OS X ve Windows'a uygulama yükleme arasındaki fark


8

Windows'u uzun yıllardır kullanıyorum ancak OS X ile bir MacBook kullanmaya başladım.

Uygulamaları Windows'a yüklerken endişelendiğim kadarıyla, sadece Program dosyalarına giriyorlar (varsayılan olarak). Uygulama tercihleri ​​genellikle kullanıcının klasöründe ve muhtemelen kayıt defterinde depolanır.

Uygulamalar OS X'e nasıl yüklenir? Sadece / Applications dizinine mi giriyorlar? Tercihler nerede saklanır? Ve homebrew gibi bir paket yöneticisini kullanmak , bir uygulamayı / Uygulamalar'a sürüklemekten nasıl farklıdır?

Yanıtlar:


8

Uygulamalar yükleniyor

OS X'e uygulama yüklemenin birkaç yolu vardır.

  • App Store: Uygulama kurmanın başka bir yolu App Store'dan. App Store'daki uygulamalar önce .dmgbir sistem dizinine a olarak indirilir ve daha sonra /Applications/dizine yüklenir . App Store'dan indirilen uygulamalar sanal alana yerleştirilmiştir, yani yalnızca belirli klasörlerden okuyabilir ve bu klasörlere yazabilirler. Kurulum ve kaldırma işlemi söz konusu olduğunda da biraz daha iyi yönetiliyorlar.

  • Web / Sürükle ve Bırak yönteminden: OS X uygulamaları bazen bir .appuzantıya sahip bağımsız klasörler olarak veya bir uzantıya sahip bir yükleyicinin içine dağıtılır .pkg. Bazen programlar .dmg, bir disk görüntüsünün bulunduğu bir disk görüntüsüdür .appve belki de Readme.App Store dışında indirilen Uygulamalar çalıştırmak için ikincil tıklatma ve ardından izin vermedikçe çalışmayabilir. Bu bir güvenlik özelliğidir. (Görünüşü Windows UAC'ye benzer, ancak farklı çalışır.)

    Uygulamalar genellikle içine yüklenir, /Applications/ancak her kullanıcının ana klasöründe /Users/{user}/Applications/, konumunda veya ~/Applications/kısa olarak bulunan kendi uygulamaları dizini olabilir . Kişisel ~/Applicationsdizine yerleştirilen uygulamalar Launchpad ve Spotlight aramalarında görünecektir.

  • Paket Yöneticileri / Komut Satırı: Uygulamaları homebrew , macport ve hatta Ruby gems ile komut satırı üzerinden yüklemek oldukça yaygındır (özellikle geliştiriciler için) . Bunlar bazen /usr/local/bin/bir paket yöneticisinin dosyalarınızı nereye koyduğundan emin değilseniz, bu bilgilere internette kolayca ulaşılabilir.

Kullanıcı bilgisi

OS X'teki windows kayıt defterine en yakın şey bir "özellik listesi" nosyonudur. Özellik listeleri, her bir uygulama tarafından kaydedilen küçük dosyalardır ve Windows kayıt defterinin aksine merkezi değildir. Özellik listesi dosyaları bir .plistuzantıyla biter . (İlginçtir ki, Windows'tan farklı olarak, dosya uzantıları OS X'te bir dosyanın ne olduğunu Windows'da olduğu kadar tanımlamaz . Finder, bir dosyanın nasıl görüntüleneceği hakkında bilgi için uzantılara güvenir, ancak dosya meta verileri ile işlenir OS X üzerinde Windows'dan daha fazla önem taşır.)

Bazen kaydedilirler /Users/{user}/Library/Preferences/, ancak uygulamaya ve depolanan bilgilerin türüne bağlı olarak çeşitli yerlerde kaydedilebilirler. Örneğin, Safari sabitlenmiş sekmelerinizi ve son oturumu~/Library/Safari/LastSession.plist

Uygulamaları Kaldırma

İlk Mac bilgisayarımı aldığımda uygulamaları kaldırma hakkında sorularım vardı. En basit cevap .app paketini dizinden silmenizdir /Applications/. Yukarıda belirtildiği gibi, plistgeride bazı dosyalar olabilir .

OS X'in eski sürümünde, sizin için temizlemeye çalışan üçüncü taraf kaldırıcı uygulamaları vardı. Hala mevcutlar, ancak ne kadar iyi çalıştıklarını bilmiyorum, çünkü OS X'in yeni sürümleri güvenlik konusunda daha katı. (İsterseniz AppZapper'ı deneyebilirsiniz .)

Apple, App Store dışından uygulama yükleme ve silmeyi kapsayan bir bilgi tabanı makalesine sahiptir.


Re " Kişisel ~ / Applications dizinine yerleştirilen uygulamalar Launchpad ve Spotlight aramalarında görünecektir "; Diğerleri de yapmıyor mu?
Pacerier

Re "eski sürüm .."; Mac'in eski sürümleri için .app silmeniz işe yaramaz mı?
Pacerier

6

Dosya .app ile bitiyorsa, onu uygulamalar klasörüne sürükleyin. Dosya .pkg biterse, intaller çalıştırmak için çift tıklayın.

Tercihler normal olarak / Users / kullanıcı adı / Library / Preferences veya / Users / kullanıcı adı / Library / Application Support içinde saklanır.

Homebrew, komut satırı uygulamalarını yüklemek için kullanılır. GUI uygulamalarını yüklemenizi sağlayan bir eklenti (homebrew fıçısı) vardır. Komut satırında iyi değilseniz homebrew kullanmayın.


Homebrew'u kullanmak için komut satırında iyi olmanıza gerek yok. Çoğu zaman ihtiyacınız olan birkaç basit komut.
zenith
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.