilmiş klasör tabanlı, iş akışı aracıdır. Yaptığı değişiklikler, resimlerdeki meta verilerde saklanır, böylece bunları istediğiniz gibi başka bir yerde düzenleyebilirsiniz ve kütüphane tabanlı iş akışlarının yapamadığı gibi içe / dışa aktarmayı bozmaz.


Cevap için teşekkürler! Bu araç konuyla ilgili yaptığım herhangi bir tartışmada ortaya çıkmadı, bu yüzden ipucunuz çok takdir ediliyor. Yine de, kriterlerime tam olarak uysa bile aracı satın almayacağımı eklemem gerekecek (mükemmel bir uyum olmayan tek şey: Tüm coğrafi etiketli resimlerinizi bir haritada göremezsiniz , sadece bir klasörde). Kullanıcı arayüzü çok garip görünüyor ve Mac görünümüne çok iyi uymuyor, bu da özellikle garip simgeleriyle Önizleme penceresinde görülebilir. Bu UI kalitesi için, fiyat benim için çok dik. Ama harika bir tavsiye!
jstarek

2

Verilen Lyn , ihtiyaçlarınıza yakın diğer uygulamalarla birleştirerek düşünün. Gibi:

 • HoudahGeo , fotoğrafları konuma göre etiketlemek ve aramak için grafik bir arayüz sunar.
 • exiftool , ihtiyacınız olan komut dosyalarını veya hizmetleri oluşturabileceğiniz bir komut satırı alternatifidir.
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.