Time Machine bu durumda aynı verileri iki kez depolar mı?


6

Dahili HDD’mde 80 GB film vardı. Time Machine onları harici bir HDD’ye yedekledi, ayrıca sürücümdeki her şey.

Daha sonra bu filmleri başka bir harici HDD'ye taşıdım (yedeklenmiyor). Filmler, yedekleme sürücüsünde hala yer olduğundan TM yedeklemesinde tutuldu.

Bu dosyaları dahili HDD’ye (TM Yedeklemelerinde bulunan) geri (başka bir bölüm üzerinde) taşırım, bunlar TM tarafından yedeklenir. Ancak aynı verinin zaten TM sürücüsünde depolanmış olması, TM bunu gerçekleştirecek kadar akıllı olacak mı? Sürücüde başka bir 80 GB daha alması gerekmeyecekti, sadece mevcut dosyalara bağlantı kuruyordu (tabii ki değişiklikler oluncaya kadar). Bu, bir dosyanın geçerli sürümünden farklı olmadıklarında "geçmiş" yedeklemeler için yaptığı şeydir (aksi halde yedekleme sürücüsü çok hızlı bir şekilde doluyor).

TM, aynı verilerin farklı dizinlerden yedeklendiği zaman için böyle bir yer tasarrufu özelliğine sahip midir?

Yanıtlar:


5

Hayır, dosyaları Time Machine tarafından yedeklenen diskteki başka bir konuma geri taşırsanız, bir sonraki yedek, yedekleme dosyalarınızda bu dosyaların yeni bir kopyasını oluşturur. Bu onları tekrar aynı yere koyarsanız da oluşabilir (çünkü dosyalar AFAIK'ın Time Machine'i yedek sürücüde yeni bir dosya oluşturması için tetiklediği yeni bir oluşturma zaman damgası alır).

Gerçekte yapabileceğiniz şey, filmleri orijinal olarak içeren klasöre gitmek, Time Machine'i oradan açmak, filmler görüntülenene kadar zamanda geriye gitmek ve ardından bunların tüm yedek sürümlerini silmek.


1
Yedeklemeden (aynı) konuma geri yüklerseniz aynı işlem gerçekleşir mi? Bu noktada TM, dosyaların nereden geldiğini bilir ve eski yedeklemenin tekrar geçerli olduğunu makul bir şekilde çıkarır.
Kent

AFAIK TM, oluşturma zaman damgaları gibi dosya meta verilerini de dikkate alır, bu nedenle muhtemelen yeni bir kopya oluşturur. Yine de emin değilim, sadece deneyin (küçük bir dosyayla).
yokuş yukarı

1

Bir dosya, sürücüyü "terk etmiş" ve geri gelmişse, dosyayı taramak yerine, aynı dosya olduğunu belirlemenin hiçbir yolu yoktur. Yerinde bir dizin hareketi için, Time Machine görünüşte kopya zamanını ve alanını korumak için unix "inode" numaralarını izlemez. Muhtemelen vakaların% 99'unda puan yoktur. Yeni yedeklemenin farklı bir dosya olup olmadığını görmek için kaynak sürücüdeki Unix "inode" numaralarına ve ardından Time Machine sözde diskine bakarak bunu gösterebilirsiniz.

Orijinal:

89192258 -rw-r - r - @ 1 me _lpoperator 352 Haz 10 17:29 / Kullanıcıları /me/Test.rtf

taşındı:

89192258 -rw-r - r - @ 1 me _lpoperator 352 Haz 10 17:29 / Kullanıcıları /me/Downloads/Test.rtf

Zaman Makinesi Geçiş 1: /Users/me/Test.rtf

6496652 -rw-r - r - @ 2 me _lpoperator 352 Haz 10 17:29 Test.rtf

Time Machine Pass 2: Dosya başka bir dizine taşındıktan sonra /Users/me/Downloads/Test.rtf

6501059 -rw-r - r - @ 1 me _lpoperator 352 Haz 10 17:29 Test.rtf

"İnode" sayıları ilk giriştir. İkinci yedeklemeden sonra fiziksel olarak aynı dosya olmadığını görebilirsiniz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.