Bulunan bir Macbook Air'in kaybolduğunu veya çalındığını söyleyebilir miyim?


2

Dünyanın dört bir yanından insanların inanılmaz bir miktar geride bıraktığı, hepsinin önemsiz olmadığı bir backpacker hostelinde çalışıyorum.

Macbook Air modelinin A1465 / 2631 modelinin birkaç haftadır burada oturduğunu fark ettim.

Şimdi bunun herhangi bir personele ait olmadığını kontrol ettim, kaybolabilir veya çalınabilir mi diye merak ediyorum.

Çevrimiçi olarak ya da Mac'leri kaybeden ve çalınan Apple Store aracılığıyla izlenen bir yol var mı?

Ben teknik bilgisayar görevlisiyim ama Mac kişi değilim, açılmıyor ve elektrik kablosu yok. Ama gerekirse alabileceğim bir Mac Mağazası var.

LÜTFEN TAVSİYE SUNMAYIN LÜTFEN. İşyeri prosedürlerimizi ve yerel yasalarımı takip ediyorum. Burada sadece teknik tavsiye istiyorum.


1
Tüm yorumları kaldırdım, lütfen uzun tartışmalar için sohbet odasını kullanın.
nohillside

Yanıtlar:


3

Hayır, bulunan bir Macbook Air'in cihazın veya işletim sisteminin fiziki muayenesiyle kaybolduğunu veya çalındığını söylemek mümkün değildir .

  • Apple MacBook Air hattındaki bilgisayarlar, hasar görürse hırsızlığı gösterebilecek Kensington güvenlik yuvası ile donatılmamıştır .

  • Mac OS X veya MacBook Air cihazına kurulabilen herhangi bir çağdaş işletim sistemi, hırsızlık anında değişen hiçbir özelliğe sahip değildir.

Apple Inc., kaybolan veya çalınan Apple ürünlerinin kullanıcıları için açık talimatlarla resmi destek sayfalarında " Kayıp veya çalınan bir Apple ürününü bildir " makalesini yayınladı :

Bir Apple ürününü kaybettiyseniz veya bulduysanız, lütfen bildirmek için yerel kanun uygulayıcı temsilcinize başvurun.

En son 18 Mar 2016 tarihinde değiştirilen sürümden alıntı

Bu nedenle, belirli bir birimin çalındığından emin olmanın tek resmi yolu, uygun yerel yasa uygulayıcı kurumla temas kurmaktır.


"Hırsızlık anında değişen mülk"? Alay etmeye gerek yok. Büyülü bir şey sormuyorum. ArchonOSX'in bahsettiği şeyleri tam olarak soruyorum.
hippietrail

1
" Sahte "? Neden böyle düşündün Tam olarak soruyordunuz: “ Bulunan bir Macbook Air'in kaybolduğunu veya çalındığını söyleyebilir miyim? ” Ve gelecekte bir kaybolan cihazı bulma şansını elde etmek için bir Apple kullanıcısı cihazı ellerinde tuttuğunda yapabileceklerini değil.
Techraf,

2

Macbook Air'imi unutmuş olsaydım, ilk önce bir elma dükkânına giderseniz çok memnun olurum. 'İPhone'umu Bul' yüklü olmasa bile, sahibinin Macbook Air'ini Apple ile kaydettirmesi olasılığı hala var - bu yüzden orijinal sahibinin bu şekilde bulunabileceğini umduğuma inanıyorum.

Gördüğüm bir diğer seçenek ise Macbook Air şifre korumalı değilse, Kişileri kontrol etmek - ya da sahibini bulmak için daha iyi bir Apple Mail uygulamasını - kontrol etmek olacaktır.

Bazı insanların muhtemelen onaylamadığını biliyorum, ancak zaten bir kişiyi kişi listesinden arayarak bulduğum iki telefonu başarıyla iade ettim.


Çalındı ​​mı bilmiyoruz. Önceki bir konuk onu çalmış ve burada bırakmış olabilir. Önceki bir konuk, onu çalan birinden satın almış olabilir. Muhtemelen düşünmediğim başka olasılıklar da var. Öte yandan, değiştirilemeyecek kadar pahalı, bitmiş bir batarya ile eski model olabilir, bu yüzden sadece geride bıraktılar ...
hippietrail

@hippietrail bunu gerçekten çok fazla düşünüyorsunuz; Birinin size kesin bir cevap vermesini bekliyor gibisiniz. Bir rafa koyun ve birisinin sizinle iletişim kurmasını bekleyin ve "MacBook Air'mi unuttum" deyin. O zaman onlara geri ver.
miken32

İster inanın ister inanmayın, birkaç kamyon yükünü geride bırakacağız. Sonsuza dek saklamayız. Birisinin geri gelip hak iddia etmesi için üç ay sakladığımıza inanıyorum. Çoğu görünüşte daha az değerli ama bu da Mac'in geride bıraktığı ilk Mac dizüstü bilgisayar değil. İstenmiyorsa düzeltmeye çalışacağım ama önce sahibini bulmak istiyorum.
hippietrail

1
@hippietrail Akü ile ilgili olarak, aküler 25 dolar gibi pahalı ve en eski MacBook Air bile en az birkaç yüz değerinde. Tamamen kırılsa bile, onları düzeltmek için onları satın alan benim gibi insanlar var.
RedEagle2000

Ekranın arka ışığının söndüğü, ancak Apple'ın tüm ekranın yalnızca 300 ABD Doları'nın üzerinde olduğunu görüyor. SSD ya öldü, bozuk ya da kayıp. Onlar açmadı ama bu da 300 $ AUD üzerinde olurdu. Aptalca, seri numarasının kayıp / çalınmış bir listede olup olmadığını kontrol edip etmediklerini sormalarını unuttum. Yurtdışındaki okul grubunu bıraktığımızı düşündüğümüz gruptaki hiç kimsenin kayıp olmadığını bildirdi. Önemsiz olarak geride bırakılmış gibi görünüyor. Açacak bir techie arkadaşım olacak.
hippietrail

0

Sorunuzu doğrudan cevaplamak için: evet.

Sahibi "Mac'imi Bul" seçeneğini ayarladıysa çevrimiçi bulunabilir. Bitmiş pilin bunu önleyip engellemediğinden veya bu işlev için yedek pil kullandığından emin değilim. Ayrıca, yurtdışına seyahat ediyorlarsa, şebeke operatörleri bunu desteklemeyebilir.

Asıl sahibi seri numarasını garanti için Apple'a kaydettiyse, Apple ilk kimin aldığını bilirdi. Ancak, yeniden satılabilirdi ve bu noktadan sonra kimin sahibi olduğunu söylemenin bir yolu yok.

Bu yüzden, sahibi bulmanın en kolay yolu, onu şarj etmek, başlatmak ve otomatik giriş yapıp yapmadığına bakmaktır. Ardından Kişiler uygulamasında iletişim bilgilerini bulun. Giriş yapmak için şifre gerekiyorsa, tekrar kare şifresine geri dönersiniz.

İyi şanslar!

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.