Spotlight ile aşırı enerji kullanımı


12

Son zamanlarda (iki gün önce) iş makinemde El Capitan'a güncelledim (15 "MBP, 2015 Ortası, 2.5 GHz Core i7, 16GB ram, R9 M370X, 500GB SSD) ve o zamandan beri Spotlight pilimi tüketiyor ve neden oluyor Fanları masamdan çıkarmak üzere gibi dönecek.Pil ömrüm yaklaşık 6-7 saat ön-güncellemeden tamamen boşalıncaya kadar sadece 3'e çıktı.

Etkinlik Monitörü:
http://i.imgur.com/BY0MLl7.png ve CPU'nun bir resmi :

           resim açıklamasını buraya girin

Başlangıçta Spotlight'ın süreçte yüksek miktarda enerji endekslediğini ve kullandığını düşündüm, ancak 1. neredeyse üç tam gün boyunca indekslememeliydim (diskte çok fazla veri depolamam) 2. indeksleme işlemi, gerçek 'Spotlight' işlemi yerine genellikle 'mdutil' olarak adlandırılır ve 3. Spotlight, gerçekte indeksleme yaparken genellikle bir ilerleme çubuğu görüntüler.

Birden çok kez yeniden başlattım, Spotlight işleminden çıkmaya zorladım (ama sadece geri dönüyor ve aynı enerjiyi kullanıyor) ve mdutil'i açıp kapatmayı ve yeniden endekslemeyi zorlamayı denedim (büyük olasılıkla, endeksleme kök sorun olmadığından ?).

Bu soruna neyin sebep olabileceğini bilen var mı?

Geçen sonbaharda ilk çıktığında kişisel Mac'imde El Capitan'a güncelledim ve bu sorunu hiç yaşamadım. Ne de şimdi konuştuğum iş arkadaşlarından hiçbiri.

Herhangi bir yardım büyük mutluluk duyacağız.


Sistem Tercihleri> Gündem'de hangi arama sonuçları etkinleştirilir ve devre dışı bırakılır? Tüm Arama Sonuçları onay kutularının işaretini kaldırmayı ve CPU kullanımının düşüp düşmediğini görmek isteyebilirsiniz. Ardından, herhangi birinin (veya birleşik girişin) CPU'nun tekrar pike yapmasına neden olup olmadığını görmek için her bir kategoriyi tek tek kontrol edin (Uygulamalar, Bing Web Aramaları, vb.).
IconDaemon

1
Tüm onay kutularının işaretini kaldırdıktan sonra, CPU ve enerji kullanımı maalesef aşağı inmiyor - son birkaç gündür gördüğümle hala tutarlı (50-150'den fazla değişen enerji etkisi). Yani bu sorun Spotlight'ın dizine eklediği şeyle bağlantılı olmayabilir, ancak Spotlight'ın kendisinde bir sorun var mı?
alexjwong

Yeniden başlattın mı?
IconDaemon

Birçok, birçok kez. Şimdi Apple Destek ile iletişime geçtim, etkisi olabilecek her şeyi denedim ve hiçbir şey işe yaramıyor. Son tavsiyeleri OS X'i yeniden yüklemektir. Bunu deneyeceğim ve sorunu çözerse, burada not edeceğim.
alexjwong

Onay kutusu değişiklikleri yaptıktan sonra yeniden başlatma demek istedim. Acını hissediyorum. Geçenlerde benzer bir sorun yaşadım, üç işlem tüm CPU'yu emdi, fanlar alev aldı ve onu bekledim ... UPS'e USB bağlantısı. Fişini taktım / taktım ve sorun ortadan kalktı. Umarım çözümünüz bu kadar basittir.
IconDaemon

Yanıtlar:


6

Benim sorunum burada açıklandığı gibi JAMF (kurumsal yönetim yazılımı) 9.9 ve 9.91 sürümlerinde bir hata ile ilgili olduğu ortaya çıkıyor: https://jamfnation.jamfsoftware.com/discussion.html?id=19626
Doğrudan olup olmadığı belirsiz El Capitan ile ilgili veya OS X'in tüm sürümlerini etkiliyorsa.

Bildiğim kadarıyla, JAMF bu hata henüz çözülmedi ama spotlight ile yüksek CPU kullanımını hafifleten bir geçici çözüm bulduk:

Başvuru için, çözmek için yaptığım adımlar:

-Kaldır tüm / Kütüphanede Spotlight.plist dosyaları / Managed Tercihler /
(sistem otomatik olarak başlatılır) fiili spot sürecini öldür

sudo rm -f /Library/Managed\ Preferences/<username>/com.apple.Spotlight.plist
sudo rm -f /Library/Managed\ Preferences/com.apple.Spotlight.plist
sudo killall Spotlight

Açıkça işaret ettiğimden daha fazla Spotlight.plist dosyası olabileceğini unutmayın - hepsini silin.

Sorun JAMF'den kaynaklanmıyorsa bu sizin için çalışmaz!

CPU ve enerji kullanımı bu noktada normale dönmelidir. Bildiğim kadarıyla, bu hala geçici bir düzeltme ve sorun yeniden başlatma üzerine geri gelecekti, bu düzeltmeyi yeniden uygulamanız gerekir.


3

Spot ışığı için bir çözüm bulamadım, ancak spot ışığını devre dışı bırakmak ve CPU yanmasını hafifletmek için bir çözüm buldum.

$ launchctl unload -w /System/Library/LaunchAgents/com.apple.Spotlight.plist

(bir iş arkadaşının izniyle)


Bu OP'nin sorusunu ele almaz, sadece Spot Işığı'nın nasıl devre dışı bırakılacağını gösterir. OP, Spotlight'ın bu kadar çok bellek ve CPU kullanmasına neyin neden olabileceği hakkında bilgi arıyor.
fsb

Bunun için teşekkür ederim. Bu kök problemini çözmese de fanımın çılgın gibi dönmesini engelliyor. Ve bu durum çözülene kadar Alfred'i Spotlight'ın yerine koyabiliyorum.
jonescb
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.