(Sayılar) Bir sütundan gelen COUNTIF değerleri başka bir sütunla eşleşiyor mu?


2

Makine öğrenmesi tahminleri içeren bazı satırları ve gerçek değerlerin ne olduğunu içeren bir Numbers dosyasına sahibim. İlk sütun benzersiz bir kimlik, ikinci sütun gerçek değerleri, aşağıdaki sütunlar öngörülen değerleri içerir.

Sütun başına, öngörülen değerin doğruluğunun sayısını saymak istiyorum; bu nedenle, öngörülen değerin diğer sütundaki gerçek değerle eşleştiği satır sayısı.

Bir satır eklemek istiyorum, verinin sonunu sütun başına bu kadar doğru değer miktarını görüntülediğim ve doğruluğunun ne olacağı (doğru değerler / toplam değerler).

Bunun için COUNTIF işlevini kullanmayı denedim, ancak her seferinde hatalar aldım.

Bunu denedim, örneğin: = COUNTIF ('Rastgele Orman', '= Echte waarde') veya = COUNTIF (C2: C100, '= B2: B100')

Böyle bir işlevi gerçekleştirmek için doğru sözdiziminin ne olacağını bilen var mı? Teşekkürler!

sayılar


Farklı sormaya hoş geldiniz! :) Sorunuzu, gerçekten denediğiniz COUNTIF formüllerini içerecek şekilde düzenlemenizi isteyebilir miyim ? Ayrıca, tahminlerinizi içeren hücrelerin eşleşip eşleşmediklerini belirtmek için gölgeli olduğunu fark ettim. Bu hücreleri manuel olarak gölgelendirdiniz mi veya Koşullu Vurgulama'yı mı kullandınız?
Monomeeth

Selam! Hücreler koşullu vurgulama ile gölgelenir. Formülü yazıya ekledim!
Jens

Yanıtlar:


1

Ne yazık ki Sayılar, Excel'in yaptığı tüm işlevleri vb. Desteklememektedir, bu nedenle bunu yapmak için bir SUMPRODUCT kullanmak, Excel'de yapacağınız şekilde çalışmayacaktır.

Başka birinin size burada sunduğumdan daha zarif bir çözüm sunabileceğini umuyordum (MS Excel'i çok tercih ederim ve Numbers'ı kullanmayı pek bilmiyorum). Ancak, henüz başka bir cevabınız olmadığı için, istediğiniz şeyi başarmanız için size pek de zarif olmayan yollar sunacağım.

Yöntem 1: Vurgulanan hücrelerin sayısını say

Koşullu Vurgulamayı kullandığınızdan (hücrelerinizi yalnızca elle gölgelendirmenin aksine), kaç tanesinin gölgelendiğini saymak için gerçekten bir formül kullanabilirsiniz.

Ne yazık ki, şimdi iki gölgelendirme kümeniz varken bunu yapmanın bir yolunu düşünemiyorum, bu nedenle Koşullu Vurgulamayı yanlış sonuçlar için kaldırmanız gerekir (yani kırmızı gölgelenme olmaz).

Bunu yaptıktan sonra:

  1. Verilerinizin sonuna bir satır ekleyin
  2. C sütununun altına (yani Rastgele Orman sütununuz) aşağıdaki formülü girin: =COUNTIF(C2:C29,TRUE)(Not: C29Bu örnekte, veri içeren son C Sütunu satırını yansıtacak şekilde değiştirin .)
  3. Şimdi C Sütunundaki kaç hücrenin Koşullu Vurguunuzla gölgelendiğini göstermek için görüntülenen sayısal bir değere sahip olmalısınız
  4. Formülü gerektiği gibi uyarlayarak, Sütunlarınızın her biri için Adım 2'yi tekrarlayın

Gördüğünüz gibi, yukarıdaki işlem verilerinizdeki doğru değerlerin sayısını sayar. Elbette, bu değerlere sahip olduğunuzda, yüzdelerini hesaplamak için başka bir satır eklemek için devam edebilirsin.

Yöntem 2: Grunge işi yapmak için ek sütun kullanın.

İstediğinizi yapmanın başka bir yolu, önce gerçek ve öngörülen değerler arasındaki değerleri karşılaştırmak için başka bir sütun kullanmak ve ardından bir DOĞRU sonuç elde ettiğiniz örnek sayısını saymaktır .

Yani, örneğin , şunları yapabilirsiniz:

  1. L sütununu Rastgele Orman Denetimi olarak etiketleyin ve L2 hücresinde aşağıdaki formülü girin:=C2=B2
  2. Sorunuza dayanarak TRUEo hücrede sonucu almalısınız
  3. Şimdi her bir hücre bir DOĞRU veya YANLIŞ değeri gösterecek şekilde L formülünü aşağıya kopyalayın.
  4. Verilerinizin sonuna bir satır ekleyin
  5. Şimdi C Sütununun altına (yani Rastgele Orman sütununuz) formülü girin: =COUNTIF(L2:L29,"TRUE")(Not: L29Bu örnekte, veri içeren son Sütun L satırını yansıtacak şekilde değiştirin .)
  6. Şimdi, değerin TRUESütun L' de kaç kez göründüğünü göstermek için gösterilen sayısal bir değere sahip olmalısınız .

Gördüğünüz gibi, yukarıdaki işlemi kullanarak Rastgele Orman sütununuz için doğru değerlerin sayısını sayabileceksiniz. Daha sonra her bir sütununuz için aynı işlemi tekrarlamanız gerekir (örn. Sinir Ağı sonuçlarınızı kontrol etmek için M Sütunu kullanın). Ardından, değerlerinizi elde ettikten sonra, yüzdelerini hesaplamak için başka bir satır eklemek için devam edebilirsin.

Son olarak, fazladan sütunları gizlemek istiyorsanız, devam edip bunu yapabilirsiniz. Bunu yapmak, COUNTIFformüllerin hesaplanmasını engellemez .


0

Oyunun sonunda burada, ancak bir kişi bunları CountIf () içinde ayarlanmış birleştirme işleviyle oldukça kolay bir şekilde yapabilir. Sadece gerekli formülü ayarlamak için birleştirilmiş dize oluşturun.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.