OS X. Uygulamalardan çıkmalı mı veya pencereleri kapatmalı mıyım (kırmızı çarpma düğmesi davranışı)?


8

X düğmesiyle ilgili çok şey okudum, bu uygulamadan çıkmıyor, ancak pencereyi kapatıp net bir cevap bulamadım. Açık uygulamaların pil ömrünü veya diğer kaynakları etkileyip etkilemediğini bilmek istiyorum.

Uygulamaların arka planda çalışmasına izin vererek uygulamaları bırakmalı mıyım veya pencereleri kapatmalı mıyım?

Yanıtlar:


6

Mac'in en kafa karıştırıcı özelliklerinden biri kırmızı kapat düğmesi Bir uygulamanın kapatılacağını, ancak çoğu zaman kapatmayacağını sanıyorsunuz. Ne zaman basarsın X Penceredeki düğme - aslında kapat uygulama ile ilgili pencereler var bırakma . İşte Apple'dan daha fazla bilgi destek sayfaları :

Pencereleri kapat

Bir uygulamanın penceresini kapattığınızda, pencere kapanır, ancak uygulama açık kalır. Bir uygulamadan çıkmak istiyorsanız, menü çubuğunda uygulamanın adını tıklayın ve ardından Çık [App] . Daha fazla bilgi için, bkz Uygulamalardan çık .

Eğer istersen çıkmak Uygulamanın (belleği serbest bırak, CPU kullanımını azalt, vb.) daha sonra bunu yapmanın birkaç yolu vardır:

  1. Klavye kısayolunu kullanma: ⌘ cmd + S .
  2. Bağlamsal menüyü (veya uygulamanın menüsünü) kullanma: Rıhtım Ekranın altında ve uygulamanın simgesini bulun, ardından sağ tıklayın (veya ctrl + tık bağlamsal menüyü getirmek için). Bu listenin en altında Quit seçeneği.
  3. kullanma Etkinlik İzleyici : Applications & Gt; Utilities & Gt; Activity Monitor.
  4. Tepki vermeyen uygulamalar için: Zorla ayrılma ( ⌘ cmd + ⌥ alt + ESC )

Ayrıca varsayılan davranışı aşırı yüklemek ve Windows işletim sisteminde olduğu gibi yapmak isteyebilirsiniz, ancak ayrı yardımcı programlar kullanmanız gerekir (gibi RedQuits ). Kırmızı kapatma düğmesini tıkladığınızda uygulamaları kapatan bu yardımcı programların birçoğu vardır.

Genel olarak, hakkındaki sorunuzu cevaplamak için sistem verimliliği, hafıza ve bataryaya nasıl çarptığını : OS X, Düzgün bir şekilde kullanılmıyor ve Uygulama'nın kendisi yeterince yazılmadıkça verimliliği optimize etmek için mümkün olduğunca çok şey yapıyor. OS X'in dahili olarak birçok optimizasyonu var App Nap arka plan uygulamalarının korunmasına yardımcı olan sistem kaynaklarını en aza indirgemek :

Uygulamalarda çalışmayı bitirdikten sonra uygulamalardan çıkmak zorunda değilsiniz - OS X aynı anda açık olan birkaç uygulamayla çalışmanıza izin verir. Gibi özellikler Sıkıştırılmış bellek ve App Nap Mac'inizin hızlı çalışmasını sağlayın ve birçok uygulama açıkken güçten tasarruf edin.


1
Kötü yazılmış olmayan bir uygulama için - onu bellekte bırakmak ölçülebilir bir işlemciye, çok az bellek sorununa mal olmamalıdır. OSX’in iyi bir görev yönetimi var - DOS’un aksine, Mac OS <= 9 veya Windows 95 - çoğu durumda bunlardan endişe duymadan 10 yıl önce
Mark

@Mark, evet, haklısın ... artı olarak adlandırılan hoş bir özellik var AppNap , böylece kapalı pencereli arka plan uygulamaları için performans üzerindeki etkisini küçültür.
Farside

2

Buna gerçekten kolay cevaplar yok. Sisteminizde ne kadar bellek olduğu, uygulamaların ne olduğu, ne kadar iyi yazıldığı vb. Gibi şeylere bağlı olacaktır.

Örneğin, az miktarda belleğiniz varsa ve Aktivite İzleyicisi'nin kontrol edilmesi, az miktarda bellek olduğunu veya çok fazla takas alanı kullanıldığını gösterir. O zaman muhtemelen uygulamaların daha fazla belleği kullanılabilir yapmak için bıraktıklarından emin olmak istersiniz. Bunun etrafındaki karışıklığa ek olarak, bir uygulamadan vazgeçseniz bile, OS X'in bir şey için alana ihtiyaç duyuncaya kadar onu bellekten çıkarmamasıdır. Bu nedenle, bir uygulamayı bırakma ve yeniden açma, uygulamanın ilk başlatılmasından daha hızlı olmasının nedenidir. Uygulama hala hafızada ise, OS X sadece tekrar başlatmalı. Kuşkusuz, hafızada kalmış bir durumda, OS X, uygulamaları, bellekten başka bir şey için uygun olacak şekilde, çıkarılan bellekten kaldırır.

Tüm pencereleri kapattığınız, ancak bırakmadığınız uygulamalar sistemi etkileyebilir. Ne yaptıklarına bağlı. Böylece hafıza, CPU, batarya tüketilebilir. Yine Faaliyet İzleyicisi, uygulamalarınızdan herhangi birinin soruna neden olup olmayacağını belirlemede arkadaşınızdır.

Genel olarak konuşursak, eğer yeterli belleğiniz varsa ve uygulamalarınız bataryanızı emmek konusunda iyi davranıyorsa, istifa etmeniz veya kapanmanız farketmez. Neyse ki, OS X uygulamaları genellikle oldukça iyi davranıyor.


1

Genel olarak sadece pencereleri kapatmak iyidir. Bir yazılım geliştiricisiyseniz veya çok özel gereksinimleriniz varsa, tam olarak uygulamalara ihtiyacınız olabilir. Ancak, genel olarak - sadece pencereleri kapatın.

Sorunuza verilen diğer cevaplar, mekanizmaların pencerelerin kapatılması ile ilgili uygulamaların OS X Lion ile değiştirildiğini dikkate almıyor. Bu sürümden itibaren OS X, kullanılmayan uygulamaları sizin için otomatik olarak bırakacaktır.

Özelliğin adı Otomatik Sonlandırma. Sistem gerekli gördüğü zaman uygulamalardan çıkar, ancak yalnızca uygulamaya ait tüm pencereleri kapattıysanız ve uygulama artık etkin (şu anda seçili) uygulama ise. Ek olarak, uygulamanın Otomatik Sonlandırmaya kaydolması gerekir - ancak sıradan uygulamaların çoğu da hesaba katılır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.