Takma adla cd olamaz


22

Giriş dizinimde iki takma ad var: devbootcampve bookshelf. Elimden cdiçine devbootcampdeğil bookshelfama emin niçin değilim. Takma adı nasıl yaptığımı hatırlamıyorum devbootcampama takma adı oluşturmak için bu eğiticiyi takip ettim bookshelf. Ayrıca terminalimde garip devbootcampmor ama bookshelfdeğil. Aynı işlevselliğe sahip olmalarını nasıl sağlayabilirim?

resim açıklamasını buraya girin


2
Ne ls -lgösteriyor
user151019

Cd'lemeyi takma ada etkinleştirmek: Terminalden takma adı nasıl kullanılır?
klanomath

CLI'daki takma ada erişmek istiyorsanız, bu ipucu yardımcı olacaktır.
z0nam

Yanıtlar:


24

Eğer çalışıyorsanız cd, bir içine takma , o işe yaramaz; bu, bir takma adın temel UNIX düzeyinde değil Finder düzeyinde çalıştığı için tasarım gereğidir .

Aşağıdaki " Mac OS X'te Takma Adlar, Sembolik Bağlantılar ve Sabit Bağlantılar Nedir? " Başlıklı makaleden diğer adların , sembolik bağlantıların (sembolik bağlantıların) ve sabit bağlantıların bazı önemli kısımlarını inceledim .


Takma adlar

Bu tür bir kısayol Mac için en eskidir; Kökleri Sistem 7'ye kadar uzanır. Takma adlar Finder düzeyinde oluşturulur ve yönetilir, yani Terminal veya birçok UNIX uygulaması ve yardımcı programı gibi Mac olmayan bir uygulama kullanıyorsanız, takma ad iş. OS X, takma adları küçük veri dosyaları olarak görüyor, ancak içerdikleri bilgileri nasıl yorumlayacağını bilmiyor.

Sembolik Bağlantılar

Bu tür kısayol, UNIX ve Linux dosya sistemlerinin bir parçasıdır. OS X, UNIX'in üzerine kurulduğundan sembolik bağlantıları tamamen destekler. Sembolik bağlantılar, diğer nesnenin yol adını içeren küçük dosyalar olmaları nedeniyle takma adlara benzer. Ancak takma adlardan farklı olarak, sembolik bağlantılar nesnenin inode adını içermez. Nesneyi farklı bir konuma taşırsanız, sembolik bağlantı kesilir ve sistem nesneyi bulamaz.

Sabit Linkler

Sembolik bağlantılar gibi sabit bağlantılar da temeldeki UNIX dosya sisteminin bir parçasıdır. Sabit bağlantılar, takma adlar gibi orijinal öğenin inode adını içeren küçük dosyalardır. Ancak takma adların ve sembolik bağlantıların aksine, sabit bağlantılar orijinal nesnenin yol adını içermez. Tek bir dosya nesnesinin birden çok yerde görünmesini istediğinizde genellikle sabit bir bağlantı kullanırsınız. Takma adlardan ve sembolik bağlantılardan farklı olarak, orijinal sabit bağlantılı nesneyi önce tüm sabit bağlantıları kaldırmadan dosya sisteminden silemezsiniz.

Hem Terminal hem de Finder'da neler çalışır?

Terminal'de bir sembolik bağlantı oluştur

ln -s <path to some folder> <destination of link>

Örneğin, Masaüstümde, /Volumesklasörüme bir sembolik bağlantı oluşturdum

ln -s /Volumes /Users/allan/Desktop/Volumes

Masaüstümde, bu simgeyi otomatik olarak aldım:

resim açıklamasını buraya girin

Hatta farklı bir ad bile verebilirsiniz:

ln -s /Volumes /Users/allan/Desktop/Stuff

Ve otomatik olarak ...

resim açıklamasını buraya girin


Harika bir açıklama. Soyut düşünmeme yardımcı olduln -s [what/dir] [to/where]
DaveWoodall.com
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.